با سرزمین لک‌لک‌های ایران آشنا شویدویدئوی جالبی از جشن و پایکوبی اهالی روستای “دره تفی” در ۱۵ کیلومتری دریاچه زریبار مریوان کردستان که به استقبال لکلکها رفته اند، در شبکه های اجتماعی پربازدید شده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: روستای دره ‌تفی (دره توت‌ها) در ۱۳۵ کیلومتری سنندج. جالب است که بدانید تا همین چند سال پیش، فقط یک جفت لکلک که در مسیر کوچ به مناطق گرمسیر در عربستان بودند در این روستا توقف میکردند اما رفتار توام با مهربانی مردم این خطه، حالا آنها را میزبان دهها لک لک کرده اند که رنگ و بوی دیگری دارند. به این روستا بخشیده است.

همچنین ورود للکها به روستای دره تفی بویژه در این فصل در کنار سایر جاذبه های طبیعی و گردشگری، این روستا را به تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

امروز با این روستا که به شهر لک‌لک‌های ایران معروف است، ماجرای سفرهای دسته جمعی لک‌لک‌ها به آن د ش.

ارتباط خوب لک‌لک ‌ها با اهالی این روستا

لکلک پرندهای بزرگ با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست است که آهسته به پرواز در میآید و در حال پرواز پاها و گردن را میکشد و اندکی رو به پایین نگه میدارد. آرام و کند راه می‌رود، نر و ماده هم‌شکلند و روی درخت‌ها، صخره‌ها یا ساختمان‌ها آشیانه می‌سازند. لک‌لک‌ها یک تیره از راسته لک‌لک‌سانان هستند که انواعی دارند. یکی از شگفتی‌های این پرندگان، به زندگی نزدیک انسان‌هاست. این پرندگان ارتباط خوب و نزدیک با اهالی این روستا پیدا کرده اند که مورد تعجب گردشگران است.

از ساختن لانه برای لک‌لک‌ها تا مداوایشان

در سالهای فقط یک جفت لکلک در بالای یکی از تیرکهای برق این روستای لانه میکرد که مردم برای جلوگیری از برقگرفتگی دستساز برای لکلکها بر بالای تیرک آهنی ساختند. بعد از این کار تحسین‌برانگیز، انگار لک‌لک‌ها عاشقانه را در این روستای بنا نهادند. پس از آن، کمکم بر تعداد لکلکهای مهاجر اضافه شد و جمعی از جوانان روستا در ابتکاری خودجوش در فصل بهار محلهای مناسبی را برای لانه سازی آنها فراهم کردند. هم‌اکنون بیش از ۶۰ جفت لک‌لک در این روستای لانه‌سازی و مردم روستا از وجودشان وشحالی می‌باشند.

در مواردی که لک‌لک‌ها دچار آسیب‌هایی می‌شوند، مانند شکستگی بال و پا می‌شوند، مردم روستا به مداوای آنها می‌شوند. نظر کلی، لک‌لک در فرهنگ مردم کردستان دارای ارزش، جایگاه و اهمیت است و همین امنیت باعث ما می‌شود اهالی این روستاهای معتقدند لک‌لک‌ سفید برای مردم این دیار نماد خوش‌اقبالی و صلحند.

اک‌ترین زیستگاه پرندگان کشور

در زمستان و فصل های بهار و تابستان این روستا تعداد زیادی از لک لک های مهاجران را می پذیرند. لکلکها در خردادماه جوجه آوری می کنند و چند ماه پس از آن برای تغذیه و بزرگکردن جوجه ها در لانه های خود میمانند و با شروع فصل سرما روستا را به مناطق گرمسیر ترک می کنند. سپس در آخر زمستان به این شهر برمی‌گردند. لانه‌سازی لک‌لک‌ها در روستای وجود محیطی توام با امنیت و آرامش در این مناطق است و این اتفاق بس است. در ضمن، دریاچه زریبار مریوان به از پاکترین زیستگاه در کشوری که به عنوان یکی از پرندگان شناخته می شود و هیچ گونه تلفات ناشی از بیماری در بین کلنی های پرندگان در حاشیه و اطراف این دریاچه مشاهده نشده است.

محلی‌ها به این پرندگان چه می‌گویند؟

در زبان محلی به لک‌لک‌ها حاجی‌لک‌لک یا حاجی‌تق‌تق هم می‌گویند. علت نامگذاری این لک‌ها هم داستانی است. در گذشته لک‌های سفید در مسیر رفتن به حج و در خود مکه هم دیده می‌شوند. این لک‌های سفید در فصل بهار در این مناطق بازمی‌گشتند. به همین دلیل تصور بر این بود که لک‌لک‌ها در طول زمستان به سفر حج رفته بودند. شاید بتوان گفت یکی از انتخابی که مردم به این علاقه دارند، همین است. از طرفی به ‌دلیل صدای به‌هم‌خوردن منقارهایشان حاجی تق‌تق نام گرفته‌اند.

بستنی های خوشمزه روستای دره تفی

دیدن لک‌لک‌ها و آشیانه‌شان، تنها جاذبه روستای دره‌تفی نیست. این روستای بسیار خوشمزه‌ای هم دارد که با شیر محلی درست می‌شود. این بستنی محلی می‌تواند در کنار شما باشد، گردشگران را رفع کند و خاطره‌های خوبی داشته باشد.

منابع: همشهری آنلاین، ایرنا، عصرایران

انتهای پیام