با نخست وزیر جدید بریتانیا آشنا شوید


سومین نخست وزیر زن بریتانیا به زودی به خیابان داونینگ شماره ده نقل مکان می کند لیز تراس، دومین وزیر امور خارجه زن بریتانیا، عصر دوشنبه به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار انتخاب شد و جایگزین بوریس جانسون شد.

ایسناپلاس – فاطمه کریمخان: لیز تراس با نام کامل مری الیزابت تراس در ۲۶ جولای ۱۹۷۵ در آکسفورد انگلستان به دنیا آمد. برخلاف حزبی که رئیس جمهور شد، خانم. والدین تراس، استاد ریاضیات دانشگاه لیدز و مادری که پرستار، معلم و مبارز خلع سلاح هسته ای بود، هر دو جناح چپ بودند. در کودکی، لیز را به تظاهرات علیه سیاست‌های مارگارت تاچر، نخست‌وزیر وقت، بردند، جایی که مردم شعار می‌دادند «مگی، مگی، مگی، بیرون، بیرون، بیرون!» اما طنز ماجرا این است که تراس بعدها تاچر را به عنوان الگوی سیاسی خود انتخاب کرد!

وقتی تراس چهار ساله بود، خانواده‌اش از آکسفورد به پیزلی، در بخش مرکزی غربی اسکاتلند نقل مکان کردند، جایی که او در مدرسه ابتدایی تحصیل کرد، و بعداً به لیدز در شمال انگلستان نقل مکان کرد. تاراس در آنجا در مدرسه راندهای، یک مدرسه ابتدایی دولتی، تحصیل کرد. او بعداً در یک موضع گیری سیاسی در مورد مدرسه خود گفت که فکر نمی کند این مدرسه به اندازه کافی در مورد نژادپرستی و تبعیض جنسی به بچه ها آموزش داده است.

مخالفت با سلطنت بریتانیا در دوران تحصیل در دانشگاه

تراس در سال ۱۹۹۳ به کالج مرتون آکسفورد رفت و در آنجا سیاست، فلسفه و اقتصاد خواند. در اینجا بود که او در سیاست شرکت فعال داشت و به عنوان رئیس لیبرال دموکرات های دانشگاه انتخاب شد. در سال ۱۹۹۳ در ۱۹ سالگی در کنفرانس لیبرال دموکرات ها سخنرانی کرد و در آن از طرح لغو سلطنت بریتانیا حمایت کرد! او گفت: «ما [لیبرال دموکرات‌ها] ما باور نداریم که برخی از مردم برای حکومت بر دیگران به دنیا آمده اند. “با این حال، ماندن تراس در حزب چپ میانه کوتاه بود. هنگامی که او در سال ۱۹۹۶ از آکسفورد فارغ التحصیل شد، به یک محافظه کار تمام عیار تبدیل شد که مشتاقانه اصول لیبرال کلاسیک را پذیرفت و به عضویت انجمن هایک دانشگاه درآمد. در سال ۱۹۹۷، او در کنفرانس حزب محافظه کار با حسابداری آشنا شد که شوهر آینده او می شد؛ آنها در سال ۲۰۰۰ ازدواج کردند و صاحب دو دختر شدند.

پس از فارغ التحصیلی، تراس مدتی در شرکت نفت شل کار کرد و در آنجا به سمت مدیر بازرگانی رسید. او سپس مدیر ارشد مالی شرکت ارتباطات کابلی و بی‌سیم (۲۰۰۵-۲۰۰۰) و معاون مدیر انجمن اصلاحات راست میانه (۱۰-۲۰۰۸) شد.

زندگی سیاسی نخست وزیر

در میان این درگیری ها، او در سال ۲۰۰۱ در سن ۲۵ سالگی وارد سیاست پارلمانی شد و در اولین تلاش خود نتوانست کرسی کارگری همسورث در غرب یورکشایر را به دست آورد. در سال ۲۰۰۵ او دوباره در یکی دیگر از صندلی های یورکشایر غربی شکست خورد. اما این مبارزات انتخاباتی هزینه های دیگری به همراه داشت. قبل از انتخابات ۲۰۰۵، خانم تراس برای کمک به مبارزات انتخاباتی خود مربی استخدام کرد، خانم. تراس و مارک فیلد، نماینده لندن و وست مینستر، که برای همراهی او در جاده استخدام شده بود. بود، آنها رابطه ای را شروع کردند که حدود ۱۸ ماه طول کشید. و منجر به شکست ازدواج ۱۲ ساله فیلد شد. ازدواج تراس از این ماجرا جان سالم به در برد، اما هنگامی که این موضوع در مطبوعات در سال ۲۰۰۶ مطرح شد، تراس از ادامه رقابت به عنوان یک نامزد محافظه کار در انتخابات میان دوره ای بروملی جلوگیری کرد. Chiselhurst» و لندن بسته شدند.

با این حال، این آخرین باری نبود که خانم تراس بهای سیاسی این رابطه را پرداخت، اما دوباره در اواخر سال ۲۰۰۹، زمانی که او به دنبال تبدیل شدن به کاندیدای محافظه‌کار در منطقه عمدتاً روستایی جنوب غربی نورفولک بود. او باید توضیح می داد که برخی از سازمان های سنتی موسوم به حزب محافظه کار ملی خواهان بودند که خانم تراس به دلیل این رابطه از انتخابات کناره گیری کند. با این حال، تراس از موضع خود دفاع کرد و در نهایت با ۱۳۲ رای در مقابل ۳۷ رای مخالف، نامزد محلی باقی ماند. او به راحتی در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰ پیروز شد و وارد پارلمان شد.

خانم وزیر به نشانه اعتراض آب دهان انداخت

تراس پس از به دست آوردن قدرت در پارلمان، گروه Free Enterprise را تأسیس کرد، گروهی از نمایندگان محافظه کار که از بازارهای آزاد و کاهش مالیات، مقررات زدایی از تجارت و اشتغال حمایت می کردند. در سپتامبر ۲۰۱۲، تراس به عنوان دستیار وزیر امور خارجه در امور آموزش و مراقبت از کودکان منصوب شد. در سال ۲۰۱۴، دیوید کامرون، نخست وزیر وقت، او را به سمت وزیر محیط زیست، غذا و امور روستایی منصوب کرد. احتمالاً خاطره انگیزترین دوران او به عنوان وزیر محیط زیست (۲۰۱۶-۲۰۱۴) در کنفرانس حزب محافظه کار بود، جایی که تراس به حضار گفت: “ما دو سوم پنیر را وارد می کنیم” و سپس، پس از یک مکث طولانی، تف انداخت. بر زمین نشست و گفت: این یعنی ذلت! او پس از این نمایش مدت ها مورد تمسخر مطبوعات و محافل سیاسی قرار گرفت تا اینکه برای بهبود چهره خود از کارشناسان روابط عمومی کمک گرفت.

در طول کمپین دیوید کامرون برای ماندن یا نبودن بریتانیا در اتحادیه اروپا، تراس یکی از گروه هایی بود که برای ماندن در اتحادیه اروپا کمپین می کرد، اما زمانی که تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا شکست خورد و اکثریت نرم به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. اتحاد. اتصال. آنها رای دادند، تراس نظر خود را تغییر داد و به هوادارانی که اتحادیه را ترک کردند پیوست. او در سال ۲۰۱۶ اولین زنی بود که به سمت معاونت وزارت امور خارجه در امور دادگستری دست یافت. هنگامی که ترزا می جایگزین دیوید کامرون به عنوان نخست وزیر شد، موقعیت تراس پس از اینکه نتوانست از موقعیت حزب و دولت در مطبوعات دفاع کند متزلزل شد. سوء مدیریت در این زمینه ممکن است دلیل تنزل پست او به عنوان وزیر دارایی در سال ۲۰۱۷ باشد.

در سال ۲۰۱۹، پس از اعلام استعفای ترزا می به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار، تراس یکی از اولین وزیرانی بود که از پیشنهاد بوریس جانسون برای رهبری حزب و نخست‌وزیر جدید حمایت کرد و جانسون، زمانی که نخست‌وزیر شد، از ریسپت حمایت کرد. وی با انتصاب وی به عنوان معاون بازرگانی بین الملل وزارت امور خارجه و رئیس هیئت بازرگانی، حمایت خود را اعلام کرد.

یک ماه بعد تاراس به سمت وزیر زنان و برابری منصوب شد. به عنوان وزیر بازرگانی، تراس با رهبران تجاری و سیاسی بین‌المللی دیدار کرد، سفرهای زیادی داشت، از جمله ۵۲ سفر خارجی برای پیشبرد مذاکرات برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، و آن را در اینستاگرام مستند کرد. انرژی و خوش بینی تراس در پیشبرد برنامه «بریتانیای جهانی» جانسون مورد تایید طرفداران تندرو برگزیت مانند جیکوب ریس-مگ قرار گرفت و شهرت او را در داخل حزب تغییر داد.

با نخست وزیر جدید بریتانیا آشنا شوید

تراس؛ دومین وزیر امور خارجه زن

در سپتامبر ۲۰۲۱، جانسون تراس را به عنوان وزیر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه منصوب کرد و جایگزین دومینیک راب شد. او دومین زنی بود که به این سمت رسید و به عنوان وزیر امور خارجه می خواست نفوذ بریتانیا را در جهان گسترش دهد که تا آن زمان تحت تأثیر پیوستن و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

در طول تهاجم روسیه به اوکراین، تراس رهبری پاسخ تهاجمی بریتانیا به تهاجم روسیه را برعهده داشت، اما علیرغم اینکه دوش به دوش دیگر رهبران اروپایی که تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه روسیه وضع کردند، او بر موضع خود مبنی بر اصرار جانگ بر مذاکره با روسیه پافشاری کرد.

به نظر می‌رسید تراس آگاهانه خود را به‌عنوان نسخه جدیدی از مارگارت تاچر نشان می‌دهد، نه تنها یک حامی قوی از بازار آزاد، آزادی در قلب ایدئولوژی سیاسی، بلکه تلاش می‌کند خود را به سمتی بیاندازد که تاچر از آن استفاده می‌کرد، یعنی. یک زن فلزی جدید وارد کنید.

زن جاه طلب نخست وزیر می شود

در ژوئیه ۲۰۲۲، زمانی که یک سری رسوایی ها (به ویژه “Partygate”) جانسون را مجبور به استعفا به عنوان رهبر حزب محافظه کار کرد، تراس در میان نامزدهای جایگزینی او به عنوان رهبر و نخست وزیر بود. افراد کمی در غرور او شک کرده اند، اما برخی از کارشناسان و سیاستمداران این سوال را مطرح کرده اند که آیا او می تواند بر دیگرانی که در رقابت برای رهبری حزب هستند، پیروز شود. او که به طور گسترده به عنوان “نامزد ادامه دهنده (سیاست بوریس جانسون)” شناخته می شود، به تدریج موفق شد دو نامزد دیگر، پنی موردانت، وزیر بازرگانی و ریشی سوناک، رئیس سابق خزانه داری را شکست دهد و یکی از آنها شود. . آخرین نفراتی که اعضای اصلی حزب به نام آنها رای داده اند انتخاب می شوند. ترامپ در رقابت رودرروی خود با سوناک، از افزایش مالیات به عنوان وزیر خزانه داری انتقاد کرد و قول داد افزایش ۱۹ تا ۲۵ درصدی مالیات شرکت ها را حذف کند، که به گفته او امیدوار است بزرگترین تغییر در سیاست اقتصادی باشد. .بریتانیا در ۳۰ سال گذشته با نخست وزیرش.

لیز تراس شامگاه دوشنبه رسماً رهبری حزب محافظه کار و نخست وزیر بریتانیا را به دست آورد و سومین نخست وزیر زن بریتانیا پس از تاچر و می شد.