برسانی به ۲۵۰ روستای خراسان رضوی در زمستان با تانکرایسنا/ خراسان رضوی معاون بهره برداری و توسعه شرکت آبوفاضلاب خراسان رضوی با اشاره به اینک متأسفانه هنوز در خراسان رضوی ۲۵۶ روستا تحت پوشش شرکت آبو منطقه استان منطقه، گفت: در حال حاضر حدود ۲۵۰ روستای خراسان رضوی در زمستان با تانکر آبرسانی می شوند.

مهدی جهانطلب در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به تعداد روستاهای تحت پوشش شرکت آبو استان استان اظهار کرد: در رضوی از ۲۹۳۰ ۲۲۵۶ روستای تحت پوشش شرکت آب و منطقه بوده و از نعمت آب وجود دارد.

وی اظهار کرد: اکثر روستاهای بالای ۲۰ خانوار تحت پوشش هستند و برخی نیز مشکل دارند آب دارند بر اساس برنامه زمانبندی شده مشکل این روستاها رفع خواهد شد.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آبوفاضلاب خراسان رضوی بیان کرد: برای آب شرب بهداشتی سالم و پایدار تنها روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان کاشمر که با تانکر آبرسانی پروژه ای در سال گذشته آغاز شد که با هزینه ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در دهه فجر آغاز شد. امسال به بهره برداری رسید.

وی ضریب تحت پوشش جمعیت را در سطح کشور ۷۶.۵ درصد اعلام نمود و گفت: متأسفانه هنوز در خراسان رضوی ۲۵۶.

جهان‌طلب افزود: از آنجا که هنوز در خراسان رضوی روستایی بدون آب، زیر ۲۰ خانوار و دارای تنش دآآ است.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه در روستاهایی که با تنش آبی هستند، میزان آبی که از میزان مصرفی که مصرف می کند کمتر می شود، تولید می کند.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آبوفاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه حدود ۲۵۰ روستا در زمستان با تان آبرسانی می شوند، به برنامه های پیش روی شرکت آب و استان خراسان رضوی اشاره و بیان می کند: بیشتر برنامه های ما اجرایی است.

وی گفت: در کشور روستاهایی محروم و بدون آب با کمک سپاه پاسداران و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) آبرسانی خواهند شد که در خراسان رضوی هم ۱۲۱ روستای آبرسانیشان تکمیل می شود.

جهان طلب افزود: با توجه به اعتباراتی که همه ساله پیش بینی می شود و برنامه هایی در بودجه استانی و ملی داریم، جستجو می شود در ۴ سال آینده مشکل روستاهایی که بدون آب و یا با مشکل مواجه هستند که رفع می شوند.

وی با اشاره به وضعیت هدر رفت آب در خراسان رضوی بیان کرد: هر چند گفته می‌شود ۳۰ درصد هدر رفت آب دار دار. هدر رفت ما کمتر از این میزان است.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آبوفاضلاب خراسان رضوی بیان کرد: آنچه از شبکه های ارائه خارج می شود و در دسترس نیست، حدود ۱۸ درصد بوده و ۱۲ درصد دیگر میزان است که اندازه گیری نمی شود.

وی مشخص کرد: از انجایی که عمر زیادی از کنتورهای بالاست، برخی خراب‌ها آب هستند و هم انشعاب‌های غیرمجازند.

جهان طلب ادامه داد: امسال به دلیل کاهش بارندگی‌های بی‌سابقه‌ای که داشتیم ۳۰ شهر و ۴۰۲ روستا با تنو. سعی شد تا مشکل این شهر و روستاها با آبرسانی سیار، استفاده از شهرهای مجاور و اجرای پروژه باشد. امیدواریم بارندگی‌های سال آینده امسال خواهد بود.

وی گفت: طی سال گذشته ۳۰۲ میلیون مترمکعب آب تولید می شود که با توجه به شروع درمان، خشکسالی، استفاده از آب شرب و آبیاری باغات و … میزان مصرف نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته است.

یفیت آب به سمت شور شدن حرکت کرده است

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آبوفاضلاب خراسان رضوی با اشاره به اینکه خشکسالی باعث می شود در مناطق کویری جبهه آبشور به سمت آب شیرین حرکت کند، افزود: بسیاری از شهرهای ما با این مشکل مواجه هستند و کیفیت آب به سمت شور شدن حرکت کرده است.

جهان طلب عنوان کرد: کیفیت آب در شهرهای جنوبی خراسان رضوی از جمله گناباد، بجستان، سبزوار، تربت حیدریه، خواف، … تایباد و تحت تأثیر قرار گرفته است و به دلیل افت چاه ها میزان EC آب هم تقریباً افزایش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه خشکسالی باعث افت سفره های آب زیرزمینی و افزایش قابل توجه در عمق چاه ها شده است، عنوان کرد: هر چه عمق چاه ها افزایش میزان کیفیت آب را هم تقلیل یافته و باعث شور شدن آب می شود.

معاونت بهره برداری و توسعه شرکت آبوفاضلاب خراسان رضوی در ادامه به مهمترین مشکلات شرکت آب و مرکز خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: به دلیل تحریم ها از نظر منابع مالی بسیار در مضیقه هستیم، اما برای پروژه های روستایی اعتبارات خوبی داده شده است، اما وضعیت اعتبارات استان خوب است. نیست.

وی بیان کرد: امیدواریم با تخصیص به موقعیت پروژه‌هایی که تعریف می‌شود در زمان مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری