بلینکن: زمان پایان دادن به حکومت نظامی در سودان فرا رسیده استیک سال پس از سرنگونی دولت غیرنظامی سودان به رهبری عبدالله حمدوک، دولت ایالات متحده خواستار پایان دادن به حکومت نظامی در این کشور شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که تقریبا یک سال پیش ارتش سودان دولت تحت رهبری غیرنظامیان را سرنگون کرد و خواسته های دموکراتیک این ملت را تضعیف کرد و اکنون زمان. برای پایان دادن به حکومت نظامی در این کشور آمده است.

بلینکن تاکید کرد: آمریکا از رویکرد سه جانبه سازمان ملل متحد، اتحادیه آفریقا و IGAD (سازمان بین دولتی توسعه شرق آفریقا شامل کشورهای سودان، اتیوپی، اوگاندا، اریتره، کنیا، جیبوتی و سومالی) حمایت می کند. تلاش آنها برای دستیابی به راه حل و ایجاد یک دولت مدنی در سودان ادامه دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت: ایجاد یک دولت غیرنظامی جدید در سودان کلید بازگرداندن کمک های بین المللی است.

گروه های سیاسی سودان اکنون به گفتگو در مورد چگونگی ایجاد یک دولت غیرنظامی ادامه می دهند، در حالی که همزمان تظاهراتی برای پایان دادن به حکومت نظامی در سودان در جریان است.

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکم سودان، در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱، عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور و دولت او را برکنار کرد و وضعیت فوق العاده را در سودان اعلام کرد.

در انتهای پیام