تمدید تهاجم مخفی به مرتع عشایر/کوچ معکوس!ایسنا/پرس مدیرکل عشایر فارس در خصوص افزایش هجمه به عشایر گفت: در مورد جاده ایل راه غرب شیراز مزرعه مملو از عشایر بود و زیان زیادی متحمل شدند.

عبدالحمید کریمی شامگاه پنجشنبه دهم شهریور در نشست خبری اظهار داشت: تاثیر خشکسالی بر جامعه عشایری نگران کننده است و لازم است بودجه مصوب برای کاهش خسارات ناشی از خشکسالی تزریق و تخصیص داده شود.

وی خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد خوراک دام وابسته به علوفه است و زمانی که خشکسالی رخ می دهد مرتع تحت پوشش نیست و باید برای تامین آن فکری کرد.

مدیرکل امور عشایری فارس گفت: شراب خواری عشایر نیز با مشکل مواجه است که اقداماتی در این زمینه در حال انجام است.

کریمی همچنین گفت: بسته شدن راه ها زخم بزرگی است که زندگی عشایر را در توسعه شهرستان سخت کرده است.

وی تصریح کرد: بی توجهی به این امر که دل روستاییان را به درد آورده است، هرچند جای جای کشور را درگیر می کند، اما به نظر می رسد وضعیت فارس از این حرف ها بدتر است.

مدیرکل امور عشایری فارس ادامه داد: زندگی عشایر با مشکلات عدیده ای مواجه است، البته این در روزهای ابتدایی بود که مشکل خشکسالی بیشتر نمایان شد.

کریمی خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار و ۷۸۰ خانوار عشایری در فارس داریم که اولین محل عشایری کشور است که ۲.۵ تا ۳ درصد جمعیت منطقه را تشکیل می دهند و ۱۲ درصد جمعیت عشایری کشور در آن ساکن هستند.فارسی.

وی به نقش تولیدی عشایر فارس نیز اشاره کرد و گفت: سالانه ۲۰ هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر تولید می شود که نقش موثری در اقتصاد خانواده دارند. اولین تعریف تجارت مالی است.

مدیرکل امور عشایر فارس اضافه کرد: عشایر منطقه یک چهارم پروتئین مورد نیاز منطقه را تولید می کنند، بخشی از شیر مصرفی مردم را نیز تولید می کنند و همچنین تمرکز بر روی ۴۴ درصد صنایع دستی را تولید می کنند. منطقه. .

کریمی با بیان اینکه با توجه به این موارد برای ارائه خدمات اولیه به خانوارهای عشایری پروژه های این منطقه توسط دولت در هفته افتتاح شد، خاطرنشان کرد: این پروژه ها در شهرستان های جهرم، کازرون و اقلیدس به بهره برداری می رسد. وی تامین آب پایدار را هدف اصلی امور عشایری عنوان کرد.

وی بیان کرد: امسال به دلیل خشکسالی وضعیت علوفه دام خوب نیست، بسیاری از روستائیان برای نجات دام ها و امرار معاش خود مهاجرت کرده و یا در محل قبلی خود مانده اند.

مدیرکل عشایر فارس همچنین با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ مجوز خرید ۲۰ فروند تانکر آبرسان برای عشایر منطقه داده شد، گفت: در حال انعقاد ۷ واحد پیگیری هستیم که البته در جذب نیرو مشکل داریم. رانندگان این تانکرها

کریمی درباره اهمیت تامین علوفه دام تاکید کرد: مدعی هستیم که سهم عشایر در بحث تولید دام بیشتر باشد. همچنین خرید دام و گوشت با ضمانت مورد بحث قرار گیرد. مردم عشایر در این فصل با مشکل فروش دام مواجه هستند و بسیاری از آنها برای امرار معاش و زنده بودن مجبور به خرید دام خود هستند. این موضوع این است که بیشتر دام ها به دلال ها فروخته شده و برخی از آن ها حتی یک سال چک می گیرند و این باعث ضرر عشایر شده و به همین دلیل باید دام زنده صادر شود.

وی گفت: در خصوص سهمیه آرد عشایری که کاهش یافته است از تیرماه ۱۰۰ تن به سهمیه آرد منطقه اضافه شده است.

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: تفاهم نامه توزیع پنل برای کمک به مردم عشایر در زمینه روشنایی، شارژ تلفن همراه و استفاده از حمام خورشیدی منعقد شده است که تاکنون ۴۵۰ پنل دریافت کرده ایم و توزیع کردیم. آی تی. در بین مردم عشایر منطقه اما مشخص نیست سهمیه فارس تا پایان سال چقدر خواهد بود.

کریمی ادامه داد: در خصوص حوزه تولید گوشت قرمز تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام با سود ۱۴ درصد برای عشایر در نظر گرفته شد اما اعتبارات راضی کننده نیست. در این راستا در مجموع ۱۸۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد.

وی همچنین با انتقاد از تخلف در مراتع عشایر افزود: در مورد ایل راه در غرب شیراز عرصه بر عشایر تنگ شده و با مشکل بزرگی مواجه هستند. با دست اندازی به مراتع، کارخانه هایی در مراتع عشایری ساخته شد.

مدیرکل امور عشایری فارس گفت: تخلف مخفیانه مراتع عشایری با مجوز یا بدون مجوز در تمامی عشایر مشاهده شد و تقریبا به ۱۰۰ درصد رسید.

در انتهای پیام