تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نباید ناعادلانه باشدرئیس دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان نباید موجب بی عدالتی شود، گفت: کنکور، الزامات دانشجویان در تهران و شهرستان می تواند استطاعت ندارد یکسان در نظر گرفته است.

دکتر. محمد واحدی در گفت وگویی با ایسنا. وی با بیان این مطلب و اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب ژنتیک و فرهنگ مبنی بر افزایش تاثیر ثبت نام تحصیلی بر پذیرش آزمون گواهینامه در کشور، گفت: به طور کلی تغییراتی که قرار است در آزمون گواهینامه در کشور خوب است. . به دلیل پذیرش در دانشگاه، انصاف بین نمره کنکور و عوامل مختلف است. همچنین خوب است استرس و فشار کنکور در طول یکی دو سال کشیده شود، البته به شرطی که به خوبی اجرا شود و متقاضیان احساس نکنند که زحماتشان مغفول مانده است.

وی با اشاره به روش خوب کاهش کنکور افزود: تاثیر آتی ثبت نام تحصیلی در آزمون سراسری به ۶۰ درصد نمی رسد، فکر خوبی نیست، ۴۰ درصد تاثیر پیش بینی شده در سال آینده است. هوشمندانه. چون هر چقدر هم که می گوییم کنکور بد است، باز هم این روش عادلانه تر است، تمام قوانین آن اعم از نحوه ورود، نحوه تصحیح پاسخنامه و روند کار برای همه داوطلبان یکسان است.

دکتر. واحدی گفت: کاهش تناسب و تاثیر کنکور سراسری به ۵۰ درصد معقول نیست اما خوب است به سوابق تحصیلی تناسبی داده شود. روند امتحانات دانش آموزان باید برای همه یکسان و عادلانه باشد.

رئیس دانشکده فیزیک دانشگاه علم و صنعت با اشاره به بخش دیگری از مصوبه شورا مبنی بر حذف دروس عمومی از آزمون گواهینامه، خاطرنشان کرد: اگر کنکور سراسری را فقط برای رشته های خاص برگزار کنیم، گفت: ; به سمتی بروید که از دروس عمومی سطح پایین تری داشته باشید جنبه های فنی، به اندازه ای با این مشکل مواجه هستیم که به سایر قسمت های دروس دانش آموز توجه می شود و برگزاری آزمون ورودی دروس تخصصی فقط این مشکل را افزایش می دهد. این در حالی است که مهندس در ادبیات و یا تاریخ آشناست.

وی درباره استقلال دانشگاه ها در پذیرش دانشجو گفت: با توجه به سابقه ای که گذرانده ایم در این کار سلیقه شخصی برای پذیرش دانشجو اعمال می شود. البته در حال حاضر انتخابی محلی از برخی رشته ها وجود دارد اما باید به این نکته نیز توجه داشت که بین دانشجو در تهران یا شهرستان تفاوت وجود دارد و احتمال پذیرش دانشجو از تهران در تهران وجود دارد. بیشتر. نمی توان شرایط دانشجویان تهران و شهرستان را یکسان دانست. حتی در تهران نیز شرایط دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی و غیرانتفاعی گران قیمت با مدارس دولتی قابل مقایسه نیست. موضوع مشابهی در برگزاری امتحانات دانش آموزان یازدهم و دوازدهم که سوابق تحصیلی دانش آموز را تشکیل می دهند وجود دارد.

دکتر. واحدی تصریح کرد: موضوع در این موضوع این است که می خواهیم با افزایش سوابق تحصیلی از بار کنکور بکاهیم، ​​نباید باعث آن بی عدالتی شود. بررسی میزان قبولی دانشگاه های برتر کشور در سال های اخیر نشان می دهد که پذیرفته شدگان این دانشگاه ها بیشتر از طبقات مرفه جامعه و مناطق مرفه تهران هستند. چون برای گرفتن پذیرش در این دانشگاه ها باید به کلاس ورودی رفت، خوب درس خواند تا در کنکور نمره خوبی کسب کرد.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با تاکید بر اینکه در چنین مسیری حرکت نمی کنند و “کنکور” تنها بر اساس سوابق تحصیلی تاثیری بر پذیرش دانشجو نخواهد داشت، گفت: در سال های اخیر مکان برای کسب درآمد، بودن، تحصیلات تکامل یافته است. جایی که در مناطق فقیرنشین و شهرها استعداد داریم که در این بی عدالتی دیده نمی شود. در صورتی که آموزش و پرورش تغییر عمده ای در برنامه های خود داشته باشد و سیاست های جدی در برنامه های تیزهوشان خود داشته باشد و گسترده تر عمل کند، این وضعیت تغییر خواهد کرد.

در انتهای پیام