خانه های شکسته نمونه خوبی از حفاظت از محیط زیست هستندنائب رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست به پتانسیل افزایش سیلاب ها در کشور اشاره کرد و با اشاره به رشد بالای سیلاب ها گفت: جنگل زدایی نمونه خوبی از مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست است.

به گفته وی وی مناطق حفاظت شده را ترجمه نادرستی از عبارت مناطق حفاظت شده با اختصار PPA دانست که یکی از انواع سیستم های مدیریت مناطق حفاظت شده در دنیاست. این مناطق بر اساس استانداردهای اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) تعریف و تعریف شده اند که به عنوان بالاترین مرجع بین المللی برای ارتقای حفظ و پایداری تنوع زیستی و طبیعت، تعریف نهایی خود را از حفاظت از سه اصل تعریف می کند. . حفاظت، احیا و استفاده پایدار از منابع بیولوژیکی اعلام شده طبیعی.

امروزه از نظر بسیاری از دولت ها و سازمان های بین المللی محیط زیست به عنوان یکی از مهم ترین الگوهای حفاظت از تنوع زیستی و راهی غیرقابل انکار برای توسعه شبکه های ملی حفاظت تلقی می شود. مناطق حفاظت شده در برخی از نقاط جهان سابقه طولانی دارد و «IUCN» در سال ۲۰۰۸ آخرین تعریف را از مناطق حفاظت شده ارائه کرد که به طور خاص به عنوان «مناطق حفاظت شده خصوصی» تعریف شده است که توسط بسیاری از کشورهای جهان و مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد. از قوانین و مقررات ملی مرتبط با حفاظت از حیات وحش استفاده شده است.

پنج استان برای آبیاری ویژه کشور، سه استان یزد، یک استان کرمان و یک استان در سمنان به تصویب شورای محلی رسیده است.

حسن اکبری در گفت و گو با ایسناوی در خصوص آخرین تحولات در مورد تعداد مخازن آب اختصاص یافته گفت: پیشنهادی به تهران ارسال شده که در دفاتر خصوصی وزارت محیط زیست بررسی شده است. سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان منابع طبیعی و مدیریت آب هماهنگ کرده است و بحث در مورد مسائل سیل در حال انجام است.

نایب رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به جلسات پیش رو اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد با موفقیت های اولیه شورای محلی بر تعداد چاه های آب افزوده شود.

اکبری با توجه به ضرورت افزایش تعداد نیروی انتظامی، آمادگی نیروی انتظامی را اعلام کرد و افزود: امکان افزایش تعداد نیروهای ویژه پلیس در کشور وجود دارد، افزایش نیروی انتظامی بسیار زیاد است زیرا بسیار زیاد است. . نمونه خوبی از مشارکت انسانی در حفاظت است.» در شرایط کنونی، حفاظت توسط دولت و سازمان ناقص است و پرداخت مناسبی ندارد، بنابراین کمک به مردم می تواند در حفظ تنوع زیستی بسیار موثر باشد.

معاون محیط زیست طبیعی انجمن حفاظت از محیط زیست به مناطق مختلفی از جمله خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان، اصفهان، هرمزگان اشاره کرد که در خصوص سنگ های تعیین شده پیشنهادات خود را ارائه کردند و گفت: تقریباً از ۱۳ کشور مختلف درخواست های زیادی دریافت کرده ایم. . اما طبق رایزنی های انجام شده با سازمان منابع طبیعی و آب کشور، قطعات مورد تایید این سازمان در اولویت قرار خواهند گرفت.

اکبری به تلاش اتحادیه محیط زیست برای تصویب تعدادی از حملات پهپادی در سال جاری اشاره کرد و افزود: اگر این اقدام انجام نشود از برنامه های حفاظتی پیش بینی شده عقب خواهیم ماند.

وی تاکید کرد: ما متعهد به انجام این کار هستیم، اما زمانی که صدور مجوز این طرح به بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری مانند شورای محلی بستگی دارد، ممکن است پیش‌بینی‌های سازمان عملی نشود. “

معاونت حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست درباره برنامه های حفاظتی در نظر گرفته شده گفت: پیش بینی ما این است که بتوانیم گونه هایی را با زمین های وسیع در مناطق خارج از مناطق حفاظت شده حفاظت کنیم.

اکبری حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را مصداق بارز شکست برنامه های حفاظتی تنها در چهار منطقه دانست و تصریح کرد: طی دهه ۸۰ و ۹۰ حفاظت از چهار استان مرکزی ایران به خوبی انجام شد و امنیت ارتقا یافت. اما با افزایش تعداد یوزپلنگ ها پیشرفت چندانی حاصل نشده است. افزایش تعداد شکارچیان بسیار خوب بود، اما همه اینها منجر به احیای جمعیت پلنگ نشد، بلکه حتی جمعیت موجود نیز از بین رفت.

وی افزود: امروزه در ایران مرکزی به جز دو یاک نر، یاک ها زندگی نمی کنند، چون وسعت زیادی دارد، خارج از مناطق حفاظت شده با مشکلات مختلفی از جمله کمبود طعمه مواجه شده است، بنابراین این گونه را از دست داده ایم.

معاون محیط زیست گروه محیط زیست خاطرنشان کرد: ببر نوعی زمین است که نمی تواند در مناطق کوچک زندگی کند. مستلزم حفاظت از فضاهای آزاد و وجود شکار است تا شکارچی هنگام خروج از منطقه حفاظت شده و مهاجرت به منطقه آزاد به آن دست یابد.

اکبری با اشاره به جمعیتی که در گونه اصلی در ایران مرکزی زندگی می کنند، بز، میش و میش، گفت: این گونه ها در مناطق حفاظت شده به شدت در معرض انقراض هستند، به عبارتی افراد تقریباً متراکم در آنجا وجود دارند که یک لکه محافظ وجود دارد. با محیط های آزاد بزرگ و مناطق خارج از کنترل، جمعیت آنها بسیار کم است.

وی تاکید کرد: این نوع حفاظت رویکرد درستی نیست و قطعا در این صورت بخش مهمی از تنوع ژنتیکی کشور را از دست خواهیم داد. در بهترین حالت می توانیم تعداد زیستگاه های مختلف را تا حد امکان افزایش دهیم.

اکبری تراکم متعادل در این مناطق را برای گونه ها ضروری می دانست تا به راحتی مهاجرت کنند. وقتی ژن عوض شود، افراد سالمی خواهیم داشت.

معاون حفاظت محیط زیست انجمن حفاظت از محیط زیست، یافتن افراد سالم تری برای گونه با استفاده از روش های اضافی حفاظتی را ضروری دانست و افزود: انجمن حفاظت محیط زیست طبیعتاً مجاز نیست همه مناطق حفاظت شده و نهادهایی مانند وزارت صنعت را اعلام کند. ، مواد معدنی و تجارت (سمت) و سازمان مدیریت منابع طبیعی کشور و سازمان مدیریت آب، باید در این مورد نظر خود را بگویند، نمی دهند.

اکبری به نبود ظرفیت کافی برای افزایش مناطق حفاظت شده اشاره کرد و گفت: به همین دلیل باید به سراغ روش های تعاونی یا کسب و کار خصوصی برویم. یکی از آن روش ها که پتانسیل اجرایی شدن آن در کشور را دارد، بحث قرقاع است.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به کنوانسیون تنوع زیستی ملحق شده است، با توجه به تعهد این سازمان به منشور تنوع زیستی، باید تا سال ۲۰۳۰ سهمیه اختصاصی را به ۱۷ و ۳۰ درصد افزایش دهیم.

اکبری در خاتمه بر فرهنگ سازی صحیح با کمک نهادهای مسئول و ایجاد نگاه عمیق زیست محیطی در بین مسئولان و مردم تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که از ذخایر زیستی کشور حفاظت کنیم.

در انتهای پیام