ثبت روستای «انبوه» که اولین روستای پایلوت گردشگری و تاریخی استایسنا/گیلان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از ثبت روستای عمارلو به عنوان نخستین روستای تجربی گردشگری و تاریخی خبر داد.

اما جهانی در خصوص بازدید از معنای تاریخی روستای بزرگ با اشاره به ظرفیت های گردشگری و تاریخی شهرستان رودبار از تلاش برای ثبت روستای تاریخی ماس در فهرست آثار ملی کشور خبر داد و گفت: ثبت و پژوهش انجام شده است. مطالعات بالای زمین و در پایین این روستا علیرغم حفظ معنای تاریخی منطقه کوهستانی انجام و پیگیری می شود.

مدیرکل میراث و گردشگری گیلان با اشاره به تکنیک جاجیم بافی مردم ساکن این روستا افزود: یکی از کارهایی که برای دولت عمومی داریم ثبت جاجیم بافی مردم آن روستا است. سابقه زنده هنرهای فرهنگی و صنایع دستی.

وی با بیان اینکه مقرر شد هفته پایانی مهرماه امسال در روستای اوره برگزار شود، افزود: دبیرخانه جشنواره انار چینی در معاونت فرهنگی و گردشگری و همه تشکیل شود. باید از منابع موجود در این زمینه استفاده شود تا بتوانیم آن را ممکن کنیم. تا رونق اقتصادی و گردشگری را برای مردم این روستا به دست آورد.

جهانی با اشاره به موضوع بین المللی ماه محرم گفت: هر ساله در سومین روز شهادت امام حسین (ع) مردم این روستا به گفته وی مراسم علم گیردانی را اجرا می کنند. فرهنگ کهن و سنت‌های دیرینه و در تلاشیم تا میراث معنوی علم گیردانی را ثبت کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خاطرنشان کرد: همچنین در بازدید از روستای جیرنده مقرر شد بلافاصله پس از دریافت مجوز از پژوهشکده باستان شناسی اداره کل میراث، طرحی فرضی برای تعیین تکلیف انجام شود. محیط زیست، مرزها و اکتشاف این روستای تاریخی.

در انتهای پیام