برای از بین بردن شپش چه باید کرد؟

دسته‌بندی نشده


شپش ها چند روز زنده می مانند

شپش یکی از رایج ترین انگل های پوستی در بین مردم کشورهای مختلف است. در این مقاله ، ما بررسی می کنیم که شپش از چه چیزی ساخته شده است ، که شپش با آنها کشته می شود.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده ، سالانه حدود 12 میلیون نفر به شپش ها مبتلا می شوند. در کشورهای دیگر ، وضعیت از این نظر چندان بهتر نیست و به دست آوردن شپش مشکلی رایج برای مردم در سراسر جهان است. یکی از راه های کاهش تعداد افراد مبتلا به شپش ، افزایش آگاهی عمومی است. به همین دلیل ، در ادامه این مقاله از مجله پزشکی Apple Health ، قصد داریم علت علل شپش ، نحوه شکل گیری آنها را بررسی کرده و از اطلاعات پزشکی برای ارائه راه حل های حذف شپش استفاده کنیم. مجله پزشکی Apple Health را دنبال کنید.

شپش از چه چیزی به وجود می آید و چگونه ایجاد می شود؟

شپش نوعی انگل است که به موی انسان یا حیوان متصل می شود و از خون آنها تغذیه می کند. شایع ترین نوع شپش در انسان شپش سر است. شپش سر معمولاً با التهابی همراه است که از نظر پزشکی “پدیکولوز” نامیده می شود. هنوز دقیقاً مشخص نیست که شپش ها از چه چیزی ساخته شده اند و چگونه بوجود آمده اند ، اما برخلاف تصور بسیاری از مردم شپش ها از هوا منتقل نشده اند و تنها راه انتقال آنها از فردی به فرد دیگر است. بنابراین ، بروز شپش سر در یک فرد به دلیل رعایت بهداشت شخصی نیست ، اما تماس با فرد دیگر مبتلا به شپش سر می تواند به راحتی شپش سر را منتقل کند. البته در جوامعی که سطح بهداشت عمومی و آگاهی از چنین مشکلاتی پایین است ، می توان انتقال شپش را در بین انسان ها افزایش داد.

چگونه می توان شپش سر را از بین برد

انواع شپش

شپش سر از نظر خصوصیات و رفتار متفاوت است و به سه نوع شپش سر ، شپش بدن و شپش عمومی تقسیم می شود. دانستن هریک از این سه نوع به شما کمک می کند تا نحوه برداشتن شپش را درک کنید.

شپش سر

شپش سر نوعی انگل است. این بدان معناست که او بدون استاد انسانی نمی تواند زنده بماند. این نوع شپش ها فقط می توانند از میزبان انسان زندگی کنند ، بنابراین شما نمی توانید آنها را از سگ ، گربه یا هر حیوان خانگی دیگری که موهای آن شپش دارد ، دریافت کنید.

همچنین بخوانید: پیشگیری و درمان ریزش موی آندروژنیک یا ارثی

شپش سر بال ندارد و نمی تواند پرواز کند. شپش های این نوع دارای شش پا با ناخن های قوی در پشت ، نزدیک به سر میزبان هستند.
شپش سر می تواند در هر نقطه ای از پوست سر زندگی کند ، اما بیشتر در قسمت زیر بغل و گوشه هایی که گرم ترین قسمت های سر هستند ، یافت می شود.

شپش بدن

شپش بدن تفاوت کمی با شپش سر دارد. این نوع شپش ها روی لباس تخم می گذارند نه روی بدن. شپش بدن روی لباس افراد زندگی می کند و تنها در صورت نیاز به تغذیه به بدن باز می گردد. شپش سر می تواند چندین نوع بیماری را منتقل کند ، مانند:

  • تیفوئید اپیدمیک
  • دوباره ببین
  • تب ترانشه

شپش بدن تنها گونه شپش شناخته شده ای است که بیماری را منتقل می کند.

شپش معمولی

شپش های معمولی نوعی شپش سر با پاهای جلویی بزرگ هستند ، به همین دلیل به خرچنگ های میکروسکوپی معروف شدند. شپش معمولی کوچکترین نوع شپش است و معمولاً در طول رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این گونه شپش ها در موهای ناحیه تناسلی میزبان زندگی می کنند و می توانند باعث خارش در این ناحیه شوند.

روشهای انتقال شپش

نحوه انتقال شپش بستگی به نوع شپش دارد. شپش سر به دو طریق منتقل می شود: انتقال مستقیم از سرما یا استفاده از کلاه یا روسری معمولی. شپش های بدن نیز می توانند از طریق لباس های معمولی منتقل شوند و همانطور که گفته شد ، شپش های معمولی می توانند در طول رابطه جنسی منتقل شوند.

چگونه شپش ها را از بین ببریم؟

بر خلاف روش های انتقال ، تصمیم گیری در مورد نحوه از بین بردن شپش بین انواع مختلف این انگل تفاوت چندانی ندارد و به عنوان مثال ، اگر سوال ما این است که چگونه شپش سر را از بین ببریم ، روش پیشنهادی شپش بدن نیز خواهد بود. کاربردی.
به طور کلی ، سه راه برای از بین بردن شپش وجود دارد:

  • شپش را بکشید
  • تخم شپش را بکشید و از بین ببرید
  • تمیز کردن لباس های آلوده و نواحی بدن

رایج ترین راه برای از بین بردن شپش استفاده از شامپویی به نام پدیکور است. پس از استفاده از این شامپو روی ناحیه آلوده ، موهای آن ناحیه را نباید حدود 2 روز شست.

همچنین بخوانید: طرز تهیه انواع ماسک های جوانسازی پوست در خانه

اگر می خواهید تخم شپش های گیر کرده در موهای خود را از بین ببرید ، می توانید از شانه در برابر شپش استفاده کنید. این شانه ها در فاصله کمی دندانهای بسیار کوچکی دارند و اجازه عبور تخم های شپش را نمی دهند.

شپش چیست؟

علاوه بر این ، باید هر قسمتی از خانه یا محل کار خود را که موها در آن ریخته است جارو برقی بکشید. ملافه یا لباسی که در معرض شپش است نیز باید در ماشین لباسشویی با آب گرم شسته شود.
برخی از محصولات سنتی کنترل شپش می توانند وعده های وسوسه کننده ای بدهند که دیگر از داروهای شپش برای خود یا فرزندان خود استفاده نخواهید کرد.
اما نکته مهم این است که هیچ یک از این محصولات سنتی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تأیید نشده اند و تأثیر لازم را برای از بین بردن شپش ندارند.

شپش ها در چه دمایی می میرند؟

شپش ها در چه دمایی می میرند ، این س commonالی رایج برای افرادی است که می خواهند هنگام حمام کردن یا در آب گرم شپش ها را از بین ببرند. هرگونه قرار گرفتن در معرض دمای بالای 55 درجه می تواند شپش را از بین ببرد و لباس یا هر چیزی که در آن دما دارای شپش باشد می تواند آنها را از بین ببرد.

شپش چند روز زندگی می کند؟

اگر هر شپش بدون خونریزی از میزبان تغذیه کند ، می تواند تا 30 روز زنده بماند ، اما اگر به دلایلی نتواند از خون میزبان تغذیه کند ، بیش از یک یا دو روز زنده نمی ماند.

پیشگیری از شپش

به طور کلی هیچ راه موثری برای جلوگیری از شپش وجود ندارد. سعی کنید تا حد امکان از تماس با دیگران ، به ویژه افرادی که مشکوک به شپش هستند ، اجتناب کنید و وسایل شخصی خود (به ویژه شانه و برس) را با دیگران به اشتراک نگذارید.

همچنین بخوانید: شوره سر چیست و چگونه می توان آن را از بین برد؟

پوشاک و ملافه نیز نقش مهمی در انتقال شپش دارند. اگر زمان زیادی را در میخانه ها یا هتل ها می گذرانید ، مطمئن شوید که ملافه و سایر وسایل ملافه تازه هستند و تا حد امکان لباس دیگران را نپوشید.

آخرین کلمه

شپش نوعی انگل است که می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. سه نوع شپش سر ، شپش بدن و شپش بدن وجود دارد ، اما شپش سر شایع ترین گونه است. شپش سر در موهای میزبان گرفتار شده و از خون آنها تغذیه می کند. شپش ها در دمای 55 درجه سانتیگراد می میرند و استفاده از شامپو پدیکولید رایج ترین روش درمانی است ، اما هیچ راه حل قطعی برای جلوگیری از شپش وجود ندارد.

امیدوارم این مقاله ، که در آن سعی کردیم دریابیم شپش چیست و چه چیزی باعث ایجاد شپش می شود ، شما را مورد علاقه خود قرار دهد. در قسمت نظرات ، می توانید هرگونه تجربه شپش را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *