برای شر شخصی، فقط خیر کافی استیکی از اعضای کمیته فرهنگی معتقد است: در بحث حریم خصوصی و حجاب وقتی فعالیت های سازماندهی شده برای شناسایی حجاب در جامعه انجام می شود، فقط گفتن خوب نیست، بلکه دولت می گوید با تخریب برخورد کنید. این اتفاق می افتد، تا قانون آن را بسازد، اما اگر شرم فرد رخ دهد، کافی است کار درست را انجام دهیم.

احمد راستینه در گفت وگو با ایسنا، درباره تیراندازی به یکی از مسئولان خانواده که سه تن از آنها را در پارک پردیسان تهران تیراندازی کرد، گفت: این موضوع نیاز به بررسی جدی دارد و بر اساس گزارش های متناقض منتشر شده قابل رد نیست. البته مسئولان مربوطه باید اطلاعات دقیقی از این حادثه بدهند تا بتوانیم درباره آن بحث کنیم.

بیشتر بخوانید:

داستانی در مورد تیراندازی توسط افسر گشت

مجلس در تیراندازی یک افسر گشت مداخله کرد

وی گفت: برای کسانی که امروز از گشت ها صحبت می کنند، فکر می کنم با واقعیت جامعه فاصله زیادی دارند. اکنون که شاهد یک نوع عرصه فرهنگی هستیم که به کلی رها شده است، کسانی که از گشت های جهت یابی صحبت می کنند اصلا به واقعیت اجتماعی نگاه نمی کنند.

یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: به نظر من مایه تاسف است که امروز در کشور ما یک نظام سازمان یافته شبکه‌ای و تقلبی وجود دارد که تلاش‌های کوچک برای جلوگیری از ترک فرهنگ و رفتارهای نادرست را به شدت مورد حمله قرار می‌دهد.

راستینه در پاسخ به سوالی درباره نحوه رفتار ماموران گشت ارشاد تاکید کرد: امروز هیچکس اجازه خشونت را نمی دهد، امروز ملت ما ملتی است با دید بلندمدت، دید قانع کننده، تبیین دقیق و از عموم مردم می خواهیم تلاش کنند. با هم باشند تا فضای توضیح و اقناع منجر به خشونت و درگیری نشود، از سوی دیگر مردم باید با هم همکاری کنند.

وی افزود: بارها مشاهده شده است که وقتی گشت‌ها در جهت و فرماندهی افراد مشهور حرکت می‌کنند، مردم وارد محل می‌شوند و فضا متشنج می‌شود. و برای متقاعد کردن مردم به همکاری دوجانبه نیاز داریم.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مسئولیت نیروی انتظامی که یک نیروی گشت مسلح است، خلاف مقیاس هدایت این گشت ها نیست؟ وی گفت: اولاً نیروی انتظامی مسئول حجاب جامعه نیست، اما در این نیرو مسائل اجتماعی مانند معاونت اجتماعی متولی امر وجود دارد؛ اما در این نیروها مسائل اجتماعی وجود دارد. در نهایت دولت این مسئولیت های قانونی را به این سازمان ها تفویض کرد. دادسرا موظف به امر به معروف و نهی از منکر است و طبق قانون موظف به برخورد با رفع حجاب و تهمت است. در جامعه؛ جایی که ممکن است به درگیری های اداری نیاز داشته باشیم، جایی که ممکن است به درگیری های آموزشی و دستورات مردمی نیاز داشته باشیم. مهم این است که نیروی انتظامی بر اساس قانون عمل کند.

راستینه با بیان اینکه جلسات منظمی با پلیس در کمیته فرهنگی برگزار شده و نمایندگان آنها نیز گزارش هایی را ارائه کرده اند، خاطرنشان کرد: معتقدیم در حوزه های تخریب و تحقیر باید جدی گرفته شود و سازماندهی شود تا حجاب در آن شناسایی شود. جامعه مصداق اقدامات ویرانگر است؛ در اینجا، اکنون فقط نشان دادن نظم به زبان مردمی کافی نیست، بلکه دولت موظف است به تعهدات قانونی خود در قبال تخریب مداوم عمل کند. چیزی خوب.

وی گفت: هیچ کس در این زمینه خشونت را تحمل نمی کند و من آن را موجه نمی دانم، اما در مکان هایی که شاهد فعالیت های مخربی هستیم که همزمان در اماکن عمومی اتفاق می افتد، نیروی انتظامی باید هوشیار باشد و به وظایف قانونی خود عمل کند. ; در بسیاری از موارد، مواجهه با گشت‌های انتظامی ممکن است مانعی باشد که مانع از حرکت افراد به یک ساختمان قابل مشاهده می‌شود.

وی گفت: من معتقدم موضوع حجاب یک موضوع فرهنگی است که نیازمند ابزارهای سنتی برای مدیریت این موضوع و اقناع افکار عمومی است. یعنی بیش از آنچه در چارچوب قضایی و انتظامی نیاز داریم، به اقناع، مداخله خوب، تبیین صحیح موضوع و حضوری با افراد گران قیمت نیاز داریم. ایرانیان عزیز به ویژه مجموعه بانوان شریف و شریف؛ اساسا تمدن ۳۰۰۰ ساله ما نشان می دهد که مردم ایران چقدر به مسئله حریم خصوصی و حجاب پایبند هستند.

انتهای پیام/