جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟

دسته‌بندی نشده


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که برای توصیف فاصله غیرعادی بین دو عضله دیواره راست شکم استفاده می شود.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد از زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جداسازی مداوم “شش” ماهیچه 1.5-2 سانتی متر یا بیشتر به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و باید درمان شود. این حالت معمولاً با ادامه درمان از بین می رود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث تورم محتویات شکم شود.

در حالی که این امر نگران کننده و آزاردهنده است ، این وضعیت اغلب در چند ماه پس از تولد از بین می رود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری ظاهر نمی شود. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر یا اوایل سه ماهه دوم تجربه کنند. گروه دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییرات شکمی نمی شوند.

در دوره پس از زایمان ، نوزادانی که جداشدگی شکم را تجربه کرده اند باید برآمدگی یا برآمدگی قابل مشاهده ای در محل جداسازی ماهیچه های شکمی مشاهده کنند.

برعکس ، هنگام خوابیدن به پشت ، این ناحیه بین عضلات اطراف ناف تجزیه می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی ای که از وسط شکم عبور می کند ، زمانی که شکم درگیر یا منقبض می شود ، بیشتر به چشم می آید.

مشکل در بلند کردن اجسام

انجام کارهای معمول دشوار است

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار شکم یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. وقتی باردار هستید ، ماهیچه های شکم کشیده می شوند تا متناسب با رحم در حال رشد باشد و باعث می شود بافت همبند نازک تر شود.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. ادامه این روند ممکن است منجر به جدا شدن کامل یا راست روده شود.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند عبارتند از:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

میوه بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

بارداری دو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی بیشتر در زنان باردار و پس از زایمان شایع است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در چنین مواردی ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات ناگهانی در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کراکلینگ.

نوزادان گاهی اوقات جدایی شکمی را تجربه می کنند ، اما این یک مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مشورت با پزشک برای تشخیص رسمی مهم است.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک تشخیص می دهد که آیا شما شکاف شکمی دارید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی از پزشکان برای تشخیص از سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو طرف بیشتر از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. این درمان شامل یک سری تمرینات توانبخشی برای درمان و اصلاح جدایی است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای جداسازی تمرکز دارد. این شامل تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و تا زمان بهبودی کامل می تواند ترشحات را بدتر کند.

برای بیمار مهم است که بداند حتی پس از فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری بازگردد ، زیرا استرس ناشی از بارداری هرگز به طور کامل بازگردانده نمی شود.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار دشوار است ، ممکن است نیاز به جراحی باشد ، اما در بسیاری از موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر شکم فتق واقعی ایجاد نکند (در مورد فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً نیازی به جراحی نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمانی است که اغلب در کاهش جدایی شکمی مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای تسهیل جداسازی روده شکمی کافی نیست.

در این مورد ، یک انتخاب م isثر پلاستیک شکمی است. 2019 این مطالعه میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک درمان بالقوه غیر جراحی است که می تواند از نظر زیبایی برای شکم خوشایند باشد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضله عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه همراه با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم طراحی شده اند ، مفید است.

جدایی شکمی مردانه

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

از نظر تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد ، این بدان معناست که مادران جوان باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. علاوه بر این ، از تمرینات دیگر باید اجتناب شود:

پیچ خوردگی شکم

هرگونه تمرینی که مستلزم ایستادن روی بازوها و زانوها بدون حمایت یا نیروی شکمی باشد.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث نفخ می شود (به عنوان مثال مانور والسالوا)

خم شدن به عقب که شکم را کش می دهد

فشار یوگا به شکم (اصلاح نشده)

تمرینات جداسازی شکم مجاز است

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت شکم خود را جدا کنید. انجام منظم این کار بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانوها) برای کنترل و تشویق استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و مدت بیشتری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این نگهداری روزانه به مدت 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن مانند بولینگ و کج شدن لگن نیز مفید است.

انجام این حرکات به شکل مناسب بسیار مهم است. به همین دلیل ارزش دارد با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه انجام شده در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان توصیه می کنند که دستگاه ها (اساساً یک بند محکم و کشسان در اطراف شکم) وصل شوند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری حفظ ماهیچه های شکمی بالا و حمایت از کمر است. بستن کمربند جدایی شکم را درمان نمی کند و همچنین شکم شما را تقویت نمی کند.

کمربند جداسازی شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش می گویند استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا رژیم درمانی را با دقت دنبال کنید. جدا شدن شکم ممکن است بعد از زایمان در شکم ظاهر شود ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار پارگی شکم هستید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان در بدن خود قوی تر و مطمئن تر باشید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان عزیز با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب در این مرکز ، مانند پرستاران ارشد ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال ، همواره خدمات مطابق با آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری ارائه کرده اند و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است ، بنابراین باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *