تست پیشرفته قلب و عروق – بهترین تست خطر قلبی و کلسترول شما

آیا در خطر بیماری قلبی هستید؟ آزمایش پیشرفته قلبی عروقی (ACT) نسل بعدی ارزیابی خطر بیماری قلبی است. این اطلاعات زیادی را ارائه می دهد که به پزشکان کمک می کند بفهمند که آیا شما در معرض خطر هستید یا خیر.

شما می دانید که ما در حال تجربه یک اپیدمی بیماری قلبی عروقی (CVD) هستیم. سالانه تقریباً یک میلیون نفر به دلیل بیماری قلبی عروقی جان خود را از دست می دهند. در واقع، این عامل شماره ۱ همه مرگ و میرها است.

تقریباً ۲۴۰۰ آمریکایی هر روز به دلیل بیماری قلبی عروقی جان خود را از دست می دهند – به طور متوسط ​​هر ۳۷ ثانیه یک مرگ. بیش از ۱۴۸۰۰۰ آمریکایی که در سال ۲۰۰۴ توسط CVD کشته شدند، کمتر از ۶۵ سال سن داشتند.

تقریباً ۲.۵ میلیون مورد جدید هر ساله تشخیص داده می شود و از هر ۳ بزرگسال، ۱ نفر به نوعی بیماری قلبی عروقی مبتلا است. این واقعا یک اپیدمی است.

روشی که ما اکنون برای بیماری قلبی آزمایش می کنیم با بررسی کلسترول تام، تری گلیسیرید، HDL (“خوب”)، LDL (“بد”) و نسبت بین این دو است. این روش خیلی خوب نیست زیرا از دست می دهد بسیاری از افرادی که بیماری قلبی دارند و به اشتباه اهداف بسیاری که این کار را نمی کنند.

به عنوان مثال، بیش از ۵۰ درصد از افرادی که دچار حمله قلبی می شوند، دچار حمله قلبی شده اند معمولی سطح کلسترول و بسیاری از افراد مبتلا به کلسترول بالا بیماری قلبی ندارند. در واقع، حملات قلبی در افراد مبتلا به کلسترول زیر ۲۰۰ سال بیشتر از بالای ۳۰۰ سال رخ می دهد. چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ به لیپوپروتئین ها مربوط می شود. می بینید، کلسترول، LDL و HDL هر دو در خون متصل به پروتئین ها حرکت می کنند. این ترکیب لیپوپروتئین نامیده می شود.لیپو به معنی چربی). هنگامی که در مورد کلسترول صحبت می شود، اکثر مردم آن را به عنوان یک تکه تصور می کنند، اما در واقع کلسترول به اندازه هزاران ذره ریز لیپوپروتئین در خون گردش می کند.

هر ذره اندازه مشخصی دارد و در این مورد اندازه قطعا مهم است. هر دو کلسترول LDL و HDL در ۲ اندازه وجود دارند.

ذرات کوچک و متراکم LDL بدتر از اندازه متوسط ​​هستند. کوچک بد هستند زیرا می توانند به راحتی به دیواره رگ ها بچسبند. این می تواند باعث التهاب شود که منجر به ایجاد پلاک می شود. آنها باعث می شوند بیماری قلبی شما دو برابر سریعتر پیشرفت کند و خطر حمله قلبی را تا ۳۰۰٪ افزایش می دهد! از طرف دیگر، ذرات متوسط ​​بسیار بی ضرر هستند.

همچنین دو اندازه در کلسترول HDL وجود دارد – بزرگ و متوسط. بزرگ ترین مفید است. این اسفنج مانند اسفنجی است که ذرات کوچک LDL را خیس می کند و آنها را برای پردازش مجدد به کبد باز می گرداند. این HDL یک محافظ واقعی از سلامت قلب است. از سوی دیگر، HDL متوسط ​​تقریباً به همان اندازه مؤثر نیست.

بسته به نوع چربی و کلسترول آنها، انواع مختلفی از لیپوپروتئین ها وجود دارد. برخی از آنها بدتر از دیگران هستند.

به عنوان مثال، Lp(a) (با تلفظ لیپوپروتئین کمی a) مضرترین لیپوپروتئین در بین همه آنهاست زیرا ذرات کوچک LDL را “چسبنده” می کند، بنابراین آنها با استحکام بیشتری به دیواره شریان آویزان می شوند و باعث التهاب و آسیب بیشتر می شوند.

Lp(a) به تنهایی ده برابر ذرات کوچک LDL قدرت ایجاد پلاک دارد. Lp(a) بیش از حد، خطر حمله قلبی را تا ۳۰۰ درصد افزایش می دهد، حتی اگر هیچ عامل خطر دیگری وجود نداشته باشد. داروهای استاتین در اینجا کمکی نمی کنند، در واقع ممکن است سطح را بالا ببرند.

حدود ۲۵ درصد از جمعیت ایالات متحده دارای سطح بالایی از Lp(a) هستند، اما اکثر آنها هیچ نظری ندارند زیرا معمولاً بررسی نمی شود.

تا به حال، امیدوارم متوجه شده باشید که اندازه گیری فقط کلسترول تام، LDL و HDL به هیچ وجه مفید نیست و می تواند بسیار گمراه کننده باشد. همانطور که اشاره کردم، تقریباً ۵۰۰۰۰۰ نفر در سال دچار حمله قلبی می‌شوند، حتی اگر پزشکان به آن‌ها یک صورت‌حساب سلامتی تمیز داده‌اند، زیرا کلسترول آنها “طبیعی” بود. و میلیون‌ها نفر با ذرات بزرگ HDL از داروهای غیر ضروری استاتین استفاده می‌کنند.

شما نه تنها باید مقدار کل کلسترول را بدانید، بلکه باید مقدار کل کلسترول را نیز بدانید اندازه و نوع از لیپوپروتئین هایی که دارید ممکن است سطح LDL “طبیعی” داشته باشید، اما اگر بیشتر آن در ذرات کوچک متراکم باشد، قطعا در خطر هستید. از طرف دیگر، ممکن است شما LDL بالایی داشته باشید، اما اگر عمدتاً متوسط ​​است، لازم نیست نگران آن باشید و مطمئناً نیازی به دارو برای کاهش آن ندارید.

به طور مشابه، ممکن است فکر کنید که خوب هستید زیرا سطح HDL بالایی دارید، اما اگر ذرات HDL کوچک باشند، واقعاً به خوبی از شما محافظت نمی کنند.

آنچه شما نیاز دارید این است که از پزشک خود برای آزمایش جدید ACT بخواهید. این نه تنها سطح کل LDL، HDL و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند. اندازه ذرات LDL و HDL (بزرگ یا کوچک) و تعداد کل هر کدام را فراهم می کند.

همچنین سطح Lp(a) و سایر لیپوپروتئین ها مانند آپولیپوپروتئین A1 (خوب) و آپولیپوپروتئین B (بد) را بررسی می کند. به علاوه، HS CRP (پروتئین واکنش‌گر C با حساسیت بالا) و Lp-PLA2 (فسفولیپاز A2 همراه با لیپوپروتئین) را نیز اندازه‌گیری می‌کند که هر دو سطح التهاب داخل رگ‌ها را منعکس می‌کنند. التهاب همان چیزی است که باعث آسیب به پوشش شریان ها می شود و در نهایت منجر به ایجاد پلاک و بیماری قلبی می شود.

در مجموع، آزمایش ACT اطلاعات مفید زیادی را ارائه می دهد، که از آزمایش معمولی کلسترول در دسترس نیست. واقعاً به شما می گوید که آیا در معرض خطر هستید یا خیر.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش خون روی لینک زیر کلیک کنید.

سریعترین رژیم لاغری