در زیر پوسته زمین چه می‌گذرد؟


نیروی شگفتانگیز فوران آتشفشانی تونگا جهان را شوکه کرد، اما این واقعیت که این آتشفشان زیر آب فوران کرده است، برای زمین شناسی که از داده های ماهواره ای برای مطالعه تغییرات دما در سطح زمین استفاده می کنند، بسیار شگفت انگیز نبود.

به گزارش ایسنا, بنابر گزارشها, انفجار مهیب آتشفشان “هونگا تونگا-هونگا هاآپای” (Hunga Tonga-Hunga Ha’apai) در ژانویه بزرگترین فوران ثبت شده در هر نقطه از این سیاره طی ۳۰ سال گذشته بوده است. ی این فوران آتشفشانی، ستونی از خاکستر به آسمان فرستاده شد و جزیره‌ تونگا غرق در خاکستر شد. صدای انفجار آن تا آلاسکا شنیده شد و ساعاتی پس از فوران آتشفشان زیردریایی “هونگا تونگا” سونامی به مناطق ساحلی تونگا که مجموعه ای از ۱۷۰ جزیره در شرق استرالیا و اقیانوس آرام است، برخورد کرد.

در حالی که فوران تونگا قدرتمند بود اما مدت زمان انفجار کوتاه بود، برای مثال قدرت فوران سال گذشته میلادی آتشفشانی در کامبر ویجا در جزیره قناری اسپانیایی لاپالما گرچه کمتر بود اما تقریبا سه ماه ادامه داشت. هر دوی این فوران‌گرها به همه ما یادآوری می‌کنند که طبیعت تا چه حد می‌تواند ویران باشد. درک درستی از روندهای طبیعی که در اعماق زمین رخ می دهد، ممکن است پیش بینی زودتر فوران ها ر

این یکی از اهداف پروژه زمین سهبعدی علم برای جامعه (۳D Earth Science for Society) ما است که در آن گروه بین المللی از زمین علم شناسی برای توسعه یک مدل جهانی پیشرفته از سنگ کره با هم همکاری می کنند. سنگ‌سپهر، سنگ‌کره یا لیتوسفر (Lithosphere) پوسته‌های صاف و سخت است. سنگ‌کره خارجی‌ترین لایه سیاره است. سنگ‌کره شامل پوسته از گوشته نزدیک به پوسته است و در بررسی‌های زمانی از هزاران سال یا بیشتر د. صفحات بشقابی ککل دهنده پوسته زمین به کل از دو نوع سنگکره های اقیانوسی و سنگکره های قارهای ضخیمتر تککیل می شوند که هر نوع پوسته های خاص خود را دارند.

برای توسعه این مدل های مدل از داده های ماهواره های مختلف مانند گرانشی GOCE و داده های توموگی. در این مدلی که میزان تفاله‌های بالاتر نشان می‌شود، زمین‌ها می‌توانند این آتش را ببینند. با این حال، پیش‌بینی دقیق زمان این اتفاق رخ می‌دهد.

به گفته ناسا، از این، بزرگ‌ترین ستون آتشفشانی‌ها شناسایی شده است که توسط ماهواره‌ها ثبت شده است. ن ستون آتشفشانی با ارتفاع ۲۲ مایلی (۳۵ کیلومتری) بالاتر از فیلیپین، به استراتوسفر رسید اما نمی توانم.

تشفشان تونگا زمانی کاملا زیر آب بود. اما هر لحظه در سال ۲۰۱۵ در زیر دریای فوران کرد و کرد که او را بالا آمد و خشکی ایجاد کرد که باعث می شود آن دو جزیره از قبل به نام های تونگا و نگا هاآپای را به هم مرتبط کنند، توجه را به خود جلب کند.

یک دهه فعالیت آتشفشانی سطح پایین در ماه ژانویه به یک سری فوران های عظیم تبدیل شد که این امر این جزیره تازه متولد شده را از بین برد و قطعات بزرگی از هونگا تونگا و هونگا هاآپای را از بین برد. گرچه اینجا خالی از سکنه بود، اما فوران آتشفشان و سونامی آن باعث شد ویران شدن خانه ها و قایقها در جزایر پرجمعیت اطراف شد و کابل اینترنتی زیردریایی را قطع کرد. سه نفر در پی این فوران جان خود را از دست دادند. بانک جهانی تخمین می‌زند که این رویداد ۹۰.۴ میلیون دلار به آن منطقه وارد شده است.

در زیر پوسته زمین چه می‌گذرد؟

انتهای پیام