درمان ضربان قلب نامنظم و تخلیه قلبی

دسته‌بندی نشده


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلبی

تخلیه قلبی ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود که معمولاً توسط سلول های خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی شکسته می شوند و سریع رخ می دهند و باعث می شوند قسمت های بالای قلب به جای تاثیر م vibثر (ارتعاش) ارتعاش کنند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در طی این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را وارد رگ های خونی قلب می کند. او برای یافتن محرک ها از کاتتر نقشه برداری استفاده می کند و سپس با نوک سرد یا گرم سوند این نقاط را از بین می برد.

این امر باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی نامناسب تداخل کرده و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که سرماخوردگی شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدی است.

پزشک یک کاتتر را از کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای باز کردن و باد کردن یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. نتیجه بافت اسکار است که راه شلیک سیگنال های کاذب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به حذف حرارت می گیرد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی را به دنبال داشته باشد.

ممکن است در 48 ساعت اول پس از آزمایش خسته و ناراحت باشید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، دارو ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. نوار قلب به صورت دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ضربان قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است پس از برداشتن قلب دچار ضربان قلب نامنظم گذرا یا آریتمی شوند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری از جمله کاشت ضربان ساز را به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب انجام دهد.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، هر دو حفره قلب (دهلیز) به صورت آشفته و نامنظم می تپند – آنها با دو قسمت پایینی (بطن) منطبق نیستند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد زخم یا از بین بردن بافت قلب با اختلال در سیگنال های الکتریکی شکسته ، باعث ایجاد آریتمی می شود.

اگر داروها یا سایر اقدامات برای کنترل ضربان نامنظم قلب م notثر واقع نشوند ، ممکن است از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. به یاد داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله در مورد آریتمی قلب ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع روش فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به ضربان نامنظم قلب و سایر بیماریهای قلبی بستگی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک بلند (کاتتر) را به قلب هدایت می کند و گرما یا سرما قوی را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمتهای خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنالهای الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل کرده یا آنها را از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش دخمه پرپیچ و خم دخمه پرپیچ و خم

این یک روش تخلیه قلبی است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا دستگاه ابلیشن ، الگوی بافت اسکار (پیچ و خم) را در قسمت فوقانی قلب ایجاد می کند. مانند تخلیه کاتتر ، زخم سیگنال های الکتریکی سرگردان را که باعث ایجاد نوع خاصی از آریتمی می شود ، التیام می بخشد.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به جراحی قلب دیگری مانند عمل جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

فرسایش گره AV

با از بین بردن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال بین قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی آسیب دیده به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است انتخاب خوبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ضربان قلب بعد از فرسایش گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای روش تخلیه قلبی

مزایای روش تخلیه قلبی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که ضربان قلب آنها با دارو یا سایر درمان ها قابل اصلاح نیست ، یک گزینه باشد.

خطر فرسایش ارتعاشی

خطر فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به این دارد که شما تحت عمل جراحی کاتتر یا جراحی قلب باز قرار می گیرید که کمتر رایج است.
خطرات به شرح زیر است:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب عروقی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که ممکن است منجر به بدتر شدن آریتمی و نیاز به تنظیم ضربان ساز شود.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن شریان های منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش احتمالی به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او بگویید.
شب قبل از عمل باید غذا بخورید و بنوشید. در صورت مصرف دارو ، قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد به شما دستور داده می شود که چند روز قبل از عمل از مصرف آریتمی قلب خودداری کنید.
اگر از دستگاه قلبی کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده دارید ، در مورد انجام اقدامات احتیاطی خاص با پزشک خود مشورت کنید.

برای فیبریلاسیون دهلیزی در حین برداشتن کاتتر

1. سوزاندن کاتتر در بیمارستان برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل ، متخصص رگ را در بازو یا بازوی شما قرار داده و داروهای آرامبخش می دهد. در برخی موارد ممکن است از بیهوشی عمومی برای کمک به خواب رفتن استفاده شود.

هنگامی که داروهای آرام بخش م effectiveثر واقع شدند ، پزشک یا سایر متخصصان شما ناحیه کوچکی را در نزدیکی کشاله ران ، گردن یا شانه ها بی حس می کنند. پزشک سوزن را به داخل ورید وارد کرده و یک لوله (غلاف) را از سوزن عبور می دهد.

3. پزشک کاتترها را از غلاف عبور داده و آنها را به چندین محل در قلب هدایت می کند. او می تواند رنگ را به کاتتر تزریق کند تا به او در دیدن رگ های خونی و قلب با استفاده از تصویر اشعه ایکس کمک کند. کاتترها دارای الکترودهایی هستند که می توانند تکانه های الکتریکی را به قلب ارسال کرده و فعالیت الکتریکی قلب را ثبت کنند. این استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای هدایت گرما (فرکانس رادیویی فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. با این حال ، اقدامات پیچیده می تواند بیشتر طول بکشد.

6. در حین این عمل ، هنگام تزریق تونر به سوند یا هنگام تزریق انرژی به نوک سوند ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، در صورت احساس درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از ضربان قلب

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، می توانید همان روز به خانه برگردید.

ممکن است بعد از جراحی درد را تجربه کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های اختلال ریتم قلب را کاهش داده و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. با این حال ، نشان داده نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین پزشک شما ممکن است توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ضربان نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افرادی که دارای سایر بیماریهای قلبی هستند ، مانند فشار خون بالا یا فیبریلاسیون دهلیزی ، که درمان آن دشوار است ، شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از عمل به پزشک مراجعه می کنید. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد به روش دیگری برای تخلیه نیاز دارند.

حتی پس از فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مانیتور ضربان قلب مداوم مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

فرسایش قلبی و میزان موفقیت آن

شاخصی از موفقیت عمل جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل بسیار خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
یک مطالعه بزرگ جهانی در مورد این درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی نشان داده است که برداشتن کاتتر در افراد مبتلا به این بیماری م effectiveثر است و 70 درصد مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در یک مطالعه دیگر ، میزان فرسایش به طور کلی برای انواع مشکلات آریتمی فوق بطنی ارزیابی شد و مشخص شد که 74.1 people از افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، درمان ابلیشن انجام داده اند ، 15.7 some تا حدی موفقیت آمیز بوده و 9.6 had آنها شکست خورده اند. به

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به تخلیه دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات مکرر دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *