اینتل و ایتالیا در آستانه یک قرارداد ۵ میلیارد دلاری برای تولید تراشه هستندایتالیا قرار است قراردادی پنج میلیارد دلاری با اینتل امضا کند تا یک کارخانه تولید نیمه هادی پیشرفته در این کشور بسازد.

به گزارش ایسنا، سرمایه گذاری اینتل در ایتالیا بخشی از برنامه گسترده تری است که اوایل سال جاری توسط این سازنده تراشه آمریکایی برای سرمایه گذاری ۸۸ میلیارد دلاری برای ایجاد ظرفیت تولید در سراسر اروپا اعلام شد. این منطقه در تلاش است تا وابستگی خود به تراشه های وارداتی از آسیا را کاهش دهد و با تولید محدود در بخش استراتژیک خودرو، کمبود عرضه را برطرف کند.

منابع به رویترز گفتند که دولت ایتالیا تا پایان ماه اوت، قبل از انتخابات سراسری در ۲۵ سپتامبر، روی توافقی کار می کند.

یک منبع آگاه پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بود که رم آماده است تا ۴۰ درصد از کل سرمایه گذاری اینتل در ایتالیا را بپردازد که انتظار می رود نسبت به ۵ میلیارد قبلی افزایش یابد.

این کارخانه از فناوری جدید برای تولید کامل تراشه استفاده خواهد کرد.

به گفته منابع آگاه، اینتل و دولت ایتالیا فهرستی از دو منطقه ایتالیایی که برای ساخت این کارخانه انتخاب خواهند شد، تهیه کرده اند و یکی از مناطق مورد نظر در مناطق شمالی Piedmont و Veneto واقع شده است. هنوز تصمیم نهایی در مورد مکان کارخانه گرفته نشده است. لومباردی، آپولیا و سیسیل نیز در ابتدا به عنوان محل کارخانه در نظر گرفته شدند.

هنوز مشخص نشده است که اینتل چقدر سرمایه گذاری خواهد کرد و دولت ایتالیا چقدر کمک مالی خواهد کرد.

بر اساس قانون چیپ که هدف آن تامین مالی تاسیسات نیمه هادی جدید است، کمیسیون اروپا در اوایل سال جاری اعلام کرد که ۱۵ میلیارد یورو علاوه بر سرمایه گذاری دولتی و خصوصی در سال ۲۰۳۰ ارائه کرده است. این بودجه به ۳۰ میلیارد یورو پیش از آن اضافه شده است. -سرمایه گذاری برنامه ریزی شده دولت ایتالیا ۴.۱۵ میلیارد یورو تا سال ۲۰۳۰ برای جذب سازندگان تراشه و تامین مالی کاربردهای صنعتی فناوری های جدید اختصاص داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ایتالیا همچنین در حال مذاکره با سایر سازندگان تراشه از جمله STMicroelectronics فرانسوی-ایتالیایی و TSMC است.

در انتهای پیام