برچسب ها: “اوکراین” تاثیری بر “وین” ندارد / به تضمین سیاسی معتبر در برجام کار سختی است.یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: معتقدم باید نگاه‌مان به برجام این باشد که این یک امر موقت است و.

رحمان قهرمان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این که برخی معتقدند بحران میان آمریکا و :فت: روند مذکرات وین نشان می دهد که بر این مسئله تاثیر زیادی ندارد. از زمانی که تصمیم احیای برجام و شروع شده است، توقف غیر عادی در روند کار با توجه به تحولات بین‌المللی نمی‌دانیم که اکنون بگویم به خاطر بحرانی که این مذاکرات را می‌پذیرد.

وی ادامه داد: از سویی اصولا قدرت‌های بزرگ مسایل را ارزیابی می‌کنند و به هم ربط نمی‌دهند. به عنوان مثال چین با کشورهای دیگر و آمریکا و کانادا در موضوعی همکاری دارند اما در مسایل دیگر خیر. یا اگر چین در پیمان کیوتو و پاریس اینطور نیست که آمریکایی ها ما را هم از سازمان تجارت می گویند. به علاوه حل مسئله یک مسئله بلندمدت است و امروز به وجود نیامده است. این بحران از ۲۰۰۳ تا الان ادامه دارد و ۲۰۱۴ با الحاق کریمه به روند روسیه به شکل دیگری دنبال می شود و این مسئله تا الان ادامه دارد از این بحران احتمال تاثیر آنچنانی بر روند روند و این وجود ندارد و بر اساس منطق داخلی خودش پیش رفته است. و حتی در میانجیگری روسیه در مجلس شورای اسلامی نمی‌بینیم.

این کارشناس مسایل بین الملل توضیح داد: مسئله هسته ای مسئله کنترل تسلیحاتی در سطح بالاتر است و پنج کشور عضو برجام که دولت های اتمی هستند و توسط آن پی تی به عنوان قدرت وجود دارد شناسایی شده اند، حتماً افراد مشترک دارند حتما و حتما روسیه با فرانسه و انگلیس درباره معماری امنیت هسته ای اروپا اتفاق نظر دارد، چون میداند هر چه تعداد اتمی در دنیا بیشتر شود از حوزه امنیت هسته ای خود کاسته می شود.

قهرمانپور در ادامه در پاسخ به این پرسش که این روزها درباره توافق تضمینی سیاسی بر سر بازگشت به برجام صحبت می‌شود و گزینه‌های دیگری هم درباره آن از سوی ایران یا طرف‌های مختلف مطرح می‌شوند. برجام با قطعنامه ۲۲۳۱ به نوعی تضمین سیاسی و بین المللی کرد و همچنان این تضمین وجود دارد اما ا :فت: این است که مناسبات بین الملل قدرت است و قدرت تعیین می کند که چه توافقی پایدار بم. اگر به رابطه آمریکا و روسیه درباره کنترل تسلحاتی نگاه کنیم می بینیم که پیمان منع موشک های هسته ای میان برد (INF) سال ها سنگ بنای بازدارنده میان روسیه و اروپا بود اما آمریکا در مقطعی آن را تمدید نکرد چون به این نتیجه رسید که می رسید. بتواند زیر توافقد.

وی اظهار کرد: در شرایطی که قدرت نابرابر با طرید، انتطار آن محکم از طرف مقبل اتخاذ سیاست واقعی بین الملل هم خوانی نیست. بر اساس روابط بین الملل میزان قدرت‌های مختلف طرف‌های توافق است که کشور را از اقدام علیه هم بازد. فرض کنید با کشور پرو در آمریکای جنوبی توافقی با ایران انجام شده است، چه ارتباطی با پرو داریم که به خاطر آن ارتباط داشته باشیم از این که توافق را بهم بزنیم منصرف را بگیریم؟ نچه ادبیات و اقتصاد سیاسی بین الملل می گوید این است که تضمین می کند یعنی باید ارتباطات را بیشتر انجام دهید تا. امروز کره جنوبی و آمریکا در کره جنوبی هستند که آمریکا به ارتش تضمین می کند چون نظامی و سلاح در آن کشور دارد و در بحت نیمه رساها اصلی ترین بازیگر در دنیا است که از طریق آن می تواند چین را محدود کند.

این کارشناس مسایل بین الملل گفت: میزان ارتباط کره با آمریکا به اندازه ای است که هر دو طرف نگران از هم گسیخته شدن روابط هستند اما ایران به این دلیل که ارتباطات بسیار با اروپا و آمریکا وجود ندارد، هر نوع توافقی برای هر دو طرف وجود دارد. ندارد. در مجلس و این بینیم که ایران بیشتر چین و روسیه را چون ارتباط با آنها بیشتر است.

قهرمانپور ادامه داد: در ۲۰۱۵ از بحث های مهم در مذاکرات مذاکرات این بود که اوباما و طرف برجامی اروپایی می گفتند بعد از توافق آن توافقنامه های اقتصادی را با ایران گسترش می دهند که رفتن ایران به سمت سلاح هسته ای پایین اقتصادی است. برایش داشته باشد و آن را به یک توافق تضمینی برجام عنوان می کردند. اکنون در شرایطی که ارتباطات سیاسی، نظامی، اقتصادی با مجموعه غرب، رسیدن به سیاس تضمین شده است باید از فشارهای منطقه ای و لابی امارات و عربستان و اسراییل خلاص شود، ایران هم از شر تحریم ها اما در هر دو طرف اراده ای نیست که زمینه ساز گسترش روابط و اقتصادی سیاسی باشد، زیرا بی اعتمادی از میان هر دو طرف وجود دارد. در هر یک از دو طرف هم می شود به گسترش روابط دیده نمی شود. در کنگره ای که آمریکا هم اکنون دموکرات ها اکثریت را دارند از ترس لابیایی نمی توانند از برجام دفاع کنند و در ایران هم با وجود اینکه دولت دست اصولگراهاست هر کس از توافق حمایت نمی کند و هر دو طرف نگاهشان را برجام می کند این است که آن را راضی کند. نمی خواهد اما یک شر ناگریز است.

وی تاکید کرد: ما نباید از احیای برجام انتظارات داشته باشیم چون ارتباط قابل توجهی بین ایر داشته باشیم این برجام در بهترین شرایط از هفت تا هشت سال دوام نمی آورد اگر تازه باید در ۲۰۲۴ پیروز انتخاب شود. نگاهمان این است که این یک امر موقت است و برای این شرایط تضمین می شود حتی اگر تضمین شود که ۲۰ سال از برجام خارج نمی شود که اشتباه است و واقعی نیست.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری