بورل: اکنون زمان تصمیم گیری است که آیا می خواهیم توافق هسته ای را حفظ کنیم یا خیرمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: احیای توافق هسته ای نشان می دهد که توافقات بین المللی متعادل در این دوران پرتلاطم امکان پذیر است.

به گزارش ایسنا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در فایننشال تایمز نوشت: هفت سال پیش، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در اتحادیه اروپا به اوج رسیدند. توافق دیپلماتیک سطحی برنامه اقدام مشترک حاصل سالها دیپلماسی قوی در مورد برنامه هسته ای ایران بود و توانست به اتفاق آرا شورای امنیت سازمان ملل متحد موافقت کند. این توافق فعالیت های هسته ای ایران را محدود می کند و گران ترین رژیم تحت برجام است. در ازای این تحریم ها، امیدهایی به سود اقتصادی ناشی از لغو تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران وجود داشت.

بورل در ادامه نوشت: اجرای کامل این توافق به شدت تحت تاثیر تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا در سال ۲۰۱۸ و استفاده از کمپین یکجانبه «فشار حداکثری» قرار گرفت. ایران همچنین فعالیت های هسته ای خود را به طرز نگران کننده ای افزایش داده است. متأسفانه ایران حتی اختیارات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرده است و نتوانسته است به طور کامل با آژانس تحت دستور پادمان اولیه خود همکاری کند. «فشار حداکثری» علیرغم تلاش همه جانبه شرکت کنندگان در توافق شکست خورد، مردم ایران از مزایای کامل اقتصادی لغو تحریم ها محروم شدند.

وی در این پست گفت: در آوریل ۲۰۲۱ به عنوان هماهنگ کننده برجام از تصمیم سیاسی دولت جدید آمریکا برای آغاز روند دیپلماتیک با آمریکا و شرکت کنندگان برجام برای تغییر این بحران خطرناک استفاده کردم. . هدف من تسهیل بازگشت ایالات متحده به برجام و اجرای تعهدات برجام توسط ایران و ایالات متحده بود. پس از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و معاملات بی‌شماری با شرکت‌کنندگان برجام و ایالات متحده، به این نتیجه رسیده‌ام که فضا برای امتیازات اساسی‌تر تمام شده است. یادداشتی روی میز گذاشتم که در آن به تفصیل روند لغو تحریم ها و همچنین اقدامات هسته ای لازم برای احیای برجام را توضیح دادم.

مذاکره کننده توافق هسته ای گفت: این سند بهترین توافقی است که من به عنوان تسهیل کننده مذاکرات می بینم. این یک توافق کامل نیست، اما تمام نکات مهم را پوشش می دهد و شامل سازش های قوی است که طرفین به دست آورده اند. اکنون باید تصمیم گرفت که از این فرصت بی نظیر برای دستیابی به موفقیت و نشان دادن پتانسیل بالای اجرای توافق استفاده کرد. من هیچ نقش عملی و جامعی را نمی بینم.

وی ادامه داد: می دانیم که برجام به دلیل انتخابات میان دوره ای پیش رو در کنگره همچنان در واشنگتن موضوعیت دارد. این توافق ممکن است تمام نگرانی های آمریکا در مورد ایران را برطرف کرده باشد. اتحادیه اروپا همچنین نگرانی هایی دارد – مانند مسائل حقوق بشر و فعالیت های منطقه ایران – که فراتر از مسائل هسته ای است. ما به طور منظم گفتگوهای دوجانبه با ایران را ترویج می کنیم. برجام همه آنها را پوشش نمی دهد و قرار نبوده است. با این حال، این توافق مزیت تعدیل توسعه برنامه هسته ای ایران و اجازه نظارت و نظارت دقیق توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی را داشت. این امر این معاهده را پایه و اساس چارچوب عدم اشاعه هسته ای می کند.

Jorp of Burrell در مقاله خود نوشت: اکنون بازگرداندن اجرای کامل توافق می تواند دوباره این مزایا را بازگرداند. این منافع شامل محدودیت های شدیدتر بر ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران و نظارت دقیق تر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی است. این توافق همچنین می تواند یک حرکت امنیتی مبتنی بر همکاری بیشتر در منطقه ایجاد کند و یک حرکت مثبت برای اعتماد سازی ایجاد کند. ما همچنین می دانیم که تهران پس از کسب و کار بد سال های گذشته تردیدهای زیادی دارد. با این حال، توافق روی میز نشان دهنده عزم همه شرکت کنندگان برای تضمین پایداری آن، از جمله تعهد رئیس جمهور جو بایدن و تضمین ایالات متحده در این زمینه است. در نتیجه، این توافق از مصونیت بیشتری در برابر اقدامات یکجانبه احتمالی برای تضعیف آن برخوردار است.

مجری مذاکرات هسته ای افزود: هر روز که توافقی در وین حاصل نشود، تحقق منافع اقتصادی قابل توجه مردم ایران از طریق لغو تحریم های آمریکا و همچنین مزیت های بازدارندگی هسته ای را به تاخیر می اندازد. جهان. تکمیل توافق در این زمان، منافع اقتصادی و مالی قابل توجهی به همراه خواهد داشت و امنیت منطقه ای و بین المللی را تقویت خواهد کرد.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نوشت: اکنون زمان اتخاذ تصمیمات سیاسی فوری برای پایان مذاکرات وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به اجرای کامل برجام است. این توافق در خدمت نظام منع گسترش تسلیحات هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها است و نشان می‌دهد که دستیابی به توافقات بین‌المللی به صورت متعادل در این دوران پرتلاطم امکان‌پذیر است. اگر توافق پذیرفته نشود، بحران هسته ای از بین خواهد رفت و ایران و مردمش را بیشتر منزوی خواهد کرد. این وظیفه ماست که با هم به توافق برسیم.

به گزارش ایسنا، جو بایدن پس از پیروزی در انتخابات سال گذشته ترامپ، مذاکرات مستقیم با ایران را برای بازگشت به توافق دوجانبه، یعنی ساختار مذاکرات وین از سر گرفت. آخرین دور مذاکرات ایران و آمریکا در قطر که با تسهیل اتحادیه اروپا انجام شد، هنوز به پایان توافق نرسیده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، پس از مذاکرات با قطر، گفت: تصمیم گرفتیم به توافقی خوب، قوی و باثبات برسیم، برخلاف ادعای برخی طرف‌های آمریکایی، ما بیش از حد خواسته‌های ارضی و فراتر از آن نداریم. ادعاهای آمریکا».

وزیر امور خارجه گفت: خواسته ما کاملاً در چارچوب توافقنامه ۲۰۱۵ است. مانع از منافع اقتصادی ایران در برجام می شود. در مذاکرات اخیر ما بر یک موضوع اساسی تمرکز کرده ایم و آن موضوع تضمین موثر آمریکا به طرفین مربوط به هر چیزی که بخواهد بر منافع اقتصادی ایران در برجام تأثیر بگذارد، خواسته ما بلندپروازانه نیست. . .

در انتهای پیام