تشخیص بیماری آلزایمر در تصویربرداری مغز


محققان کالج سلطنتی پزشکان لندن به تازگی دریافته اند که الگوریتم جدیدی با استفاده از اسکن MRI می تواند بیماری آلزایمر را به سرعت و با دقت تشخیص دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از STD، محققان در مطالعات اخیر از فناوری یادگیری ماشینی برای مطالعه ویژگی‌های ساختار مغز، از جمله مناطقی که قبلاً با آلزایمر مرتبط نبوده‌اند، استفاده کرده‌اند. مزیت استفاده از این روش سادگی و تشخیص آن در مراحل اولیه و زمانی که تشخیص آن بسیار دشوار است می باشد.

اگرچه درمان خاصی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اما تشخیص زودهنگام به بیماران در مراحل اولیه کمک می کند و به آنها اجازه می دهد روند درمان را آغاز کنند و به نوعی علائم اولیه خود را مدیریت کنند. توانایی شناسایی دقیق بیماران در مراحل اولیه بیماری همچنین به محققان کمک می‌کند تا تغییرات مغزی را که باعث بیماری می‌شوند درک کنند و درمان‌های جدید را با سرعت بیشتری شروع کنند.

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که بیش از نیم میلیون نفر را در بریتانیا تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه اکثر افراد مبتلا به آلزایمر پس از سن ۶۵ سالگی به آن مبتلا می شوند، افراد زیر این سن نیز می توانند به آن مبتلا شوند. شایع ترین علائم زوال عقل از دست دادن حافظه و مشکلات تفکر، حل مسئله و مشکلات زبانی است.

اکنون پزشکان برای تشخیص بیماری آلزایمر از تست های مختلفی از جمله تست های حافظه و شناختی و اسکن مغز استفاده می کنند. این تصویر برای یافتن ذخایر پروتئین در مغز و اندازه گیری اندازه هیپوکامپ (محلی در مغز که به حافظه متصل است) استفاده می شود. همه این آزمایشات ممکن است چندین هفته طول بکشد.

اما روش جدیدی که محققان در این مطالعه مورد بحث قرار دادند نیازمند یکی از این موارد است و آن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی / MRI (MRI) اسکن دستگاه استاندارد ۱.۵ تسلا است که در اکثر بیمارستان‌ها رایج است.

محققان الگوریتمی طراحی کرده اند که برای شناسایی تومورهای سرطانی و تحت عمل جراحی مغز طراحی شده است. آنها مغز را به ۱۱۵ منطقه تقسیم کردند و ۶۶۰ ویژگی مختلف مانند اندازه، شکل و قالب را برای ارزیابی هر منطقه اختصاص دادند. آنها سپس الگوریتمی را آموزش دادند تا تعیین کند که این تغییرات می تواند به طور دقیق بیماری آلزایمر را پیش بینی کند.

تشخیص بیماری آلزایمر در تصویربرداری مغز

محققان با استفاده از داده های چندین مطالعه، روش غربالگری مغز خود را برای بیش از ۴۰۰ بیمار مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه، افراد سالم و بیماران مبتلا به سایر اختلالات عصبی، از جمله زوال عقل موقت مفصل و زوال عقل، آزمایش کردند. آنها همچنین داده های بیش از ۸۰ بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر را در کالج سلطنتی لندن آزمایش کردند.

محققان دریافتند که در ۹۸ درصد موارد، تنها یک سیستم یادگیری مبتنی بر MRI به طور دقیق پیش‌بینی می‌کند که بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر است. همچنین در ۷۹ درصد از بیماران، می توان بین آلزایمر مرحله اولیه و آلزایمر پیشرفته تمایز قائل شد.

پروفسور Eric Aboagye که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: در حال حاضر هیچ راه ساده و کامل دیگری برای تشخیص بیماری آلزایمر در این سطح دقیق وجود ندارد، بنابراین تحقیقات ما گام مهمی به جلو است. است.

این سیستم جدید همچنین قادر به تشخیص تغییرات در مناطقی از مغز است که قبلاً با بیماری آلزایمر مرتبط نبوده‌اند، از جمله مخچه (بخشی از مغز که فعالیت بدنی را تنظیم می‌کند) و سیستم عصبی مرکزی (مربوط به حواس، بینایی و شنوایی). این امر راه را برای تحقیقات جدید در این زمینه ها و ارتباط آنها با بیماری آلزایمر هموار می کند. مغز مرکزی یا دی انسفالون قسمت دوم مغز است که بین لوب فرونتال و مغز میانی قرار دارد و سرخرگ سوم را می پوشاند. مهم ترین قسمت های مغز تالاموس و هیپوتالاموس هستند. دی انسفالون شامل سازمانی است که در داخلی ترین قسمت نیمکره ها قرار دارد. در سایه تالاموس سوراخی به نام هیپوتالاموس وجود دارد که در زیر و جلوی آن ناحیه هیپوتالاموس و در زیر و پشت شیار هیپوتالاموس ساب تالاموس فضای کوچکی در پشت اپی تالاموس قرار دارد. این دستگاه دی انسفالون یا تشکیل در اطراف راه هوایی سوم نامیده می شود.

نتایج این مطالعه در مجله Medicine Communications منتشر شد.

انتهای پیام/