درمان کلسترول بالا – چه فایده ای دارد؟ آشنایی با داروهای استاتین و NNT

همه می دانند که سطح کلسترول بالا می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. اکثر مردم می دانند که این مربوط به خطر حمله قلبی است، و بسیاری می دانند که افزایش کلسترول با سکته مغزی نیز مرتبط است.

استاتین ها گروهی از داروها هستند که با کاهش میزان تولید کلسترول در بدن، سطح کلسترول را کاهش می دهند. با این حال، مشخص نیست که آیا این مکانیسمی است که به موجب آن خطر حملات قلبی و سکته کاهش می یابد. استاتین ها ممکن است کار مفید دیگری انجام دهند. ظاهرا داروهایی که کلسترول را با مکانیسم های دیگر کاهش می دهند، در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی موثر نیستند. داروهای استاتین عبارتند از Zocor، Lipitor، Crestor، Mevacor، Pravachol و Lescol. ثابت شده است که داروهای استاتین خطر مرگ به هر دلیلی، مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی و همچنین حوادث قلبی عروقی غیر کشنده را کاهش می دهند.

بیماران ممکن است تصور کنند که این داروها به میزان زیادی خطر را کاهش می دهند، اما نتایج آنطور که شما انتظار دارید خوش بینانه نیستند.

برای بیمارانی که قبلاً دیابت یا بیماری قلبی عروقی دارند، مصرف منظم استاتین در طول پنج سال خطر مرگ به هر علتی را از ۹.۶٪ به ۸.۵٪ کاهش می دهد. برای دستیابی به این کاهش، ۸۶ بیمار برای جلوگیری از یک مرگ (تعداد مورد نیاز برای درمان، NNT) باید تحت درمان قرار گیرند. مصرف استاتین خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته مغزی را از ۴.۴ درصد به ۳.۴ درصد کاهش می دهد. این امر مستلزم درمان ۱۰۹ بیمار برای جلوگیری از یک مرگ است.

استاتین ها برای بیماران زیر ۶۵ سال بهترین عملکرد را دارند. در این گروه سنی ۶۸ بیمار برای پیشگیری از یک حادثه قلبی عروقی نیاز به درمان دارند. در بیماران بالای ۶۵ سال، این نیاز به درمان ۱۱۱ بیمار دارد. برای زنان، این اعداد به خصوص ناگوار است: بر اساس یک متاآنالیز در مجله پزشکی، ۳۲۶ زن بالای ۶۵ سال باید به مدت پنج سال با استاتین درمان شوند تا از یک رویداد قلبی عروقی (حمله قلبی، سکته مغزی، و غیره) جلوگیری شود. لانست، ۸ اکتبر ۲۰۰۵.

اگر شما مانند بیماران من هستید، احتمالاً فکر می‌کنید که مصرف استاتین خطر ابتلا را حداقل به نصف کاهش می‌دهد. اینطور نیست.

به همین دلیل است که کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده غربالگری کلسترول بالا را موافق یا مخالف غربالگری زنانی که در غیر این صورت در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی نیستند، توصیه نمی کند. سایر عوامل خطر عبارتند از: سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، دیابت و چاقی.

اگر ۸۰ ساله بودید، آیا دارویی مصرف می‌کردید که ۱ در ۳۲۶ شانس کمک به شما دارد؟ من نمی خواهم. اگر ۵۵ ساله باشید و احتمال آن ۱ در ۱۰ باشد که زندگی شما را نجات دهد چطور؟ اینها سوالاتی هستند که باید قبل از شروع درمان کلسترول بالا از پزشک خود بپرسید. هدف فقط کاهش تعداد در یک آزمایش آزمایشگاهی نیست. هدف کاهش خطر ابتلا به یک بیماری بالقوه کشنده یا ناتوان کننده است.

حق چاپ ۲۰۱۰ سینتیا جی کولکر، MD

سریعترین رژیم لاغری