تراز تجاری کشور مثبت شدایسنا/آذربایجان شرقی رئیس کل گمرک ایران، تراز تجاری کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در یک ماه گذشته میزان کالاهای صادراتی از گمرکات کشور پنج میلیارد دلار و واردات نیز چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بود.

علیرضا مقدسی در نشست بررسی مسائل و مشکلات گمرکی واحدهای تولیدی و صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان آذربایجان شرقی، تسهیل در تجارت خارجی به ویژه رفع موانع تولیدکنندگان و صادرکنندگان و تامین کالای اساسی را اولویت اساسی گمرک اعلام و اظهار کرد: هم اکنون بنادر کشور مملو از کالاهای اساسی است که به تدریج ترخیص می‌شوند.

وی با بیان این‌که هیچ نگرانی از بابت کالای اساسی در کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: تاکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم، ۱۷۷ هزار تن روغن و ۳۰۰۰ تن شکر از بنادر ترخیص شده و کالاهای اساسی دیگر نیز به تدریج ترخیص می‌شوند.

وی، موجودی کنونی بنادر کشور را سه میلیون تن اعلام کرد و افزود: در بندر امام خمینی هر ۱۵ ثانیه یک کامیون کالای اساسی ترخیص می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، مقدسی ادامه داد: اکنون ۲۹۰ تن کالای اساسی در اسکله موجود بوده و ۶۰۰ هزار تن نیز در لنگرگاه است.

انتهای پیام