ایران از موج هفتم کرونا گذشت/شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه هادبیر کمیته تحقیقات و تحقیقات کمیته ملی تحقیقات مقابله با کووید ۱۹ ضمن بیان لزوم توجه به دور سوم واکسیناسیون دانش آموزان و سایر اقشار جامعه گفت: در حالی که این بیماری ادامه دارد، موج هفتم کووید ۱۹ را در کشور پشت سر گذاشته ایم، بر این اساس باید طی این هفته تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری کاهش یابد.

دکتر. مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست در گفت و گو با ایسنا. وی زمانی که درباره وضعیت کرونا در کشور صحبت می کرد، گفت: بر اساس آنچه در جریان این بیماری می بینیم، موج هفتم کووید ۱۹ را در کشور پشت سر گذاشته ایم و به گفته وی، تعداد مرگ و میر ناشی از آنها باید باشد انشاءالله طی این هفته بیماری فروکش می کند. بیش از دو هفته است که تعداد مبتلایان و بستری های جدید کاهش یافته و انشالله به زودی از تعداد فوتی ها نیز کاسته خواهد شد. در سایر کشورهای جهان به جز کشورهای منطقه غرب اقیانوس آرام که وضعیت آنها با سایر نقاط جهان متفاوت است زیرا دیرتر وارد فاجعه شدند، کرونا در بقیه کشورها و مناطق جهان از جمله در حال کاهش است. کشور ما.

تزریق ۲ دوز واکسن کرونا در ۸۰ درصد دانش‌آموزان

وی با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نزدیک است، افزود: نکته ای که پیش روی ماست افتتاح مدارس و دانشگاه هاست که در هفته های آینده در مورد آن صحبت می شود. خبر خوب این است که بیش از ۸۰ درصد دانش‌آموزان دو نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، بنابراین بیشتر دانش‌آموزان ما دو نوبت واکسن خود را دریافت کرده‌اند. بنابراین اگر سه واقعیت را کنار هم بگذاریم; اول اینکه بیماری در کودکان و جوانان بسیار راحت تر از بزرگسالان است، ثانیاً اکثر دانش آموزان و سایر افراد در کشور دو واکسن زده اند، سوم اینکه اکنون با گونه Omicron روبرو هستیم که در ادامه می خوانید. مرگبار؛ اگر این سه واقعیت را کنار هم بگذاریم، می توان گفت که بیشتر فرزندان و جوانان ما نگران نیستند.

فرصتی طلایی برای سومین دوره واکسیناسیون دانش آموزان

مدارس به پایگاه واکسیناسیون علیه کرونا تبدیل شده اند

یونسیان ادامه داد: البته سه نکته دیگر هم وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم؛ اول، کودکان و جوانانی که ممکن است بیماری های سیستم ایمنی داشته باشند و در نتیجه نمی توانند از واکسن استفاده کنند. نکته دوم این است که به طور کلی واکسن برای کودکان از شدت بیماری و مرگ ناشی از کرونا جلوگیری می کند، اما تاثیر واکسن در برابر ویروس کمتر از توانایی آن در پیشگیری از اشکال شدید و کشنده آن است. در نتیجه، کودکان می توانند برای افراد مسن و آسیب پذیری که حامل ویروس هستند، خطرناک باشند. موضوع سوم این است که طبیعتاً انتظار داریم دور سوم واکسن کرونا بتواند دو دور اول را تقویت کند.

وی با بیان اینکه آماری از نوبت سوم واکسن کرونا در مدارس نداریم، گفت: فرصت طلایی که اکنون تا پایان شهریور ماه داریم بسیار مهم است و اگر کودکان در این مدت نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کنند. عادت زنانه. برای مدتی، بسیار راحت خواهد بود. زیرا در عرض یک هفته پس از تزریق سوم واکسن، سیستم ایمنی بدن تقویت می شود و اثرات مثبت زیادی را شاهد خواهیم بود. حتی یکی از پیشنهادهای من این است که خود مدارس به مراکز واکسیناسیون کودکانی تبدیل شوند که روزهای اول واکسینه نشده اند. اعلام اینکه کودکان در برابر کرونا واکسینه شده اند تا بتوانند وارد کلاس شوند، ممکن است یک الزام منطقی باشد.

یونسیان در خصوص احتمال مواجهه با موج جدید کرونا در کشور گفت: پاسخ به این سوال بستگی به شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها دارد. تکرار می‌کنم به دلایلی که ذکر کردم نگران مبتلا شدن کودکان به کووید-۱۹ نیستم، اما از آنجایی که کودکان می‌توانند ویروس را منتقل کنند و تماس آنها در مدارس زیاد است، می‌تواند بر کل جامعه تأثیر بگذارد. بنابراین تزریق نوبت سوم واکسن کرونا به عموم مردم کشور حائز اهمیت است، متاسفانه پوشش دور سوم واکسن کرونا در جامعه بزرگسالان به خوبی نوبت اول و دوم نیست.

لزوم رعایت پروتکل های مبارزه با کرونا در مدارس

وی گفت: وزارت آموزش و پرورش نگفته است که فکری برای افزایش تهویه و ساختن ماسک در مدارس شده است یا خیر، حتی برخی از آنها وجود دارد. خانه مسکونی، یک کلاس درس، به طور طبیعی ما نمی توانیم موقعیت های معمولی را انتظار داشته باشیم.

یونسیان ادامه داد: یکی دیگر از عواملی که می تواند تعیین کند افزایش جدیدی در کرونا خواهیم داشت یا خیر، تغییراتی است که ممکن است در سایر نقاط جهان رخ دهد و طبیعتاً در سراسر جهان گسترش یافته است و در کشور ما نیز می تواند وجود داشته باشد. خوب، اما برای همه این موارد مانع یا نافی نیاز به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نمی شود. ما شاهد خسارات شدید ناشی از تعطیلی مدارس بوده‌ایم، بر خلاف بحران ناشی از ویروس کرونا که به سرعت قابل مشاهده است، بسیاری از اثرات تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها ممکن است دهه‌ها طول بکشد تا خود را نشان دهد و نسل بعدی که قرار است در آینده حکومت جامعه، به شدت آسیب دیده اند. جدای از بحث های آکادمیک و فنی ناشی از تعطیلی مدارس، مسائل اجتماعی مانند توسعه رفتار تقلب، عادی شدن تقلب و … مشکلاتی هستند که در دراز مدت گریبانگیر آنها خواهد شد.

وی تاکید کرد: بنابراین شکی نیست که مدارس و دانشگاه ها باید بازگشایی شوند. ما هیچ نگرانی بابت بازگشایی مجدد آن نداریم. اما نباید آرام بنشینیم، بلکه باید واکسن کرونا را برای دانش‌آموزان و کل جامعه ترویج کنیم، در نهایت باید حداقل تدابیری مانند فاصله گرفتن، تهویه هوا، پوشیدن ماسک مدارس را در نظر بگیریم تا زمین نخوریم. . مشکلات جدی دارند در عین حال تصمیم برای بازگشایی یا تعطیلی مدارس باید یک تصمیم پیشگیرانه باشد، به محض مشاهده نشانه جدیدی از خطر، همه دستگاه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش و علوم براساس توصیه های مربوطه اقدام کنند. کارشناسان و تصمیمات صادره از سوی ستاد ملی باید پیگیری شود تا خدا کمکمان کند مشکل بزرگی نداشته باشیم.

نکات چهارشنبه

یونسیان همچنین با اشاره به روز چهارشنبه گفت: در مجموع مهم ترین موضوع فاصله گذاری فیزیکی و حضور در هوای آزاد است. وقتی در هوای آزاد هستیم، احتمال انتقال ویروس کاهش می یابد. البته در فضاهای بسته نمی توان فاصله فیزیکی را رعایت کرد و باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که حضور افراد در مراسم در فضاهای بسته به حداقل برسد. استفاده از ماسک و تزریق واکسن دو نکته مهم است که باید در نظر گرفته شود. در ایام محرم با مشکل جدی مواجه نشدیم و امیدواریم در روز چهارشنبه با مشکل مواجه نشویم.

در حال حاضر هیچ چیز متفاوت و ترسناکی در دنیا نداریم

وی درباره نوع جدیدی از کرونا که مورد توجه جهانیان قرار گرفت، گفت: در هند قسمت هایی از Omicron داشتیم که سرعت انتقال آن از BA5 بیشتر است که BA2.75 نام دارد اما به دلایلی که هنوز مشخص نیست، در هند تولید شده است، با این حال، جهان آن را به عنوان یک تفاوت نگران کننده نمی شناسد، اما آنها به آن به عنوان یک تفاوت جالب نگاه می کنند. بنابراین در حال حاضر تفاوت نگران کننده ای در دنیا نداریم.

در مورد داروهای Mulenipiravir و Paxelvid چطور؟

یونسیان ادامه داد: در بحث‌های اخیر پیرامون دو داروی پاکلووید و مولنی‌پیراویر در کمیته تحقیقات کشوری مقابله با کرونا، بحث‌های زیادی در مورد این داروها مطرح شد و موضوع اصلی در این بحث‌ها اقتصاد دارو و اقتصاد سلامت است. در نظر گرفته شود. معلمان مختلف این داروها را مطالعه کرده و نتایج مطالعات خود را نشان داده اند. این داروها بسیار گران هستند، اما مزایای آنها با هزینه هایی که به جامعه تحمیل می کنند قابل مقایسه نیست. بنابراین اگر این پول را صرف اقداماتی برای پیشگیری از کووید یا سایر بیماری ها و یا هزینه های درمان در سایر زمینه ها کنیم، بسیار ارزشمند خواهد بود. اگرچه البته تولیدکنندگان و واردکنندگان این داروها شروع به تبلیغات می کنند، اما نظر دانشمندانی که در کمیته تحقیقاتی حضور داشتند و به منابع علمی و مطالعات ارائه شده استناد کردند، حاکی از آن بود که ورود این داروها به صورت وارداتی و یا به صورت وارداتی است. چیزی – تولید داخلی برای سلامت عمومی خوب نیست مگر اینکه هزینه آن کاهش یابد و فراوانتر شود. در صورت کاهش ۲۰ برابری قیمت این دارو نسبت به شرایط فعلی، می توان آن را برنامه ریزی کرد و وارد تیراژ دارویی کشور کرد. اصلا مقرون به صرفه نیست. در صورت استفاده از این داروها در کشورهای دیگر باید توجه داشت که هر کشور و شرایط اجتماعی آن با هم مقایسه می شود.

در انتهای پیام