حامیان شورای نظامی خارج از فرانسه را جشن گرفتندباماکو، پایتخت کشور آفریقایی مالی روز شنبه صحنه تظاهرات شماری از حامیان شورای نظامی حاکم بود که به مناسبت خارج از فرانسه برای جشن و پایکوبی به خیابان آمده بودند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگاران خود در محل اعلام کرده است که این تظاهرات به ابتکار جنبش های حامی مقامات دولتی انتقالی که اکثر آنها را تشکیل می دهند، برپا می کند.

به گزارش فارس پرس چند صد نفر در پاسخ به فراخوان حامیان شورای نظامی حاکم در میدان استقلال واقع در مرکز باماکو، پایتخت مالی گردهم آمدند و خروج اعلام شد تعدادی فرانسوی را جشن گرفتند.

عیسی دیارا، یکی از مشتریان در این تظاهرات به خبرنگار فرانس‌پرس گفت: «ما به خیابان آمدیم تاز. ما به فرانسه نیازی نداریم، باید از اینجا بروند. من حامی آسیمی گویتا (رئیس شورای نظامی حاکم) و کشورم مالی هستم. »

سیریکی کویته، یکی از اعضای جنبش «یروولو یک ایستاده بر باروها» نیز به خبرنگاران میگوید «فرانسه رانده شده و اگر تبدیل به نیروهای اشغالگر شود».

به نقل از یورونیوز، «یروولو» که از جنبش های حامی شورای نظامی حاکم است به همراه دیگر انجمن ها که تفکری مشابه در مورد حضور نیروهای فرانسوی به فراخوان حضور در تظاهرات روز شنبه پاسخ مثبت داده و در آن شرکت کرده اند.

جنبش ها و انجمن های یاد شده پیشتر و در پی دو کودتای نظامی در اوت ۲۰۲۰ و سپس ماه مه ۲۰۲۱ در حمایت از شورای نظامی تظاهراتی را با حضور هزاران نفر در باماکو سازماندهی کرده بودند.

در تظاهرات روز شنبه که با نظارت پلیس و بدون وقوع حادثه اجرا می شود پارچه نوشته هایی توسط شرکت کنندگان درمحل نصب شده بود که روی یکی از آنها عبارت “ماکرون! از مالی بیرون برو »به چشم می خورد.

فرانسه و شرکای اروپایی این کشور در حالی که روز پنجشنبه خروج از کشور مالی را رسما اعلام کردند که سایر بازیگران خارجی نیز در ادامه این کشور برای ادامه این کشور مواجه شدند.

هیئت سازمان ملل متحد در مالی موسوم به “مینوسما” هم اکنون در حال بررسی تبعات امتناع فرانسه و متحدانش از ادامه ماموریت برای انجام ماموریت پیشین در مالی است.

فرانسویها و مردمی مشارکت کننده در ماموریت آفریقایی پاریس در کشور مالی “ممانعتها و کارشکنیهای متعدد” این کشور را به عنوان دلیل اصلی ماموریت خود مطرح کردهاند.

این در حالی است که شورای نظام اداری از پیشین خود برای برگزاری انتخابات در ماه فوریه جهت بازگشت بای

این پس از آن غرب آفریقا در ماه ژانویه تحریم های اقتصادی و دیپلماتیک سنگینی علیه مالی انجام شد.

تسخیر قدرت در باماکو توسط ارتش هنوز از دامنه‌ها در این کشور واقع در منطقه ساحل آفریقا نکا.

مالی پس از تهاجم گروههای رادیکال موسوم به “جهادی” در سال ۲۰۱۲ همیشه دستخوش خشنوتهای پراکنده و تحولات سیاسی عمده ناشی از کودتاهای متعدد نظامیان بوده است.

انتهای پیام