تبدیل دره فرحزاد به اکو پارک تا شهریور ۱۴۰۱



شهردار منطقه ۲ در مورد آخرین وضعیت احیای بافت دره فرحزاد توضیحاتی ارائه کرد.

مهدی صالحی در گفت وگو با ایسنا، در آخرین وضعیت احیا و پاکسازی دره فرحزاد بیان کرد: پیرو ایجاد قرارگاه اجتماعی به مدیریت شهردار تهران، رفع معضلات اجتماعی در دستور کار قرار گرفت که در اولین گام ساماندهی معتادان متجاهر به عنوان یک موقعیت اجتماعی دارای اهمیت توجه به قرار گرفت. در این میان برای مناطق دو و پنج نیز به واسطه وجود دره فرحزاد که پاتوق معتادان متجاهر بود، دستو.

وی با بیان اینکه به عنوان شهردار منطقه دو بیانگر این منطقه هستم و باید ما را نیز در شهرداری منطقه پنج در فرحزاد بپوشاند، اضافه کرد: بر همین اساس سه جمع آوری معتادان متجاهر، حذف پلاک های قرمز که به آن می پردازیم. موضوعات مورد نیاز در دامن می زند و اجرای ریشه ای طرح ساماندهی رود دره برای حذف زمینه رازگشت معتادا.

شهردار ۲ با بیان اینکه جمع آوری معتادان از کمک نیروی انتظامی است و شهرداری فقط می کند، افزود: منطقه با حضور نیروی انتظامی در چند مرحله جمع آوری معتادان انجام شد و شاهد کاهش حضور معتادان متجاهر هستیم و شهرداری نیز در یک اقدام با یکدیگر به کارگیری ۵۰۰ کارگر همه ضایعات و نخاله های دره که چندین سال در این دره رها شده بود را پاکسازی کرد.

وی گفت: ۱۷ پلاک قرمز این محدوده نیز در حیطه اختیارات دادستانی است و باید ورود کند.

صالحی در طرح شهرداری تهران برای ساماندهی دره فرحزاد اظهار داشت: پس از پاکسازی، در گام بعدی احداث یک جاده در کنار رودخانه در دستور کار است، با توجه به اینکه دادستان دستور داده است رودخانه حریم پاکسازی شود، شهرداری در نظر دارد پس از آن. آزادسازی حریم، معبرسازی کند تا امکان حضور پلیس در رود درها فراهم شود و از سویی با ایجاد مسیرهای تفریحی و تامین روشنایی، این امکان برای استفاده از مردم فراهم شود، چرا که با حضور مردم، معتاد از این محل خواهند رفت.

وی با بیان اینکه پس از معبر سازی بحث تبدیل دره فرحزاد به اکو پارک مطرح است، تصریح کرد: احداث فاز صفر بوستان نهج البلاغه در امتداد رود دره فرحزاد در دستور کار سازمان بوستان ها قرار گرفته است و طبق قول قانونی سازمان بوستان ها عملیات اجرایی آن را انجام می دهد. از اسفندماه شروع و امید است تا شهریورماه سال آینده این مهم محقق شود.

وی در مورد فازبندی عملیاتی این طرح گفت: برنامه ریزی برنامه ریزی ها فاز یک تا دادمان و از دادمان تا نیایش نیز فاز صفر تعیین شده است و از تقاطعراه هاشمی رفسنجانی تا آبشار نیز به اکو پارک بزرگ می شود که قرار است این پارک پارک شود. در ساخت شهری، روستایی و کوهستانی استفاده می شود که به نظر می رسد فاز سوم تا آبشار به دلیل معارضین برسد.

صالحی در پاسخ به ابهاماتی در مورد موفقیت آمیز بودن ساماندهی دره فرحزاد به عنوان یک پاتوق قدیمی معتادان، با تاکید بر اینکه بلااتکلیفی عرصه های شهری و عمومی باعث ایجاد و بروز این گونه مشکلات می شود، گفت: بوستان نهج البلاغه یا جوانمردان روزگاری وضعیت بدتر از دره فرحزاد اما می بینید با حضور مردم، معتادان از این محل خارج شدند و نکته قابل توجه این است که محله فرحزاد معتاد خیز نیست بلکه پذیرای معتاد است و به مانند برخی از محلات تهران که سالیان سال است معتاد خیزی دارند، نیست.

انتهای پیام