خوزستان ۸ کانون علامت زرد دارد / کانون‌کوبی بیماری در هندیجانایسنا/ خوزستان مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در روستای سویه در دهستان ده ملا شهرستان هندیجان برای اولین بار در سال زراعی جاری بیماری زرد گندم در ۲۶ بهمن ماه شناسایی و کانون کوبی شد.

محسن حسنی در گفت و گو با ایسنا در خصوص بیماری زنگ زرد گندم در خوزستان اظهار کرد: بیماری زنگ زرد گندم یکی از مهم ترین بیماری های قارچی گندم است که در صورت عدم مقابله با آن می تواند آسیب بسیار زیادی به محصول استراتژیک گندم وارد کند. در این زمینه توسط مراقبت و پیشآگاهی شبکه گیاهپزشکی گندم، اولین علائم بروز این بیماری بسیار مخرب گندم در سطح کشور، در خوزستان شناسایی و کانون کوبی شد.

وی افزود: این بیماری در تمام کشور وجود دارد و باید به صورت مرتب مورد پیش و پیش قرار گیرد و به محض مشاهده علائم، دستور مبارزه با آن صادر شود و با سموم مناسب با آن مقابله شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به شرایط اپیدمی این بیماری گفت: در شرایطی که حدود ۵ روز، هوا در محدوده ۷۰ درصد و دمای هوا بین ۸ تا ۱۵ درجه سانتیگراد باشد، این بیماری می تواند تبدیل شود و از کنترل خارج شود. ارج شود. این بیماری در حدود ۸ نقطه از استان خوزستان به صورت کانونی و بومی وجود دارد و شروع همه گیری ا

حسنی ادامه داد: همکاران ما با شناسایی این نقطه، آن‌ها را پایش می‌کنند و به محض مشاهده این موضوع می‌پردازند. یکی از مسیرهای ورود این بیماری، از قره آفریقا است که از سمت غرب کرخه و استان ایلام وارد استان ش علاوه بر این بر این نژادهای جدید فیزیک این بیماری توسط جریان‌های هوایی وارد استان می‌شود.

وی با اشاره به بیماری زنگ زرد در هندیجان بیان کرد: همکاران ما در شبکه مراقبت و پیش آگاهی در شهرستان هندیجان، در روستای سویه دهستان ده ملا برای اولین بار در سال زراعی این بیماری را در ۲۶ بهمن ماه شناسایی کردند. مینه به سرعت تیم حفظ نباتات و کشاورزان مربوطه در منطقه حضورند. در حال حاضر بیماری کانونکوبی انجام و گزارش آن نیز به سازمان حفظ نباتات ارسال شد تا اخطار و هشدارهای لازم برای سایر مناطقی که در آن گندم کشت اعلام شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم توسط قارچکشهای مناسب و توصیه شده سازمان حفظ نباتات کشور به دو شکل هوایی و زمینی، توسط پهبادهای سمپاش و یا با تراکتور سمپاش و با استفاده از بالانس و شیلنگ انجام شد.

حسنی بیان کرد: ۲۸ در شهرستانی که گندم در آنها کشت می شود، همکاران ما این بیماری را به صورت دائم تحت رصد قرار داده اند تا اگر بیماری پیدا شود می تواند با آن مبارزه کند.

وی با اشاره به مبارزه با علفهای هرز در مزارع خوزستان گفت: موضوع دیگری که در شبکه مراقبت و پیش بینی گیاهپزشکی گندم حائز مهم بوده است، مبارزه با علفهای هرز است. در سال زراعی هزار تا کنون در سطح ۴۴۴ زمین از اراضی گندم استان شامل ۴۰۳ هزار گندم آبی و م م وشبختانه این مبارزه، موفقیت آمیز بوده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی خوزستان: این سازمان همراه با سایر عملیات تولید پایش و مراقبت در شبکه های مراقبت و پیش آگاهی گیاهپزشکی گندم تا پایان این محصول را برداشت می کند که از حدود ۲۵ فروردین ماه آغاز می شود، ادامه دارد تا آن شالله می تواند محصول محصول را تامین کند. استراتژیک کشور حمایت کند و مانع از ایجاد آن توسط عوامل اصلی گیاهی شود.

انتهای پیام