«حرم تا حرم» سرسبز می‌شود؟/ دهکده‌های فناوری و نوآوری در سراسر کشور ایجاد می‌شوندایسنا/سمنان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور گفت: برای پوشش گیاهی «حرم تا حرم»؛ گونه‌های کم آب‌بر کاشته شود.

سید مجتبی خیام نکویی در جمع خبرنگاران در گرمسار اظهار کرد: امسال سالی است که مزین به تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین است و یکی از رسالت‌های ما این است که بخش کشاورزی و منابع طبیعی به مفهوم واقعی کلمه دانش‌بنیان شود.

وی گفت: دانش‌بنیان مستلزم این است که دانش‌های فنی و نتایج یافته‌ها و دستاوردهای پژوهشی را وارد عرصه گسترده کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره ایستگاه تحقیقات بیابان شهرستان گرمسار گفت: ایستگاه تحقیقات بیابان گرمسار از ویژگی و برجستگی خوبی برخوردار است .

وی با بیان اینکه کشور ما در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و از طرفی هر چه رو به جلو می‌رویم مشکلات کم‌آبی نیز بیشتر می شود اضافه کرد: متاسفانه ما علاوه بر محدودیت منابع آبی با شوری منابع آبی و خاکی نیز مواجه هستیم و لذا برخی اراضی نیز به علت شوری قابلیت کشت بسیاری از محصولات را ندارد.

خیام نکویی گفت: با تحقیقاتی که در مرکز تحقیقات بیابان گرمسار انجام شده یک ظرفیتی ایجاد شده تا بتوانیم گونه‌های شور پسندی که قابلیت تعمیم در سطح استان و کشور را دارد در سایر مناطق تعمیم داده شود و پوشش گیاهی مناسبی ایجاد و از سرعت بیابان‌زایی که به خاطر محدودیت منابع آبی ایجاد شده جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه امروز کشور ما جزو وارد کننده های چوب است ادامه داد: این درحالی‌ است که گونه‌های بومی زیادی وجود دارد که با کمترین میزان آب می‌تواند چوب قابل توجهی را تولید کنند تا بخشی از ارزی که با واردات خارج می‌شود ذخیره شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: خوشبختانه گونه‌های خوبی در این مرکز وجود دارد که تولید آنها بعد از سال‌ها جواب داده است، این‌گونه ها علاوه بر سطح استان در مناطقی که مشکلات بیابان‌زایی دارند نیز می‌تواند تولید شود. ضمن اینکه کشت آن‌ها علاوه بر تولید چوب می‌تواند درجه حرارت منطقه را نیز تغییر داده و یا منبعی برای تولیدات علوفه‌ای باشد .

وی ادامه داد: تمامی این‌ها پتانسیل‌های بالقوه‌ای است که قابلیت بالفعل شدن آن در زمان کوتاهی چه در شهرستان گرمسار و چه در دیگر مناطق بیابانی وجود دارد.

خیام نکویی گفت: از همکاران که در طرح حرم تا حرم در تلاش‌اند تا یک نوار طولانی برای ایجاد گونه‌های مختلف داشته باشند دعوت می‌کنیم ارقامی مثل گز شاهی و سایر ارقام که با کمترین نیاز آبی کشت می شوند را در حاشیه این بزرگراه استفاده کنند تا از این طریق بتوانیم در سطح کشور از گونه‌های بومی مناطق کشور و با کمترین هزینه ایجاد شده استفاده کرده تا سطح بیابانی بیشتر از این گسترش نیابد.

وی با اشاره به مراکز متعدد تحقیقاتی در بخش کشاورزی  گفت: در حال حاضر ۲۰ مؤسسه تحقیقات ملی، ۳۵ مرکز تحقیقات استانی و ۳۱۴ ایستگاه در سطح کشور وجود دارد و ایستگاه تحقیقات بیابان گرمسار یکی از ایستگاه‌های خوب سطح کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: هرکدام از این ایستگاه ها در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی دستاوردهای زیادی دارند و تمام تلاش ما در وزارت جهادکشاورزی بر این است که این دستاوردها امسال به مرحله اجرا برسند.

خیام نکویی گفت: وقتی بحث دانش‌بنیان شدن مطرح می‌شود یعنی باید ضریب نفوذ دانش و فناوری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی افزایش دهیم و این لازمه‌اش این است که این دستاوردها و یافته‌ها را داشته باشیم و امروز بیش از ۵۰۰ فناوری در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی کشور وجود دارد که قابلیت نفوذ در حوزه اجرایی را دارند.

وی گفت: از استاندار استان‌هایی که مشکلات بیابان‌زایی دارند و بسیاری از زمین‌های آن‌ها به خاطر شوری از حفظ انتفاع برای کشت خارج می‌شود انتظار می‌رود برخی ازاین‌گونه‌ها که بالغ بر ۴۰ اکو تیپ هستند و در بسیاری از نقطه‌های دیگر جواب دادند را در استان خود کشت کرده و از این ظرفیت استفاده کنند.

رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور گفت: سازمان تحقیقات آموزش و ترویج امسال این را مأموریت اصلی خود می‌داند که تمامی دانش‌های فنی و تمامی دستاوردهای که با کمک محققین خود به دست آورد تمرکز کرده و وارد مرحله اجرا کند.

خیام نکویی افزود: خوشبختانه در استان سمنان این قابلیت هست و از استاندار و مسئولان اجرایی استان تقاضا می‌کنم تا زمین‌هایی که قابلیت کشت این‌گونه ها را دارند استفاده کنند تا بیشتر از این با مشکلات خشک‌سالی و ریز گرد مواجه نشده از این ظرفیت استفاده کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مأموریت‌های امسال حسب نظر مقام معظم رهبری بر لزوم افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان به‌ویژه در بخش کشاورزی این است که زیرساخت برای حضور این شرکت‌ها فراهم شود و ما برای اینکه زیرساخت فراهم شود اوایل ماه آینده برای نخستین بار، پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در استان البرز راه‌اندازی می‌شود.

رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور افزود: از دیگر برنامه‌های این سازمان ایجاد دهکده‌های فناوری و نوآوری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین مزارع نوآوری است و استان سمنان نیز این ظرفیت را دارد که بتواند یک یا حتی بیشتر از این دهکده‌های فناوری را برای استقرار این شرکت‌های دانش‌بنیان و تشکیل جمع نخبگان در قالب یک شرکت و پرداختن به اولویت‌های کشاورزی و منابع طبیعی را فراهم کند.

خیام نکویی گفت: هفته گذشته نخستین دهکده فناوری و نوآوری در استان خراسان رضوی افتتاح شد امیدواریم بتوانیم در هفته‌های آینده در صورت فراهم شدن شرایط شاهد راه‌اندازی این دهکده‌ها و مزارع نوآوری در استان سمنان باشیم چرا که این مهم سبب می‌شود که از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان که فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی هستند برای حل مشکلات بخش کشاورزی در سال جاری استفاده شود.

انتهای پیام