بیماری پریودنتال: خطری برای برخی از بیماری های دیگر

بیماری های پریودنتال عبارتند از عفونت ساختارهای اطراف دندان که شامل لثه، سیمان پوشاننده ریشه، رباط پریودنتال و استخوان آلوئول می شود. در مراحل اولیه بیماری پریودنتال، عفونت فقط لثه ها را درگیر می کند که به آن ژنژیویت می گویند. در اشکال شدیدتر بیماری، تمام بافت های حمایت کننده درگیر می شوند. باکتری های موجود در پلاک دندان مقصر اصلی هستند. به طور کلی، بیماری پریودنتال حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

در سال های اخیر، بیماری لثه با برخی از مشکلات سلامتی مرتبط است. اما بسیاری از سوالات باقی مانده است که باید پاسخ داده شود. مطالعات، یافته های متفاوتی در مورد میزان ارتباط بین بیماری لثه و سایر مشکلات پزشکی به دست آورده اند. تحقیقات بیشتری برای اثبات یافته ها مورد نیاز است.

بیماری پریودنتال با برخی بیماری های دیگر به عنوان عامل خطر مرتبط است. در زیر برشمرده شده اند:

بیماری قلب و عروقی – افراد مبتلا به بیماری پریودنتال بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. باکتری های دهان مانند استرپتوکوک گوردونی و استرپتوکوکوس سانگوئینیس از عوامل عفونی شایع هستند. محققان دریافتند که باکتری‌های دهان می‌توانند وارد جریان خون شده و به پلاکت‌ها بچسبند، پلاکت‌ها می‌توانند لخته‌های خونی ایجاد کنند و جریان خون به قلب را قطع کنند.

بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر یا کلسترول بالا ممکن است ناشی از التهاب مزمن ناشی از عفونت های پریودنتال باشد.

سکته – بیماری پریودنتال ناشی از یک تعامل پیچیده بین عفونت مزمن باکتریایی و پاسخ التهابی است. برخی از مطالعات ارتباط بین سکته مغزی و بیماری پریودنتال را بررسی کرده اند و دریافته اند که ارتباط قابل توجهی بین آنها وجود دارد اگرچه شواهد در مورد نقش بیماری پریودنتال در سکته مغزی هنوز محدود است.

بیماری آلزایمر – محققان دندانپزشکی دانشگاه نیویورک اولین شواهد طولانی مدتی را یافته اند که نشان می دهد بیماری پریودنتال ممکن است خطر اختلال عملکرد شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر را در افراد سالم و همچنین در افرادی که از قبل دچار اختلال شناختی هستند، افزایش دهد. این تحقیق نشان می دهد که افراد دارای التهاب پریودنتال از نظر شناختی سالم در مقایسه با افراد دارای التهاب پریودنتال کم یا بدون آن، در معرض خطر افزایش عملکرد شناختی پایین تر هستند.

سرطان پانکراس – یک تیم تحقیقاتی از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، MA، اولین کسانی بودند که شواهد قوی در مورد ارتباط بین بیماری لثه و سرطان پانکراس را در سال ۲۰۰۷ گزارش کردند. در دهان افراد مبتلا به بیماری لثه و خطر ابتلا به سرطان پانکراس. آنها استدلال می کنند که این ترکیبات – به نام نیتروزامین ها – ممکن است به مواد شیمیایی گوارشی موجود در روده واکنش نشان دهند به گونه ای که محیطی مساعد برای ایجاد سرطان پانکراس ایجاد کند.

پس از انجام تنظیمات مربوط به سن، سابقه مصرف سیگار، دیابت، چاقی، رژیم غذایی و سایر متغیرهای بالقوه مخدوش کننده، محققان توانستند به این نتیجه برسند که خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در مردان با سابقه بیماری پریودنتال ۶۳ درصد بیشتر از مردان بدون سابقه بیماری پریودنتال است. .

زایمان زودرس نوزاد کم وزن – طبق آکادمی پریودنتولوژی آمریکا، باکتری های پریودنتال خطر زایمان زودرس نوزاد با وزن کم را در زنان افزایش می دهند.

اصول بهداشت دهان و دندان –

مسواک زدن –

  1. دو بار در روز مسواک بزنید. برای انجام یک کار کامل وقت بگذارید.

  2. از برس مناسب استفاده کنید آن را تمیز نگه دارید و در جای مناسب نگهداری کنید.

  3. هنگام مسواک زدن تکنیک خوبی را تمرین کنید.

  4. اگر مسواک نامنظم یا فرسوده شد، مسواک را هر سه تا چهار ماه یا زودتر تعویض کنید.

نخ دندان کشیدن –

  1. از نخ دندان کشیدن کوتاهی نکنید.

  2. ملایم باش

  3. هر بار یک دندان بگیرید.

  4. اگر کار کردن با نخ دندان برایتان سخت است، از پاک کننده های بین دندانی مانند پین دندان، نخ دندان از پیش نخ، برس های کوچکی که بین دندان ها می رسند، نخ دندان یا پاک کننده پلاک های چوبی یا سیلیکونی استفاده کنید.

نتیجه نهایی –

از آنجایی که دهان دروازه ورود به بدن است، تعدادی از شرایط منفی سلامت و بیماری های سیستمیک در حال حاضر با بیماری پریودنتال مرتبط هستند. شایان ذکر است که بیماری پریودنتال یک بیماری قابل پیشگیری است و در صورت انجام اقدامات مناسب می توان خطر بروز تعدادی از نگرانی های بسیار جدی سلامتی را کاهش داد.

سریعترین رژیم لاغری