جنگ هسته ای بین آمریکا و روسیه بیش از ۵ میلیارد نفر را می کشدبر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Nature Food منتشر شده است، یک جنگ هسته ای بزرگ بین روسیه و ایالات متحده می تواند منجر به قحطی جهانی شود که تقریباً دو سوم جمعیت جهان را از بین خواهد برد.

به گزارش ایسنا، به نقل از دیلی میل، محققان اعلام کردند که در طول جنگ عظیم بیش از پنج میلیارد نفر بر اثر گرسنگی و سایر پیامدهای جنگ خواهند مرد. تصاویر رایانه ای نشان می دهد که ابر انفجاری گرد و غبار را در جو آزاد می کند و مانع از نور خورشید می شود. در نتیجه رشد تولیدات کشاورزی در جهان آسیب خواهد دید.

پروفسور لی لی شیا، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه راتگرز در نیوجرسی، گفت: «این داده ها به ما یک چیز را می گوید. ما باید از جنگ هسته ای جلوگیری کنیم.

این مطالعه اطلاعات جدیدی در مورد آنچه ممکن است در شش سناریو جنگی رخ دهد – پنج جنگ کوچک مانند درگیری هند و پاکستان و یک جنگ بزرگ ایالات متحده و روسیه ارائه می دهد.

بر اساس این مطالعه جدید، “چنین تهدیدی با حمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین برجسته شده است.”

محققان محاسبات خود را بر اساس اندازه زرادخانه هسته ای هر کشور انجام دادند. ۹ کشور از جمله بریتانیا در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰۰ سلاح هسته ای دارند.

کارشناسان بر این باورند که حتی درگیری بین کشورهایی که اخیراً به سلاح هسته ای دست یافته اند، می تواند تولید مواد غذایی را از بین ببرد و منجر به گرسنگی گسترده شود.

ابزار پیش بینی اقلیم به نام «مدل سیستم اجتماعی زمین» امکان تخمین تاثیر ذرت، برنج، گندم و لوبیا را بر اساس هر کشور فراهم کرده است. محققان همچنین تغییرات پیش بینی شده در مرتع و بهره وری آب را ارزیابی کردند.

بر اساس این مطالعه و طرح ارائه شده، جنگ‌های منطقه‌ای مانند جنگ بین دو قدرت هسته‌ای هند و پاکستان، میانگین تولید کالری در جهان طی پنج سال هفت درصد کاهش می‌یابد.

در بدترین حالت، اگر جنگ هسته ای بین آمریکا و روسیه رخ دهد، این رقم سه تا چهار سال پس از پایان جنگ ۹۰ درصد افزایش می یابد.

کارشناسان می گویند که کاهش تولید محصولات کشاورزی جدی ترین مشکل در کشورهای با درآمد متوسط ​​از جمله صادرکنندگان عمده مانند روسیه و ایالات متحده خواهد بود. این نوع جنگ همچنین برای کشورهای آفریقایی و خاورمیانه که متکی به واردات هستند، اختلال و اختلال ایجاد می کند.

در بدترین حالت، بیش از ۷۵ درصد از جمعیت جهان طی دو سال از گرسنگی خواهند مرد و بیش از پنج میلیارد نفر خواهند مرد.

جمعیت جهان در حال حاضر حدود ۸ میلیارد نفر است.

پروفسور آلن روباک، نویسنده دیگری از دانشگاه راتگرز در نیوجرسی، گفت: دانشمندان اطلاعات کافی در مورد این موضوع دارند و می دانند که یک جنگ هسته ای در هر اندازه ای سیستم غذایی جهان را نابود می کند و میلیاردها انسان را می کشد.

وی افزود: تحریم سلاح های هسته ای تنها راه حل بلندمدت است. معاهده پنج ساله سازمان ملل متحد در مورد منع تسلیحات هسته ای توسط ۶۶ کشور تصویب شده است، اما هیچ یک از ۹ کشور دارای سلاح هسته ای نیستند. تحقیقات ما به ما می گوید که آن ۹ کشور هسته ای باید به علم گوش دهند و معاهده را امضا کنند.

در اوایل سال جاری، یک گروه تحقیقاتی آمریکایی گفت که جنگ هسته ای بین ایالات متحده و روسیه «عصر یخبندان» را ایجاد می کند که هزاران سال ادامه خواهد داشت. در ماه اول این حمله، میانگین دمای جهانی به ۱۳ درجه فارنهایت کاهش می یابد – بیش از آخرین عصر یخبندان.

در انتهای پیام