برترین های جشنواره «عروسک امید» معرفی می‌شوندجشنواره بین المللی “عروسک امید” که از مهرماه امسال با شعار “یک عروسک، یک امید” فعالیت خود را آغاز کرده است، هفته آینده با نمایش عمومی عروسکها و معرفی برترین ها پایان میابد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی “عروسک امید” شرکت کنندگان در این جشنواره در چهار بخش ساخت عروسک های نمایشی، عروسک های بازیچه، عروسک های بومی-محلی و عروسی ساختک با عشایر اقدام های مختلف برای ساخت عروسک و همچنین اجرای نمایش های کوتاه با عروسک ها. ساخته شده اند.

در این جشنواره که به همت مرکز رویش و شکوفایی استعداد “روشا” مستقر در مرکز نوآوری روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در حال برگزاری است، بخشی از بخش هایی از ساخته شده با هدف مسئولیت اجتماعی و کمک به کودکان نیازمند به فروش خواهند رسید.

علاقه‌مندان می‌توانند از هشتم تا یازدهم اسفندماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ با مراجعه به مجموعه «با»

پوپک عظیمپور، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دبیر جشنواره بین المللی “عروسک امید” درباره هدف برگزاری این جشنواره گفت: عروسک بهعنوان بخشی از میراث ملموس و ناملموس کشور و یکی از قویترین و غنیترین ابژههای فرهنگی می تواند در انتقال المانهای مختلف فرهنگی از قبیله فولکلور، آیین‌ها، افسانه‌ها، اسطوره‌ها، لباس‌ها و … به نسل‌های آینده و در جریان گفت‌وگوی تمدن‌ها ایفای نق. در همین راستاست که در بزرگترین گردهمایی های جهانی مسابقات ورزشی المپیک و نمایشگاه های بزرگ بین المللی از عروسک بهعنوان سمبل و سفیر فرهنگی استفاده می شود.

این پژوهشگر و مدرس نمایش عروسکی توضیح داد: با توجه به تنوع زبانی و قومیتی بالا در ایران، از دیرباز عروسک های متنوعی در مناطق مختلف کشور ساخته شده و نسلبهنسل به ما منتقل شده اند. تا پیش از ورود عروسک‌های فرنگی، معمولاً مادران و مادربزرگ‌ها بودند که با ساختن عروسک، شادی، شعف بودند. عروسک‌ها هنوز هم پناهی امن و مطمئن برای کودکان تا جایی هستند، رازهای مگویی را که با پدر هستند.

او در ادامه گفت: در شرایطی که پندمی، ماههاست که فضای آکنده از دلتنگی و انزوا را در همه جا حاکم تصمیم گرفته است به کمک عروسکها، شادی و امید را به خانواده های ایرانی برگردانیم. جشنواره بین‌المللی «عروسک امید» که فراخوان عمومی آن ابتدا در مهرماه اعلام شد و بهدلیل استقبال زیاد از جشنواره تا بهمنماه تمدید شد، با این هدف برگزار می‌شود که با ساخت هر عروسک، شعله امیدی را در سرمای این روزهای سخت و دلگیر روشن کند.

عظیمپور با بیان بازخوردهای مثبتی که در این مدت از شرکت کنندگان گرفته شده، نشان از موفقیت جشنواره در این مسیر موفق داشته است، بیان کرد: به شرکت کنندگان ساخت عروسکها، محملی برای ارتباط نزدیکتر کودکان با مادربزرگها و شکافهای نسلی بوده است و در مواردی همراه است. با ساخت یک عروسک بومی یا نمایشی، افسانه یا آیین مربوط به آن برای کودکان خانواده شرح داده شده‌ها. یکی از تاثیرگذارترین و احساسی ترین بازخوردها، ویدیویی از یک مادربزرگ مبتلا به آلزایمر بود که در حال ساخت عروسک برای جشنواره است که در فضای مجازی هم بازتاب زیادی داشت.

او در پاسخ به این سوال که آیا امید و سرزندگی که هدف برگزارکنندگان جشنواره بوده است، هم در خود عروسک های ساخته شده بازتابی داشته یا نه، گفت: جشنواره شعار (یک عروسک، یک امید) ناظر به امیدواری و شعفیست که با ساخت هر عروسک در عروسکاز و خانواده او دمیده می شود و از طرف دیگر با توجه به جشنواره ماهیت خیریه و به فروش گذاشته شده عروسک هایی که از طرف سازشان به دبیرخانه اهدا می شود، امیدواریم از محل فروش بخشی از عروسک ها هم، جوانه امیدی را در دل کودکان نیازمند بکاریم. با این حال، برخی از شرکت کنندگان تلاش کرده اند این امید را در قالب عروسک خود هم به نمایش بگذارند که نمونه های زیبایی از ترسیم امیدها و آرزوها در لباس عروسک در ضیافت دیدنی عروسک های امید در مجموعه ارجمند “باغ کتاب” که حامی این رویداد هنری-فرهنگی است. بوده، به نمایش درخواهند آمد.

دبیر جشنواره بین المللی عروسک امید در پایان بیان کرد: ۱۵۰ بالغ بر عروسک از شهرهای مختلف ایران و چند کشور خارجی از جمله مصر, هلند, نروژ, … روسیه و به دبیرخانه جشنواره ارسال شدهاند که روز پنجشنبه پنجم اسفند با حضور سه تن از متخصصان این حوزه ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند و آثار برگزیده در اختتامیه جشنواره و نمایشگاه عرو.

همچنین مراسم افتتاحیه جشنواره بین‌المللی عروسک امید، هفتم اسفندماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ر

انتهای پیام