اهش ۱۶ درصدی آب مخازن سدهای خوزستان / خروج نیروگاه کرخه از مدار تولیدایسنا/ خوزستان مدیر برنامه‌ریزی سدها و رودخانه‌های مخازن آب و برق خوزستان گفت: در حال حاضر در مجموع سدهای استان آب مفید ۲.۶ میلیارد مترمکعب است که معادل آبگیری ۲۰ درصد از ظرفیت مفید مخازن سدهای استان است و این میزان نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد کاهش یافته است. است.

علی شریفی در گفتوگو با گزارش درباره آخرین وضعیت سدها و رودخانه ها در خوزستان اظهار کرد: در حال حاضر در مجموع سدهای استان ۲.۶ میلیارد مترمکعب حجم مفید آب وجود دارد که معادل آبگیری ۲۰ درصد از ظرفیت مفید مخازن سدهای استان بوده و این میزان نسبت به سال است. گذشته کاهش ۴۱ درصدی داشته است.

وی افزود: حجم مفید آب سدهای استان در سال گذشته ۴.۵ میلیون مترمکعب بود و البته در آن سال خشکسالی وش. بحث کاهش حجم مفید آب سدها نیز نشان دهنده تداوم خشکسالی در سطح استان خوزستان است.

مدیر برنامهریزی سدها و رودخانه های مخازن آب و برق خوزستان با اشاره به کاهش ۱۲۵ درصدی حجم آب مفید در کرخه، گفت: در حوضه کرخه درصد کاهش حجم مفید آب بسیار بالا بوده است و از این نظر این سده وضعیت فوق بحرانی دارد و ذخیره شده است. رخه به زیر ترازهای بهره برداری رسیده است.

شریفی ادامه داد: کماکان در حوضه سد کرخه، بیلان منفی است و میزان آب نسبت به خروجی آن کمتر است. در این حوضه حتی در استان‌های کرمانشاه و ایلام که بالادست می‌شود از لحاظ برداشت و بارش ش. همچنین در پایین‌دست حوضه کرخه نیز قابلیتی ندارد و این موضوع بیانگر تداوم خشکسالی است.

سد دز تنها سدی است که نسبت به سال گذشته شرایط بهتری داشته است

وی بیان کرد: وضعیت سد دز نسبت به سال قبل بهتر بوده و این تنها سدی است که نسبت به سال گذشته وضعیت. در مدت مشابه سال گذشته در حوضه این سد ۴۶ میلیون مترمکعب آب وجود داشت اما اکنون این میزان به ۷۰۰ میلی متر می رسد.

مدیر برنامه های مخازن سدها و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان گفت: وضعیت تامین آب استان از طریق رودخانه های کرخه، دز، مارون و کارون به صورت عادی و بدون تنش در حال انجام است اما در حوضه کرخه به خاطری که در آن وجود دارد، بحث نوبت بندی تامین آب عملیاتی شده است و برداشت آب از آن بر اساس نوبت های شش روزه از بالادست به پایین دست انجام می شود و این موضوع تا انتهای سال ادامه دارد.

شریفی با اشاره به وضعیت کرخه نور، افزودن: رودخانه کرخه به چند بخش تقسیم می‌شود. در حوضه کرخه نور که خود کانالی انشعابی از کرخه است، بحث کشاورزی، شرب و دامپروری وجود دارد و طط. به این دلیل که در ابتدای این کانال، آب وجود کشاورزی دارد، آب به شاخه های انتهایی این کانال به طور مناسب نمی رسد اما در این راستا از دو مجرای دیگر در حال تامین آب این کانال تا آب به شاخه های انتهایی کرخه نور می رسد و سطح کشاورزی می رسد. باقیمانده تامین آب می شوند.

اهش ۱۶ درصدی آب مخازن سدهای خوزستان نسبت به سال گذشته

وی گفت: وضعیت آب مخازن سدها نسبت به سال گذشته کاهش یافته و در حال حاضر حجم آب مخزن خوزستان ۵.۶ میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد و نسبت به شرایط نرمال ۳۱ درصد کاهش یافته است.

مدیر برنامه ریزی های مخازن سدها و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به پیش بینی وضعیت پیش بینی ها در آینده گفت: سازمان هواشناسی در پیش بینی های بلندمدت خود مشخصا اعلام کرده است که میزان بارش ها در سه ماه آینده کمتر از حد نرمال خواهد بود و از طرفی نیز خواهد بود. هوا نسبت به حد نرمال مقداری افزایش پیدا می‌کند و این موضوع باعث می‌شود نیاز آبی تشدید شود.

برای تامین آب کشت‌های تابستانی در اردیبهشت ماه آینده تصمیم‌گیری می‌شود

شریفی در تامین ویژه آب کشتهای تابستانه توضیح داد: در شرایط فعلی در شرایط فعلی تامین آبهای کشتهای پاییزه، زمستانه و بهاره هستیم و فعلا تامین آب ماههای اسفند و فروردین که پرمصرفترین ماههای سال آبی هستند را پیش رو داریم.

وی افزود: به همین دلیل بحث برنامه‌ریزی تامین آب کشت‌های تابستانی در جلسات جلسات کارشناسی مشخص و در ش هر ساله روال استان به همین شکل بوده و برای تامین آب کشتهای تابستانه در اردیبهشت ماه سال آینده تصمیم گیری می شود زیرا عمده کشتهای تابستانه از خردادماه آغاز می شود و تا مهرماه ادامه دارد.

تامین آب کشت‌های پرمصرف تابستانه تقریبا غیر ممکن است

مدیر برنامهریزی سدها و رودخانه های مخازن آب و برق خوزستان با بیان اینکه تامین کننده تولیدات پرمصرف غیرممکن و با محدودیت شدید است، گفت: در رابطه با شلتوک در خوزستان اعلام کردهایم که این کشت در استان برای سال بعد به دلیل منابع آب با کشتن است. محدودیت انجام خواهد شد و ممکن است در برخی از حوضه ها مانند کرخه این محدودیت ها بسیار شدیدتر باشد.

شریفی تصریح کرد: اولویت ما برای مطمئن بودن آب شرب با کمیت و کیفیت مناسب است و برای بقیه نیازها به منابع آبی بسته به منابع آبی که در اختیار داریم و پس از تامین آب کشت های فعلی در اردیبهشت ماه سال آینده به تفکیک حوضه های آبی وضعیت اعلام می شود. می شود.

وی عنوان کرد: طبیعتا با توجه به مشکلاتی که در تامین آب وجود دارد در زمینه کشاورزی بایح در برخی از آنها.

نیروگاه کرخه به دلیل کاهش تراز آب، غیرقابل تولید است

مدیر برنامه های مخازن سدها و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان در خصوص نیروگاه های تولید برق سدهای استان گفت: نیروگاه های برق سدهای استان همگی آمادگی لازم را برای تولید برق دارند. معمولاً در زمستان در کم مصرف قرار داریم و برق کمی تولید می شود و عمده تولید می شود در فصل تابستان شه

شریفی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی می توانم بگویم که تامین برق از شرایط کارون نامناسبی دارد و امیدواریم در آینده در این شرایط مناسب و پایدار باشد.

وی گفت: کلیه نیروگاه های تولید برق سدهای استان آماده کار هستند و در صورت نیاز وارد مدار می شوند اما نیروگاه سد کرخه به دلیل پایین بودن سطح آب نسبت به میزان بهره برداری، غیرقابل تولید است اما سایر نیروگاه ها آماده تولید هستند.

انتهای پیام