حفر چاه که باعث تخریب ساختمان می شودایسنا/ خراسان رضوی مهندس حسابدار و بازرس ارشد نظام مهندسی کاشمر گفت: چاه های حفر شده از پایه ساختمان ها تبدیل به اژدهای خفته ای می شود که ساختمان های این شهر را می بلعد.

محمد خباززاده در گفت وگو با ایسنا، افزود: هرچند مدتی است که عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده شهر کاشمر گسترش یافته است، اما این اتفاق و بی توجهی به قوانین شهرسازی در انواع مختلف رخ می دهد. . دلایلی مانند گرانی زمین و عدم توانایی اکثر شهروندان در خرید زمین بر اساس طرح تفصیلی، سود قابل توجهی که ساختمان ها از تخلفات ساختمانی به دست می آورند، عدم توجه به نیاز و سطح اقتصادی ساختمان. مردم هنگام تنظیم و تصویب طرح های تفصیلی و غیره.

وی همچنین اظهار داشت: مبالغ کلانی که از جرایم ساختمانی به دست می آید در بودجه سالانه دولت هزینه می شود، نه به این دلیل که شهرداران در جلوگیری از تخلفات غفلت می کنند، بلکه وضعیت فعلی و آینده شهروندان را با مشکلات زیادی مواجه می کند. مانند ناراحتی و آسایش شهروندان و آسیب های روحی و روانی ناشی از کمبود فضای زندگی، ازدحام بیش از حد و نامناسب بودن جاده ها و ترافیک، فشار بر خدمات زیربنایی شرکت ها مانند آب، برق. گاز و غیره، نبود پارکینگ عمومی و تغییر کاربری پارکینگ های مسکونی با هدف ایجاد منطقه مسکونی و … را می توان از این قبیل آسیب ها دانست.

این مهندس ساختمان خاطرنشان کرد: موضوعی که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته و خطر آن در آینده برای مدیریت شهری و مردم مشکل ساز خواهد شد، نشت فاضلاب داخلی و نبود سیستم جمع آوری و تصفیه در شهر است. دولت محلی. فاضلاب شهری.

وی گفت: در حال حاضر آب باران و فاضلاب خانگی به سمت چاه های جذبی هدایت می شود، این چاه ها به تدریج آب لایه های زیرین خاک را از طریق دیواره ها و ذخیره سازی بهبود می بخشند که در صورت پر بودن این چاه ها رطوبت وارد آنها می شود. . پی و کف ساختمان.

خباززاده گفت: اگرچه در گذشته تعداد چاه های ساخته شده در یک ساختمان کم بود، اما سطح آب چاه بسیار پایین بود، اما اکنون به دلیل تخلفات گسترده در ساختمان، تراکم و تعداد واحدهای مسکونی مجاز در یک زمین و یک منطقه قابل گسترش است

وی بیان کرد: به عنوان مثال زمینی به مساحت ۳۰۰ متر که قبلاً به عنوان بخشی از ساختمان ویلایی ساخته شده بود، در نهایت یک یا دو خانواده را در خود جای داد، اما اکنون در یک زمین ۵ یا ۶ طبقه در حال ساخت است و گاهی اوقات آنها در حال ساخت هستند. هر طبقه به دو قسمت تقسیم می شود که از هم جدا می شود که منجر به آبگرفتگی و نیاز به چاه های زیادی شده است.

وی خاطرنشان کرد: افزایش سطوح اراضی با مساحت محدود کم نیازمند نمونه برداری برای آزمایش و شناسایی لایه های خاک است.

این مهندس ساختمان با بیان اینکه خاک زیر فونداسیون اغلب کم رطوبت است، افزود: اگرچه طراحی پی بر اساس نتایج آزمایشات انجام شده است، از سوی دیگر با توجه به افزایش وزن ساختمان، ابعاد. که فونداسیون تعمیم داده شود تا مدیران ساختمان چاه آب حفر کنند تا محل مناسبی پیدا کنند.

وی تصریح کرد: اگر با حفر چاه های بیشتر و پرکردن سریع آن چاه ها به مشکل اضافه کنیم، نتیجه غیرقابل برگشت خواهد بود.

خباززاده گفت: رطوبت لایه های زیرزمینی به سرعت افزایش یافته و باعث رسیدن آب به پی و سست شدن لایه های زیرین شده و عوامل موثر بر مقاومت زمین را تحت تاثیر قرار داده است. ساخت و ساز و تخریب آن

وی گفت: افزایش رطوبت خاک و فشار ناشی از ساخت و ساز حتی ممکن است خاک را متورم کرده و به طبقات ساختمان آسیب برساند.

مهندس محاسبات و ناظر پی سازمان نظام مهندسی کاشمر گفت: ورود آب و رطوبت به فونداسیون باعث خوردگی بتن و میلگردهای فونداسیون و تشدید ضعف پی ساختمان می شود.

وی گفت: اکنون زنگ خطر به صدا درآمده است، چاه های حفر شده در پی ساختمان ها برای خوردن ساختمان ها تبدیل به خوابگاه می شوند.

خباززاده تاکید کرد: سازندگان، مهندسان ناظر و مدیران شهری و ادارات شهری باید اقدامات لازم را برای پیش بینی خطر و تخریب به ویژه در زمین های سفالی انجام دهند، در غیر این صورت خسارت و حتی تخریب بنا در حد انتظار نخواهد بود.

وی گفت: به نظر می رسد تلاش زیادی برای رعایت تراکم ساختمانی مجاز و رعایت ضوابط طرح تفصیلی، پیش بینی روش های ایمن دفع زباله های داخلی مانند سیستم سپتیک توسط مهندسان نظام مهندسی، تسریع در … ساخت سیستم EGO برای جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری یکی از اقدامات برای بهبود شرایط است و خطر حذف تاثیر زیادی دارد.

در انتهای پیام