بسکتبالی که قربانی دشمنی‌ها شد!کارشناس و رئیس سابق تیم ملی بسکتبال ایران، با اشاره به مشکلات این رشته در چهار سال گذشته و عملکرد تیم ملی در دو بازی پنجره دوم انتخاب جام جهانی ۲۰۲۳، راه حلی برای حل این مشکلات مطرح می شود.

محمدمهدی ایزدپناه در گفتوگو با رسانه، درباره انتخاب جواد داوری به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران توضیح داد: آقای داوری قهرمان تیم ملی و از خانواده بسکتبال است. وشحال هستیم که یک نفر از خانواده بسکتبال رئیس فدراسیون شد. او دردهای بسکتبال را می‌شناسد، سال‌ها رئیس هیئت اصفهان بوده‌اند و استان‌ها را می‌توان درک کرد و به آی. بازیکن بوده و می‌تواند شرایط تیم ملی را درک کند. فکر می‌کنم او طی تجاربی که به دست آورد کمک کرد این رشته خواهد بود، ولی باید همه خانواده بک.

* مشکل بسکتبال خودخواهی است

او درباره مشکلات موجود در بسکتبال ایران در چهار سال گذشته نیز توضیح داد: ابتدا باید از زحمات طباطبایی تشکر کنیم، اما من فکر می کنم بزرگترین لطمه آقای را از خود می خواهم می خوریم که این اخلاق یکی از بزرگترین اشتباهات برخی افراد در بسکتبال است. اینکه خانواده بسکتبال اشتباهات را بزرگ‌ کنند، با حیثیت جامعه بسکتبال بازی می‌شود و این همه مشکلات رخ می‌دهد. همه نفراتی که خارج از بسکتبال می‌آیند مهمان هستند و چیزی که مهم است احترام و آرامش در بیا جا.

پیشکسوت بسکتبال ایران گفت: جا دارد به آقای داوری بگویم که ما خانواده بسکتبال خیلی خوب می‌کنیم، اگر برخی افراد کاملاً مطمئن باشند، اما آنها بدرقه می‌شویم. امیدوارم ایشان مواظب این موضوع باشند و با تدبیری که می‌اندیشند این تفکر از بسکتبال است که یک رشته دان. امیدوارم در دوره آقای داوری شاهد این موضوع نباشیم و روز به روز شاهد یشرفت باشیم.

* باطبایی مشاوران خوبی نداشت

ایزدپناه در پاسخ به این سوال که اصلی ترین مشکل مدیریتی در دوران طباطبایی چه بود؟ توضیح داد: آقای طباطبایی از دو سه نفر از مشاوران می‌گرفت که به اعتقاد من اصلاً مشاوران وبی نبودند. ما پیشکسوتان بزرگی در عرصه بسکتبال داریم که اگر داوری از آن‌ها استفاده کند، مطمئناً بهره کافی را خواهد داشت. انواده بسکتبال به آقای داوری احترام می‌گذارد و واقعا انسان توانمندی است. مانی که ایشان رئیس هیئت اصفهان بودند ما با تیم نوجوانان یک اردو در اصفهان داشتند که همه پیشکسو بودند امیدواریم بسکتبال ایران را در کنار پیشکسوتان و مشاوران خوب به سطح بالاتری برد.

* با این وضعیت تیم ملی به جام جهانی نمی‌رسد

او درباره عملکرد تیم ملی بسکتبال ایران در دو بازی پنجره دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ در مقابل قراقستان و سوریه نیز موضوع اظهار کرد: من فکر می کنم دو بازی را انجام دادیم که شرایط تیم ملی خوب نبود چون تلاطم زیادی در فضای بسکتبال وجود داشت و این روی بازیکنان بود. تاثیر گذاشته بود. شرایط تیم ملی اصلاً خوب نیست. بازی‌ها اصلاً خوب نبود و این تیم با این شرایط به جام جهانی نمی‌کند. بازیکنان آمریکایی قزاق‌ها روی بازی‌های آن‌ها تأثیر زیادی دارند، اما واقعاً ما هم می‌توانیم قیاتستیم. بازیکن آمریکایی قزاقستان توپ را خوب می‌چرخاند و نظم خوبی به تیمشان داد، اما به این موضوع می‌پردازد.

* باید فکری به حال پنالتی ها کنیم

ایزدپناه درباره مشکلات بازیکنان فنی و تیم ملی نیز گفت: ما باید فکری به حال پنالتی و ریباند روی س. در پنالتی‌ها خیلی ضعیف بودیم و در ریباند روی سبد هم ضعیف بودند، همین کافی بود تا با چهار ام. با شرایطی که تیم داشت من حتی فکر نمی‌کردم سوریه را ببریم چون از نظر ظاهری خوب بودند و یک داورپناه آن بازیکن را خوب کنترل کرد و من هم بعد از بازی به سعید گفتم و از او تککر کردم که این کار را به خوبی انجام داد وگرنه بازنده بود.

* باید به بازیکنان تلنگر زد

او ادامه داد: هدف من و شما از مطرح کردن این موضوعات تلنگر زدن است تا ملی پوشان خوب ما بیشتر تمدی. قای هاشمی دوست خوب من است، هدف من و شما این است که بر روی ذهن افراد تیم گذاشته شده تاثیرگذار باشد. ما باید در ضربان قلب بالا پنالتی را تمرین کنیم. اگر در بازی ضربان بالای ۱۳۰ تا ۱ است، باید در تمرین هم ضربان را به این حد رسید و با همان ضربان ی.

* از جوانان بیشتر استفاده کنیم

سرمربی سابق تیم ملی ایران درباره نکات تاکتیکی و فنی تیم ادامه داد: ما ۲۰ درصد کمتر از قزاقستان ر قزاقستان ۸۵ درصد پنالتی‌های خود را گل کرد و ما اگر نصف پنالتی‌هایمان را گل می‌کردیم برنده بودیم. در ریباند هم واقعا بد بودیم. نظر کلی من با توجه به تجاربی‌ها که داشتم، این است که ما جوانان بسیار خوبی داریم. نه اما پیشنهاد می‌کنم آقای هاشمی جوانان را بیشتر وارد میدان کردند چون مطمئناً پشیمان نمی‌شوند. وقتی حدادی و یخچالی هم بیایند در کنار جوانان تیم خوبی خواهم داشت.

* مقابل سوریه بدترین ایران بودیم

اختلاف نظر دوستان، از زمان آقای مشحون و حتی در زمان طباطبایی فعالیت‌های خوبی در پایه است. جوانان به جام جهانی رفتند و نوجوانان هم شرایط خوبی دارند، حتی تیم امید هم که لیستشان را از بین تیم های نوجوانان ۹۶، ۹۸ و تیم های بعدی جمع کرده اند شرایط خوبی دارد. از تیم نوجوانان سال ۹۶ بنده سینا واحدی و متین آقاجانپور دو بازیکن خوب هستند که الان در تیم ملی کا هستند. این نسل می‌تواند آینده بسکتبال را فراهم کند چون سطح فنی و سایز خوبی دارند. امیدوارم آقای داوری شرایطی ارائه کند که بهتر باشد، در مقابل سوریه یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های ایر

* دشمنی‌ها به بسکتبال لطمه می‌زند

آیا در پاسخ به این سوال که آیا زمان مربی خارجی برای بسکتبال فرا رسیده است؟ توضیح: با تمام احترام قبول ندارم، البته اگر جزوه پنج تا ۱۰ مربی برتر جهان را بیاوریم عالی است. به عنوان مثال والیبال ولاسکو را آورد که از بهترین های دنیا بود. اگر این کار در بسکتبال وب است، اما اگر درجه دو سه باشد خوب نیست. ما با مربی ایرانی به جام جهانی و المپیک رسیدیم. اگر یکی از پنج مربی برتر جهان را بیاوریم بسیار مفید است. من از دشمنی و عداوت نمی‌توانیم بهره ببریم و ذهن همه نسبت به جامعه بسکتبال خراب می‌شود. بسکتبال به تلاطم بدی افتاده است، خواهش می‌کنم دوستان با آمدن داوری که تفکرشان یک صدا کردن است.

انتهای پیام