انجام میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر

دسته‌بندی نشده


ارسال شده: 2021 7 سپتامبر

دیسک کمر

فتق دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مرکز دیسک ژل مانند دیسک شکسته یا بیرون زده است. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، پلاک های غضروفی وجود دارد که دیسک کمر نامیده می شود. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری ساختاری شبیه ژل دارد که از آب و پروتئین تشکیل شده است. افراد می توانند به دلیل دیسک کمری که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی را تجربه کنند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان دچار این عارضه می شوند. فتق دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که نادیده گرفتن این بیماری می تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. در صورت بیرون زدگی دیسک ، ماده دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار وارد می کند و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند یک فرد را با روشهای غیرجراحی درمان کند ، که معمولاً طی 6 هفته با روشهای غیرجراحی بهبود می یابد. اگر بیمار بهبود نیافت ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح کمر برای کاهش عوارض انجام شود.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمتهای ستون فقرات عبارتند از:

نخاع و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام ها را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق دهانه ای در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. هنگام راه رفتن یا دویدن ، دیسک های بین مهره ای به عنوان کمک فنر عمل می کنند. آنها از دو جزء تشکیل شده اند:

فیبروز معکوس این حلقه بیرونی درایو سخت و انعطاف پذیر است.
Nucleus pulposus. این مرکز دیسک نرم و ژله مانند است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. قسمت پایینی کمر از 5 مهره تشکیل شده است. به این ناحیه کمر کمری گفته می شود. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما معمولاً در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد. گاهی اوقات دیسک بیرون زده ، بیرون زده یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و همچنین ساق پا یا سیاتیک است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از درد کمر و پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر مردم پس از هفته ها یا ماه ها درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع به فتق می کند که هسته ژل شکل به دلیل سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه خارجی فشار می آورد. این فشار روی حلقه بیرونی می تواند باعث کمردرد شود.اگر فشار همچنان ادامه داشت ، یک هسته ژل مانند می تواند تمام حلقه بیرونی دیسک را فشرده کند وگرنه حلقه متورم می شود. این امر به نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار وارد می کند. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه های عصبی تحریک می شوند ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب به دلیل ساییدگی طبیعی و وابسته به سن در ستون فقرات ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. روی دیسک ها آب زیادی برای کودکان و نوجوانان وجود دارد. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. به دلیل این روند طبیعی پیری ، دیسک ها بیشتر مستعد فتق هستند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

عوامل خاصی می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به فتق دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. اضافه وزن فشار بیشتری به دیسک های کمر وارد می کند.
 • فعالیتی رایج که به ستون فقرات فشار وارد می کند. بسیاری از مشاغل از نظر جسمی سنگین هستند. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. می توانید با تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن از پشت خود محافظت کنید.
 • رانندگی مکرر. نشستن طولانی مدت و همچنین لرزش موتور خودرو می تواند به ستون فقرات و دیسک ها فشار وارد کند.
 • شیوه زندگی کم تحرک. ورزش منظم برای جلوگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. تصور می شود که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش می دهند و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد و سپس درمان شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا گسترش می یابد.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و می تواند به معنای مشکل جدی تری به نام سندرم Cauda equina باشد. این وضعیت معتبر است
 • فشردگی ریشه های عصبی ستون فقرات رخ می دهد. فرد باید فوراً با پزشک مشورت کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر به آرامی از چند روز تا چند هفته بهبود می یابد. به طور کلی ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. با این حال ، برخی از بیماران در طول دوره بهبودی دچار درد می شوند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً غیر جراحی است. درمان برای تسکین درد است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک یا دو روز استراحت در رختخواب به کاهش درد کمر و پا کمک می کند. اما دیگر روی پای خود متوقف نشوید. وقتی فعالیت خود را به روز می کنید ، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز آرام باشید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • تمام فعالیتهای بدنی خود را به آرامی کاهش دهید و کنترل کنید ، به ویژه خم شدن به جلو و بلند کردن.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به کاهش درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق اپیدورال استروئید هنگامی که دارویی شبیه کورتیزون به فضای اطراف عصب تزریق می شود ، با کاهش التهاب ممکن است درد کوتاه مدت کاهش یابد. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، تسکین دهد.

درمان جراحی

تنها تعداد کمی از بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آن توصیه می شود که درمان غیر جراحی علائم دردناک را از بین نبرد یا در بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی رایج ترین روش درمان فتق دیسک است. عمل میکروسکوپی روی دیسک ها از طریق یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک همراه با قطعات اضافی که بر عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر فتق دیسک در بیش از یک سطح باشد ، ممکن است نیاز به یک عمل بزرگتر باشد.

توانبخشی. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) با تمرینات ویژه را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پا توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید.

این مقاله یک گزارش تبلیغاتی است و محتوای آن توسط وب سایت تبلیغ کننده تهیه شده است. مجله پزشکی Apple Health هیچ مسئولیتی در قبال این محتوای تبلیغاتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *