تولید سالانه ۴۰ تن بذر آرد، تولید بذر را از نظر اقتصادی ارزشمند کرد.ایسنا/ خراسان شمالی مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمه از تولید سالانه حدود ۴۰ تن سمنو در درغ خبر داد.

وحید محمودی فر در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شهرستان درق یکی از مناطق مهم تولید سیمان در ایران است، اظهار کرد: در این راستا کارگاه های بزرگ و داخلی در این منطقه اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۳ کارخانه سمنو در این شهرستان دایر است، گفت: از این تعداد ۲۰۰ واحد کلبه ای و ۳ تای آن مکان های بزرگی است که روزانه ۶ تنور بارگیری می کنند.

محمودی فر افزود: البته حجم تولید سمنو در ۳ کارگاه خانگی نیز در طول روز بالاست.

وی با بیان اینکه برندسازی برای سمنوی شهر درغ انجام شد، ادامه داد: هم اکنون این محصول با نام تجاری در منطقه، خارج از منطقه و خارج از کشور عرضه و صادر می شود.

این مسئول گفت: ترکیه، کشورهای حوزه خلیج فارس و آلمان از جمله کشورهای صادرکننده این محصول هستند و مبالغ زیادی نیز به جزیره کیش ارسال می شود.

وی تاکید کرد: سمنوی صادراتی در سایز شکلاتی بسیار بالا طبخ می شود تا ۲۰ روز دیگر تاریخ مصرف آن تمام نشود.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمه با اشاره به مدت زمان این کارگاه های تولیدی گفت: ۲۰۰ کارگاه خانگی در ۷ ماه سال کار می کنند اما ۳ بورس بزرگ در طول سال تولید می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل پیش روی این بخش های تولیدی آردی است که به قیمت آزاد دریافت می کنند.

محمدی فر توضیح داد: در واقع قیمت هر کیسه آرد آزاد ۶۷۰ هزار تومان است و باید هر کیلو را ۱۵ هزار تومان بفروشند که پولی هم ندارند.

وی تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان این منطقه قیمت سمنوی تولیدی را افزایش دهند مشتریان آنها این محصول را خریداری نمی کنند بنابراین باید برای این مشکل چاره اندیشی کرد.

لازم به ذکر است که شهرستان درق قطب قطب تولید سمنو در کشور است، همچنین سمنوی های این شهرستان به دلیل استفاده از روش های خاص طبخ و برپایی مهمانی های شاد در هنگام طبخ این غذای سنتی شهرت دارند.

استفاده از روش های خاص طبخ این غذا باعث شد سمنو عمر بسیار بالایی داشته باشد که باعث شد این غذا در فهرست آثار معنوی کشور قرار گیرد.

هنگام پخت سمنو از شیره جوانه گندم و آرد استفاده می شود و در حین پخت دیگ های بزرگی روی آتش می گذارند و هوا پر از بوی بلوط و گردو می شود و به این جشن جذابیت می بخشد.

در انتهای پیام