ایران خواهان هتل تردد با اقل کردستان عراق استایسنا / آذربایجان غربی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به نظر مثبت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با اقلیم کردستان عراق تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران توسعه سطوح روابط تجاری و با اقلیم کرد عراق و توسعه اقتصادی با این اقلیم است.

محمد صادق معتمدیان امروز ۳ اسفند طی سفر به اقلیم کردستان در دیدار و گفت و گو عراق با استان اربیل با اشاره به روابط تاریخی بین ایران و اقلیم کردستان عراق عنوان کرد: حضور امروز ما در اقلیم کردستان عراق نشانه عزم جمهوری اسلامی ایران برای ارتباط است. با اقلیم کردستان عراق و اربیل دارد. نگاه جمهوری اسلامی ایران به این اقلیم همیشه نگاه کمک و مساعدت است.

وی با بیان اینکه رده های مختلف ملی در جمهوری ایران همگی برای توسعه روابط با اقلیم کردستان عراق تاکید دارند، اظهار می کند: پس از حضور در اربیل در ارومیه نشستی در مرزتمرچین به منظور حل مشکلات انجام و در نهایت حل شدن بخشی از آن است. منتج شد و بخش دیگری نیز اکنون در حال انجام است.

استاندارد آذربایجان غربی با توجه به اینکه به دنبال بهبود مبادلات اقتصادی در مرز تمرچین هستیم، گفت: به غیر از مسایل در زمینه های فرهنگی و دانشگاهی نیز زمینه مناسبی برای ارتباط با اقلیم کردستان عراق وجود دارد; اکنون یک هزار و ۵۰۰ دانشجوی اقلیم در دانشگاه های آذربایجان غربی تحصیل می کنند.

معتمدیان با بیان اینکه اعتقاد ما این است که این باور به خوبی از این ظرفیت های اقلیم کردستان عراق و استان غربی برای توسعه روابط استفاده نشده است، گفت: باید از ترانزیتی منطقه به درستی و بیشتر استفاده شود.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: بخش عمده ای از نیازهای اقلیم کردستان عراق اکنون از مرزهای باش مرزهای آذربایجان غربی نیز از ظرفیت لازم برای تامین نیازهای اقلیم کردستان عراق و افزایش نقش خود دو.

وی همچنین بر توسعه روابط مسافری نیز تاکید کرد و گفت: علاوه بر ساکنان استان های شمال غربی ایران از اراضی آذربایجان و ارمنستان نیز برای دسترسی به عتبات عالیات خواهان عبور از اقلیم کردستان عراق هستند; این ترد اقتصادی علاوه بر مزیت های برای منطقه نیز امنیت آور است.

محمد صادق معتمدیان با اشاره به امضای تفاهم نامه ۱۴ رده بندی آخرین استانداردان آذربایجان غربی و اربیل در ارومیه اظهار داشت: پیگیر اجرایی شدن تمامی بندهای این تفاهم نامه و امیدواریم با اجرای این تفاهم نامه، مفاد آن تبدیل به توافق نامه شده و می شود از ظرفیت استفاده کرد. دو استان برای توسعه روابط که تا کنون استفاده شده است بیشتر بهره ببریم.

استان اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران برای اقلیم کردستان ما با نگاه ویژه به آن‌ نگاه می‌کنیم و تلاش می‌کنیم همسایه خوبی برای آن باشیم.

امید خوشناو با اشاره به سفر خود به استان آذربایجان غربی گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که برخی از امور در مرزهای مشترک با این استان را می سازند، امضا کرد.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری