با سر و صدا می‌تواند باعث ایجاد اختلالات تیروئیدی شود؟پژوهشگران با انجام یک مطالعه چهار ساله بر روی کار یک نیروگاه حرارتی، ارتباط طولانی‌د

به گزارش ایسنا، اختلال عملکرد تیروئید، یکی از اختلالات شایع غدد درون‌ریز است. تیروئید نقش حیاتی در رشد، تنظیم متابولیسم بدن، تولید مثل، رشد عصبی و … دارد و در صورت عدم تشخیص اختلال پیام یا عدم درمان، می تواند جدی به همراه داشته باشد. به همین دلیل، تشخیص هویت‌های تیروئید برای تعیین هویت پرخطر است.

در مطالعات مختلف مواردی مانند غیر ید، ناهنجاری‌های مادرزادی تیروئید به عنوان عوامل ایجادکننده اختلالات تیروئیدی ایجاد می‌شود و عوامل خطری مانند سیگار کشیدن، جنسیت زن، مصرف الکل، مصرف برخی داروها و … نیز می‌توانند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشند. داشته باشید. همچنین اخیراً تأثیرات ناشی از محیطی و شغلی در ناهنجاری‌ تیر، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.

در برخی از مطالعات حیوانی گزارش شده است که قرار گرفتن در معرض صدا، می تواند یک عامل خطر برای عملکرد تیروئید باشد و ممکن است باعث افزایش سطوح تیروئید شود. ولی با این حال مطالعه‌های بر روی انسان‌ها در مورد تأثیر قرار گرفتن در معرض خطر قرار گرفتن در معرض خطر و صدا بر

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با انجام یک مطالعه آزمایشی با سر و صدا بر هو.

برای انجام این تحقیق ۲۹۷ نفر از نیروگاه حرارتی بیستون در کرمانشاه که سابقه تیروئید نداشتند، به مدت چهار سال (۱۳۹۵ تا از سال ۱۳۹۹) و در فواصل یک ساله، مورد بررسی قرار گرفتند.

اطلاعات شرکت کنندگان در مورد سن، سیگار کشیدن، میزان ورزش منظم، وضعیت تاهل و تحصیلات با استفاده از پرسشنامه جمع آوری شد و همچنین میزان قد و وزن آنها نیز اندازه گیری شد. به علاوه هورمون‌های تیروئیدی، میزان افزایش و قند خون افراد نیز از طریق آزمایش خون مورد بررسی قرار گرفت.

برای مشخص کردن میزان مصرف شرکت کنندگان با صدا، افراد را بر اساس نوع شغلشان در چهار دسته تقسیم می کنند و بر اساس نوع شغل، دو مهندس بهداشت حرف با حضور در محل کار، میزان سر و صدای محیط و میزان فشار ساعت هشت در مدت زمان زمان انجام می شود. را با دستگاه اندازه گیری کردند.

یافته های این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن طولانیمت در معرض خطر و صدا ممکن است با تغییرات در سطوح تیروئید مرتبط باشد و خطر ابتلا به بیماری های تیروئید را افزایش دهد; مطالعه بیشتر در این زمینه لازم است.

از آنجایی که سازوکار زیستی ارتباطی با سر و صدا با اختلالات تیروئیدی به طور کامل شناخته شده نیست، پژوهشگران این مطالعه می‌گویند که ممکن است در معرض صدا قرار گیرد، عملکرد تیروئید را به طور غیرمستقیم از طریق فعالسازی حرکت هیپوتالاموس و به طور مستقیم طریق ایجاد تغییرات در ساختار تیروئید، تحت تاثیر قرار می دهد.

در انجام این تحقیق مسعود خسروی‌پور، مسعود قنبری کاکاوند، فرشاد ندری و فرامرز قره‌گوزلو. وهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شرکت می کند.

تحقیقات این مطالعه مهر ماه سال جاری به مقاله علمی با عنوان “اثرات بلندمدت قرار گرفتن در معرض خطر و صدا بر سطوح تیروئید: یک مطالعه اندازه گیری مکرر چهار ساله” در نشریه بین المللی Science of The Total Environment منتشر شده است.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری