تخت گاز فروشندگان ته‌لنجی برای ایجاد تورم روستایی در بوشهر!ایسنا / بوشهر از نظر اصلی بالابودن نرخ تورم روستایی در استان بوشهر این است که همزمان با افزایش نرخ ارز، فروشندگان کالاهای ملوانی و تهلنجی از ترس ضرر و زیان و برای حفظ سرمایه، کالاهای موجود در انبار و فروشگاه خود را به نرخ روز قیمت گذاری می کنند. فروش می‌رسانند که باعث تورم آنی و لحظه‌ای در بازار استان می‌شوند.

نرخ تورم در استان بوشهر همزمان با ککور از دیماه سال ۹۷ رشد آغاز شد و در این رشد در برخی از ماهها، نرخ تورم روستایی به ۵۲ درصد نیز رسید.

بر اساس اعلام مرکز آمار کشور، نرخ تورم روستایی کشور در دی ماه امسال به ۴۵.۸ درصد رسیده است و این.

معاون اقتصادی کل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر در گفتوگو با ایسنا گفت: نرخ تورم به معنای افزایش دایمی قیمت هاست و تا زمانی که نرخ تورم بالاتر از آن به این معناست که قیمت ها در بازه زمانی مورد نظر زیاد شده اند. اما همین نرخ تورم هم ممکن است کم و زیاد شود.

سکینه خوشمنش با اشاره به نرخ بالای تورم روستایی استان بوشهر ادامه داد: از فروردین ۹۹ تا دیماه همین سال، نرخ تورم روستایی استان بوشهر کمتر از ۴۰ درصد بوده است; اما از آن زمان تا کنون این بسیار بالاتر از ۴۰ درصد و در چند ماه بالاتر از ۵۰ درصد رسیده که نشا.

وین تاثیر نرخ تورم بر قدرت خرید روستاییان، اذعان کرد: نرخ تورم، قدرت خرید روستاییان را به شه به خصوص که بیشتر خانوارهای روستایی درآمد ماهانه و ثابتی ندارند و زندگی‌شان را با کشاورزی و دامدار می‌کنند

این مقام مسئول با متفاوت خواندن نرخ تورم شهری و روستایی گفت: شاید یکی از مهمترین یعنی هزینه‌هایی که خانوار روستایی برای ارائه خدمات و کالاهایی که در روستاها تولید می‌کنند، نمی‌شوند

به گزارش ایسنا، از آنجایی که رفت و آمد روستاییان به شهرهای بزرگ استان برای تامین مخارج، خریدها و بهره برداری از امکانات شهری بیشتر شده است، هزینه حمل و نقل نقشه ها در مخارج خانوار دارد.

معاون اقتصادی کل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر اضافه کرد: به طور کلی بالا هزینه های تولید، افزایش نرخ ارز، رشد پایه پولی، رشد قیمت های اجازه و خرید مسکن، محدودیت های واردات خودرو و عوامل روانی و طبیعی شدن رشد قیمت ها در ذهن مردم. مرجع اصلی تورم در کشور هستند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه بیان کرد: فقیرتر شدن روستاییان نسبت به گذشته و تاثیرات هدفمندی یارانه ها بر افزایش هزینه سبد خانوارها، از انتخاب نرخ تورم روستایی استان بوشهر است.

وی با خواندن سبدهای مصرفی خانوارهای شهری و روستایی، عنوان کرد: کالاهای اساسی و مواد غذایی دارای عمده سبد خانوارهای روستایی را تشکیل می دهند، پس هر گونه تغییری در قیمت کالاهای اساسی تأثیر مستقیم بر هزینه های زندگی این گونه می دهد.

سکینه خوشمنش افزود: این در حالی است که سبد کالاهای مصرفی خانوارهای شهری تنها محدود به کالاهای اساسی نمی شود و خدمات، پوشاک و موارد دیگر را هم در می گیرد و از آنجا که در ماه های قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته است، هزینه سبد خانوارهای روستایی می شود. افزایش یافته است.

ذکر این نکته نیز قابل تامل است که با وجود کوچهای سالیان اخیر روستاییان به شهرها و کهولت سن کشاورزان و دامداران و ربت کمتر مردم برای چنین افرادی هستند، درآمد خانوار روستایی به وجود آمده است.

نانچه روزگاری کشاورزی و دامداری در روستا با افراد در سنین مختلف انجام می‌شود. اما ترویج زندگی شهری و راحت طلبی و مسائلی از این قبیل، رونق و تکاپوی روستاییان را تحت تأثیر گذاش قرار می دهد.

وی ضمن اشاره به نوسان تورم روستایی بوشهر در ماه های اخیر، اضافه کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، طی ماه های گذشته تورم روستایی استان بوشهر همیشه در رتبه های اول نبوده و به عنوان مثال در دیماه امسال تورم روستایی استان رتبه پانزدهم را داشته است. در آبان و آذرماه، ۱۳ استان نرخ تورم روستایی بالاترین نسبت به استان بوشهر داشته‌اند.

خوشمنش در ادامه، بیان کرد: آمارها همچنین نشان می دهد که استان بوشهر در زمینه نرخ تورم روستایی جزو ۱۰ استان با تورم بالا بوده است که در برخی از ماهها ما جزو ۳ ۲ تا استان برتر با رتبه تورم روستایی بالا بوده است.

این کارشناس اقتصادی بیان می کند: به نظر می رسد که در بازه های نرخ ارز، افزایش یافته است، شاخص قیمت ها در بوشهر به میزان شدیدتری تحت تاثیر قرار گرفته و تورم از متوسط ​​​​کشور استان و در رتبه های اول قرار گرفته است.

معاونت اقتصادی کل امور اقتصادی و دارایی استان بوشهر تشریح کرد: بخشی از تورم، ناشی از انتظارات تورمی است، به این معنا که مردم ناخودآگاه منتظر افزایش قیمتها هستند که در این زمینه دولت و مردم هر دو باید این را کنترل کنند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: دولت با ابزار تبلیغاتی و کنترلی و ایجاد فرکانسهای کنترل تورم می تواند ذهن مردم را نیز کنترل کند برای مثال برای یک خودرو دست دوم یا یک ملک یا اجاره مسکن هر بهایی را نپردازند.

وی ضمن اشاره به تعیین کننده دولت در کنترل تورم، یادآور می شود: توجه به تولید و شروع پرداخت در کنار سایر طرح های حمایتی و رونق تولید، یکی از روش های کاهش تورم در بازه زمانی در میان مدت است که در استان بوشهر در حال حاضر دنبال می شود. جدی است.

سکینه خوشمنش یکی از بالابودن نرخ تورم در استان بوشهر را، وابستگی بسیاری از مردم استان و به ویژه روستاییان به کالاهای ملوانی و به اصطلاح تهلنجی عنوان کرد.

وی افزود: موجودی کالا با افزایش نرخ ارز، فروشندگان ملوانی و تهلنجی از ترس ضرر و زیان و برای حفظ سرمایه، کالاهای در انبار و فروشگاه خود را فورا به نرخ روز و به فروش میرسانند.

به گفته خوشمنش این امر باعث ایجاد تورم آنی و لحظه‌ای در بازار می‌شود. در حالی که بر روی سایر نقاط کشور تأثیر می گذارد، به خودنمایی می کند.

پیش از این استاندار بوشهر در گفتگوی شبکه استانی سیمای بوشهر گفته بود: زندگی ۳۰۰ هزار نفر از مردم استان بوشهر تحت تأثیر تجارت و بازرگانی دریایی است و از ۱۰ شهرستان استان بوشهر، ۸ شهرستان آن ساحلی و دارای دو هزار فروند لنج و صدها شناور صیادی است. است.

احمد محمدی زاده ضمن یادآوری ساماندهی تهلنجی عنوان یکی از تصمیمات سفر به رئیس جمهور در استان بوشهر، گفت: دستور رئیس جمهور رئیس جمهور پیشنهادی خود را بر اساس چند موضوع اصلی شامل ایجاد کار برای لنجداران، ایجاد شغل برای ملوانان، افرادی که طرح می کنند. به‌عنوان فرزندان ما در قالب ماشین‌های شوتی اقدام به جابه‌جایی کالا می‌کنند و کالا را برای مغاز تامین می‌کنند.

وی بیان کرد: در زمان حاضر ۷ هزار مغازه در بوشهر و شهرهای ساحلی، کالاهای لنج ها را به مشتریان و گردشگران عرضه می کنند، پس باید زمینه تامین کالا برای این واحدها را فراهم کرد.

به گزارش ایسنا، ته لنجی به عنوان یکی از عوامل اصلی برای مردم شهرها و روستاهای استان بوشهر چه به عنوان منبع درآمد و چه به عنوان تاثیرگذار در نرخ تورم کالاهای بازار، مغازه ها و پاساژها به شماره میرود که نیازمند ساماندهی دقیق مسئولین استانی و نظارت بر آن است. این مهم می‌باشد.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری