تحقیقات نشان می دهد که کلسترول باعث بیماری آلزایمر می شود

پزشکان می‌دانند که کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، و آنچه نگران‌کننده است، یافته‌های مربوط به خطرات حتی کلسترول مرزی است که از یک مطالعه جدید که یکی از بزرگترین و طولانی‌ترین آزمایش‌های زوال عقل انجام شده است، به دست آمده است. مطالعه نشان می دهد که کلسترول بالقوه بالا باعث بیماری آلزایمر می شود؟

به نظر می رسد بزرگسالان در اواسط دهه ۴۰ زندگی خود با کلسترول حتی اندکی افزایش یافته (و همچنین افراد دارای کلسترول بالا) در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر یا شرایط مرتبط با آن مانند زوال عقل عروقی هستند.

محققان بیش از ۹۸۰۰ نفر از ساکنان شمال کالیفرنیا را که بخشی از همان طرح بیمه درمانی بودند، در طول مطالعه دنبال کردند. محققان اطلاعاتی در مورد کلسترول HDL (خوب) و LDL (بد) نداشتند زیرا زمانی که مطالعه در اوایل دهه ۱۹۶۰ شروع شد، اینها به طور گسترده ای درک نشدند.

با این حال، اگر کلسترول تام بالا باشد، منطقی است که فرض کنیم سطح کلسترول بد نیز باید بالا باشد، زیرا دو سوم کل از نوع LDL (بد) است. تیم به بررسی سطح کلسترول کل شرکت کنندگان بین سال های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ پرداخت، زمانی که افراد بین ۴۰ تا ۴۵ سال سن داشتند.

در پایان تحقیق، تقریباً ۶۰۰ نفر از افراد در سنین ۶۰، ۷۰ و ۸۰ سالگی یا به بیماری آلزایمر (۴۶۹ نفر) یا یک بیماری مرتبط (زوال عقل عروقی در ۱۲۷ نفر) مبتلا شده بودند.

افراد با کلسترول تام در محدوده بالا (۲۴۰ یا بالاتر) در شروع مطالعه ۶۶ درصد افزایش در خطر آلزایمر داشتند. کلسترول بالای مرزی (سطوح بین ۲۰۰ تا ۲۳۹) خطر ابتلا به زوال عقل عروقی را ۵۲ درصد افزایش داد، اما خطر ابتلا به آلزایمر از نظر آماری معنی‌دار نبود.

این کار به شواهد فزاینده ای اضافه می کند که کنترل عوامل خطر بیماری قلبی و همچنین کنترل وزن در میانسالی می تواند با افزایش سن از مغز محافظت کند. آلینا سولومون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کووپیو، می‌گوید: کاهش وزن، تغذیه مناسب و ورزش منظم می‌تواند با افزایش سن قلب شما را سالم نگه دارد و همچنین ممکن است مغز شما را تیز نگه دارد.

برآوردهای اخیر حاکی از آن است که ۲.۴ تا ۴.۵ میلیون آمریکایی با علائم وحشتناک مخرب بیماری آلزایمر زندگی می کنند، بیماری غیرقابل برگشت و پیشرونده ای که تفکر و حافظه را از بین می برد و بیماران را بدون توانایی انجام کارهای روزمره مانند آشپزی، لباس پوشیدن، رانندگی با ماشین و تصمیم گیری می گذارد.

هنوز علم نمی‌داند چه چیزی روند آلزایمر را آغاز می‌کند، اگرچه کارشناسان فکر می‌کنند که آسیب ۱۰ تا ۲۰ سال قبل از ظاهر شدن علائم روانی شروع می‌شود و به نظر می‌رسد این آخرین کار از پیشرفت بی‌صدا این بیماری پشتیبانی می‌کند.

اگر کلسترول بالا دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا اعداد به روز کلسترول را دریافت کنید و یاد بگیرید که برای کنترل رژیم غذایی خود چه کاری می توانید انجام دهید، فعال تر باشید. همچنین، در صورت لزوم دارو می تواند به کنترل تعداد شما کمک کند.

آگاهی از اینکه کلسترول بالقوه بالا باعث بیماری آلزایمر می شود، و همچنین رعایت اقدامات فوق ممکن است نه تنها به سلامت امروز شما کمک کند، بلکه ممکن است به سلامت مغز آینده شما نیز کمک کند.