برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در بلاروس


بلاروسی ها امروز یکشنبه در همه پرسی بر سر اصلاح قانون اساسی این کشور که با فراخوان آلکساندر لوکاشنکو با هدف تقویت هرچه بیشتر قدرت ۲۷ ساله برگزار می شود شرکت کرده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که آلکساندر لوکاشنکو رئیسجمهوری بلاروس اخیرا اراضی کشورش را به متحدش، روسیه برای استفاده در حمله به تعدادی پیشنهاد کرده است.

لوکاشنکو، که در بحبوحه تحریم های فلج کننده غرب علیه دولت به دلیل سرکوب اعتراض های داخلی، حتی بیشتر از قبل به روسیه نزدیک است، مطمئن شد که بلاروسی از مجموعه ای از اصلاحات اصول اساسی که به آن اجازه می دهد در قدرت تا سال ۲۰۳۵ باقی بماند. می دهد حمایت خواهد کرد.

این بازنگری در قانون اصلی و همچنین وضعیت بی‌طرف بلاروس را لغو و راه را برای همکاری نظامی قوی‌ت روسیه پیشتر نیروهای ارتش را به بهانه مانورهای در خاک بلاروس مستقر کرد و سپس آنها را به عنوان بخشی از تهاجمی که از پنجشنبه آغاز شد به منطقه اعزام کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیسجمهور امروز امروز یکشنبه در پیامی، بلاروسی ها را دلیلی برای استفاده از خاک کشورشان بهعنوان صحنه هایی برای حمله به روسیه، حمله قرار دادن ویدیو و افزودن به شهرهای محلی با حملهای در حملات تروریستی هستند که از زمان جنگ جهانی دوم، مانی که بلاروس و به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی با حمله نازی ها مواجه نشدند.

این رئیس جمهور مجلس در یک سخنرانی احساسی این سوال را مطرح کرد که چگونه بلاروسی ها می توانند “به چشمان فرزندان شما، به چشمان نگاه کنند.ما همسایگان شما هستیم، شما باید بلاروس باشید نه روسیه!

بلاروس رهبر به سرعت پاسخ داد و رئیس جمهور جمهوری آمریکا را به عنوان یک دست نشانده آمریکا تحقیر کرد. لوکاشنکو گفت که حمله روسیه به دلیل شکست زلنسکی در پذیرش درخواست ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از اتحادیه اروپا برای انصراف از تلاش برای پیوستن به ناتو بوده است.

غرب به میزبانی بلاروس از نیروهای روسیه برای حمله به تحریم‌های جدید سخت‌گیر.

لوکاشنکو امروز یکشنبه به طرز شومی هشدار داد که تحریم های بیشتر غرب «جهان را به جنگ آستانه جهانی».

رهبر بلاروس که پیشتر گفته بود کشورش می تواند میزبان تسلیحات روسیه باشد، گفت که در تماس روز شنبه با امانوئل ماکرون، رئیسجمهور فرانسه هشدار داده است که در صورت استقرار تسلیحات آمریکا و متحدانش در لهستان و لیتوانی، اعضای ناتو که هم مرز با بلاروس هستند. کشورش آماده است یک چنین میزبانی را انجام دهد.

او گفت: برنامه‌هایی برای محافظت از بلاروس کردهایم و با پوتین توافق کردند که چنین سلاحهایی را در اینجا مستقر کرده تا کاری کنیم لهستانیها و لیتوانیها را به جنگ از دست بدهند.

اصلاحات آخرین قانون اساسی در بلاروس محدودیت هایی برای دوره های ریاست جمهوری که در دوران تصدی لوکاشنکو لغو شد را باز میگرداند و به رئیسجمهور این کشور اجازه میدهد تنها دو دوره پنج ساله در قدرت باشد. با این حال، این محدودیت ها تنها زمانی اجرا می شود که “رئیسجمهور منتخب جدید” به قدرت برسد، که به لوکاشنکو این فرصت را می دهد تا پس از پایان دوره فعلیش در سال ۲۰۲۵ برای دو دوره دیگر نامزد شود.
انتهای پیام