بانک ها قادر به بازپرداخت همه وام های مورد نیاز نیستنددبیرکل بانک ها و موسسات وام دهی خصوصی با بیان اینکه به دلیل کمبود اعتبارات دولت و مجلس، تمامی وام های بازپرداخت خارج از اختیار بانک ها است، نحوه بازپرداخت وام ها را تشریح کرد. گاوصندوق مرکز

محمدرضا جمشیدی در گفت وگو با ایسنا، درباره بحران بدهی این بانک گفت: اگر همه بانک ها تلاش کنند بدهی های خود را بازپرداخت کنند، باز هم نمی توانند بدهی خود را بازپرداخت کنند، زیرا این موسسات بیش از حد پرداخت می کنند، بانک ها توان پرداخت بدهی های خود را دارند و حتی یکی از آن ها می توانند بدهی خود را پرداخت کنند. ریال برای بانک های دولتی و مجلس در نظر گرفته نمی شود.

وی افزود: بیشترین منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت وام های معوقه از محل قرض الحسنه است که همان پس انداز مردم در بانک ها است. یعنی ۹۵ درصد سپرده های بانکی صرف قرض الحسنه شود و یک ریال هم در جای دیگر خرج نشده است.

دبیرکل بانک ها و موسسات وام دهی خصوصی گفت: دومین منبع تسهیلات تکلیفی، سپرده مردم در بانک ها است. تبصره ۱۶ قانون بودجه امسال حاکی از آن است که ۵۰ درصد پس‌اندازهای جاری به مدت ۱۰ سال در مراکز قرض‌الحسنه اختصاص دارد. بنابراین سوال این است که در حال حاضر اگر افرادی که صاحب سپرده جاری یا قرض الحسنه هستند پول خود را بخواهند چگونه می توان این تسهیلات را پرداخت کرد؟

جمشیدی با بیان اینکه تمام منابع منابع تکلیفی در انبار مردم قرض الحسنه دیده شده است و در این مقطع امکان هرگونه برداشت وجود دارد، گفت: به تسهیلات نرخ سود پرداخت می شود. هزینه های جاری به مردم پرداخت می شود و بانک ها به دلیل عدم پرداخت سود سپرده های قرض الحسنه ۴ درصد کارمزد می گیرند. البته لازم به ذکر است که منابع مراکز قرض الحسن از سایر بانک ها مانند پرداخت های گذشته تامین می شود.

وی تاکید کرد: بنابراین در صورت پرداخت به موقع تسهیلات پرداختی قدیمی، امکان پرداخت برای ساختمان های جدید وجود دارد. بانک مرکزی به طور مرتب منابع سه گانه قرض الحسنه را رصد می کند و وام ها را بر اساس وضعیت آن منابع ثبت می کند. این در حالی است که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و وجود منابع در مرکز قرض الحسنه، باید منتظر ماند و دید که آیا مردم می توانند تا زمانی که پول موجود باشد در بانک ها سپرده گذاری کنند یا خیر. این مواد ارائه می شود.

انتهای پیام/