تمدید آتش بس دو ماهه نشانه مثبتی از پیشرفت در مذاکرات برای حل بحران یمن است.سفیر سابق ایران در یمن، تمدید دو ماهه آتش بس در یمن را نشانه مثبت پیشرفت در مذاکرات صلح این کشور دانست.

مرتضی رحیمی در گفت وگو با ایسنا، در تشریح تمدید آتش بس یمن و استقبال ایران گفت: تمدید آتش بس یمن نشانه خوبی از پیشرفت مذاکرات و رضایت طرفین از این روند است. و امیدواریم این آتش برای توافق نهایی و رفع محاصره یمن کافی باشد.

وی گفت: بیش از هشت سال از حمله ائتلاف سعودی به یمن می گذرد و در هشت سال گذشته آسیب های زیادی به دو طرف وارد شده است.

وی با بیان اینکه ایران همواره از مذاکرات یمن و یمن استقبال کرده است، تاکید کرد: چارچوب آینده سیاسی یمن باید در چارچوب مذاکرات یمن و یمن باشد و شاهد یک دولت قدرتمند مبتنی بر آن کشور خواهیم بود. وی از مردم یمن خواست تا برای صلح و ثبات در کشور شاخ آفریقا تلاش کنند.

سفیر سابق ایران در یمن گفت: ایران متعهد است که آینده یمن را دو جانبه با گروه های مختلف یمنی شکل دهد و به تجاوزات ائتلاف سعودی در یمن پایان دهد و از مردم یمن گرفته شود. “

وی گفت: ایران نمی‌خواهد در امور یمن دخالت کند و وارد جزئیات مذاکرات یمن و یمن شود. دارند.

این دیپلمات سابق راه حل بحران را در نظر گرفتن نگرانی های امنیتی عربستان سعودی دانست و افزود: عربستان باید اطمینان حاصل کند که منطقه مرزی اش دارای مسائل امنیتی است. او با آن مواجه نخواهد شد و من فکر می کنم این چیزی است که یمنی ها از آن آگاه هستند و هیچ دلیلی برای دخالت آنها در امور همسایگان خود وجود ندارد، مگر اینکه سعودی ها بخواهند خواسته های خود را بر آنها تحمیل کنند.

رحیم افزود: ایران از روابط مسالمت آمیز با کشورهای اسلامی از جمله برقراری روابط مسالمت آمیز بین یمن و عربستان استقبال می کند و معتقد نیست که جهان اسلام باید با قدرت خود در جای دیگری منحرف شود، اما نباید به امور خود مشغول شود. “

انتهای پیام/