تهمت یعنی تعصب؟ – ایسنا


چیزی که بیشتر مایه آزار به نظر می‌رسد، عرض ارادت گروهی از پیشکسوتان به هواداران تیم سابق خود است. بعضی از اینها کسانی هستند که در دوران کارشان، تصمیمات ملتهبی گرفته‌اند و بخشی از پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند، در نتیجه امروز می‌کوشند تا با موج اتهام‌زنی‌ها، از هواداران تیم پیشین خود دلجویی کنند.

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «همان‌ طور که می‌دانید با فرارسیدن هفته‌های پایانی و سرنوشت‌ساز لیگ برتر فوتبال ایران، بازار اظهار نظرهای جنجالی و اتهام‌زنی‌های عجیب و غریب بسیار داغ شده و دیگر صدای همه را درآورده است. هر کسی بدون سند و مدرک به هر کسی که دوست داشته باشد تهمت می‌زند و طرف مقابل را تحت فشار قرار می‌دهد. از این قبیل موضع‌گیری‌های نسنجیده و ناصواب بین هواداران همه تیم‌ها دیده می‌شود. صد البته فوتبال ایران هم مثل همه حوزه‌ها و مثل همه جای دنیا درصدی ناپاکی‌ (کم یا زیاد) دارد اما سناریوهایی که در فضای مجازی بافته می‌شود، طوری است که انگار هیچ گلی بدون یک خیانت بزرگ به ثمر نمی‌رسد و هر نتیجه‌ای که رقم می‌خورد، حاصل پشت پرده‌های مخوف است! خب می‌دانیم که چنین چیزی امکان‌پذیر و عقلانی نیست.

در این میان چیزی که بیشتر مایه آزار به نظر می‌رسد، عرض ارادت گروهی از پیشکسوتان به هواداران تیم سابق خود است. بعضی از اینها کسانی هستند که در دوران کارشان، تصمیمات ملتهبی گرفته‌اند و بخشی از پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند، در نتیجه امروز می‌کوشند تا با موج اتهام‌زنی‌ها، از هواداران تیم پیشین خود دلجویی کنند.

اگر قرار باشد جزئی‌تر صحبت کنیم، شاید یک مصداق خوب برای این ماجرا علیرضا نیکبخت واحدی باشد؛ ستاره درخشان استقلال در نیمه اول دهه هشتاد که در نیمه دوم این دهه به‌ طور ناگهانی به پرسپولیس پیوست و با ریزش پایگاهش مواجه شد. نیکبخت حالا از آن چرخش پشیمان شده و قصد دارد دوباره دل استقلالی‌ها را به دست بیاورد. در نتیجه چیزهایی می‌گوید که عجیب است. به عنوان مثال او به‌تازگی گفته دوران حضورش در پرسپولیس از یک داربی محروم شد اما مسئولان آن مسابقه را به تعویق انداختند تا او برسد. این در حالی است که بررسی رسانه‌ها روی داربی‌های آن سالیان، به‌وضوح نشان می‌دهد چنین اتفاقی نیفتاده است.

نیکبخت حتی ادعا کرد در داربی معروف ۹ نفره هم بعد از اخراج دو بازیکن پرسپولیس، از بالا به دو تیم گفته شد بازی باید مساوی شود؛ یک اظهار نظر بی‌سند و بحث‌برانگیز دیگر.

فرزاد حاتمی هم شرایط مشابهی دارد؛ بازیکنی که بعد از عضویت در استقلال، برای نیم‌فصل پیراهن پرسپولیس را پوشید و از آن به بعد دنبال جلب‌ توجه هواداران آبی رفت. حاتمی هم این روزها حسابی خبرساز شده و به مربیان تیم‌های حریف پرسپولیس تهمت می‌زند.

این طرف هم اغلب شرایط همین‌ طور است و اتفاقا کسانی در حمایت از پرسپولیس بیشتر از بقیه جوش می‌زنند و سایرین را زیر سوال می‌برند که خودشان در دوران بازی نقاط مبهم زیادی داشتند. مثلا شیث رضایی که هواداران مخصوصا در دوران مربیگری علی دایی تصویر خوبی از او در ذهن ندارند، معمولا مصاحبه‌های جنجالی انجام می‌دهد. کاش اما فوتبالیست‌های ما یاد بگیرند به جای این که تعصب‌شان را به صورت زبانی یا با حمله به رقبا نشان بدهند، در عمل به آرمان‌های تیم‌شان وفادار باشند. شما اگر خیلی استقلالی هستی، پیراهن پرسپولیس را نپوش یا اگر خیلی پرسپولیسی هستی، در دوران حضور در این تیم با همه قوا تلاش کن! از قدیم گفته‌اند به عمل کار برآید…»

انتهای پیام