خون در میدان جنگ با کمک هواپیماهای بدون سرنشین


ارتش آمریکا پهپادهایی را برای رساندن خون و تجهیزات پزشکی به رزمندگان مجروح شده آزمایش کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل. هواپیماهای بدون سرنشین خون شبیه سازی شده را به سربازان و سایر تجهیزات حیاتی پزشکی به عنوان بخشی از پروژه کریمسون طی یک تمرین جدید در کالیفرنیا به رهبری ارتش ایالات متحده و سایر کشورها تحویل دادند. این نوع فناوری در شرایط ناامن برای اعزام عابرین پیاده به کمک استفاده می شود.

به گفته ارتش آمریکا، این پهپاد در واقع هواپیمایی است که قادر به فرود و پرواز مستقیم است. بنابراین، برای انجام عملیات نجات نیازی به باند یا پرتاب منجنیق نیست. این سامانه پهپادی بلافاصله پس از مجروح شدن و در مراحل اولیه به نجات جان سربازان کمک می کند و انتقال آن به بیمارستان نظامی آسان است.

ناتان فیشر، رئیس بخش رباتیک پزشکی و سیستم‌های خودمختار در مرکز تحقیقات فناوری پیشرفته و پزشکی از راه دور ارتش ایالات متحده (TATRC)، گفت: پروژه کریمسون پروژه‌ای است برای استفاده از یک سیستم هوایی بدون سرنشین برای پشتیبانی از این یک عملیات پزشکی است.

خون در میدان جنگ با کمک هواپیماهای بدون سرنشین

وی افزود: این پهپاد از مراقبت های پزشکی پشتیبانی می کند که انتقال مجروحان گزینه ای نیست. این هواپیما می تواند خون و سایر لوازم حیاتی را در یخچال قابل حمل خود ذخیره کند و می تواند پزشکان از جمله رزمندگان مجروح را به میدان نبرد منتقل کند.

ارتش آمریکا برای پروژه کریمسون از پهپاد “FVR-90” شرکت “L3Harris” استفاده کرد. این پهپاد می تواند مانند یک هواپیمای بال ثابت ۱۲ تا ۱۸ ساعت پرواز کند، می تواند در خشکی و دریا عمل کند و می تواند محموله ای به وزن ۲۲ پوند را حمل کند.

محققان دانشگاه جان هاپکینز (JHU) برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ نشان دادند که می توان خون را با هواپیماهای بدون سرنشین تحویل داد. مطالعه ای که در آوریل ۲۰۲۲ در مجله “Lancet Global Health” منتشر شد، نشان داد که انتقال خون با پهپاد در مناطق روستایی و کوهستانی آفریقا یک روش سریع و ایمن است.

خون در میدان جنگ با کمک هواپیماهای بدون سرنشین

پهپاد دانشگاه جان هاپکینز

علاوه بر هواپیماهای بدون سرنشین، ارتش ایالات متحده تجهیزات ارتباطی و نظارتی دیگری را برای استفاده در میدان های جنگ آزمایش کرده است. یکی از این دستگاه‌ها که «BATDOK» نام دارد، شامل یک اپلیکیشن گوشی هوشمند است که می‌تواند با حسگرهایی که روی بدن بیمار قرار می‌گیرند کار کند و اطلاعات مهم و دیگر ذخیره‌شده در دستگاه را اسکن کند. سپس این اطلاعات از طریق Wi-Fi یا بلوتوث با سایر دستگاه ها به اشتراک گذاشته می شود و به پزشکان راهی آسان برای برقراری ارتباط اطلاعات سلامتی با بیماران می دهد.

“Michael Sedillo” (Michael Sedillo)، مدیر سیستم های هوانوردی یکپارچه “آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی ایالات متحده” (AFRL) توضیح داد: این مرکز می تواند از BATDOK برای نظارت بر وضعیت بیمار در زمان واقعی استفاده کند. در حالی که پزشکان همچنین می توانند درمان ها و داروها را به روز کنند. این امکان را به مرکز می دهد تا اطلاعات را جمع آوری کند و بیمار را برای انتقال به بیمارستان آماده کند.

کاپیتان مورگان پلومن، پرستار پشتیبان سوارکاری گفت: امکان دسترسی به این فناوری، امکانات مراقبت های بهداشتی را افزایش داده است. استفاده از تبلت یا تلفن همراه برای دسترسی به اطلاعات پرسنل، امکان ارتباط و دقت مراقبت های میدانی را افزایش داده است تا جایی که مراقبت از بیمار از ابتدای آسیب تا انتها تسریع زیادی می یابد.

در انتهای پیام