امروز کسب و کار از کنکور اهمیت بیشتری پیدا کرده استایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد گفت: تا پیش از این روی موضوع کنکور یک برنامه‌ریزی بلندمدت صورت گرفته بود اما حالا موضوع کسب و کار اهمیت بیشتری نسبت به آن پیدا کرده است. چنین موقعیتی می‌تواند آغازکننده راهی باشد که این شرایط تغییر کند و برنامه‌ریزی‌ها سمت و سوی دیگری به خود گیرد.

حسین باغگلی عصر امروز، ۹ خرداد ماه، در نشست کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویان با محوریت موضوع کنکور که در سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مساله کنکور موضوعی است که در مورد آن یک فضای روانی بسیار سنگینی در جامعه شکل گرفته است. کنکور مسیری است که ۹۰ درصد از اعضای جامعه آن را طی کرده‌اند. از همین رو شجاعت کسی که مسیری غیر از کنکور را انتخاب کند، بسیار بالا تلقی می‌شود. در حال حاضر لازم است ما شخصیت‌های موفقی که مسیری غیر از کنکور رفته‌اند را به فرزندان خویش معرفی کنیم.

وی ادامه داد: عموم شهروندان دنبال موقعیتی هستند که به ووسیله آن بتوانند احترام اجتماعی کسب کنند. حال در جامعه ما بار این موقعیت روی کنکور گذاشته‌ شده است. به باور من اگر مواجهه درستی با موقعیت کنکور با همه چالش‌هایی که دارد، شود، این آزمون سراسری یک موقعیت خوب برای خودسازی نیز به شمار می‌رود.

باغگلی تصریح کرد: باید توجه داشت تربیت در خلا اتفاق نمی‌افتد و برای آن به یک موقعیت‌سازی مناسب نیاز است؛ موقعیتی که بتواند درگیری هیجانی مطلوبی در فرد ایجاد کند و فعالیت‌ها در آن موقعیت معنادار باشد.

وی گفت: کنکور برخی فرصت‌ها برای خودسازی را در افراد ایجاد می‌کند که یکی از این ظرفیت‌ها نهادینه شدن سختکوشی در افراد است. همچنین کسی که می‌خواهد در کنکور شرکت کند، التزام به مجموعه‌ای از برنامه‌های مشخص در یک دوره زمانی را تجربه خواهد کرد. در مجموع کنکور فارغ از نتیجه آن فرصت خوبی برای خودسازی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد بیان کرد: در پروسه آماده شدن برای شرکت در کنکور هیچکسی به فرآیند آن فکر نمی‌کند و همه دنبال نتیجه هستند؛ به همین دلیل هم این فرایند برای دانش‌آموزان لذت‌بخش نیست. کسانی که برای نتیجه کنکور برنامه‌ریزی کرده‌اند، در آزمون با سقوط آزادی مواجه می‌شوند که بسیار دردناک است. در واقع ۹۰ داوطلب از هر ۱۰۰ نفر این سقوط را تجربه می‌کند زیرا اکثر این افراد از فرآیند و مسیر رسیدن به کنکور لذت نبردهاند و تنها در اندیشه نتیجه هستند. به همین جهت باید توجه داشت فرآیند مهم‌تر از نتیجه است.

باغگلی افزود: به طور کلی باور من این است که اگر تنها به فکر کسب نتیجه باشیم، چنین طرز تفکری قطعا آسیب‌زاست اما اگر بخواهیم موقعیت کنکور یا موقعیت‌های مشابه آن برای ما معنادار شود، لازمه آن موضوعیت پیدا کردن فرآیند آن موقعیت است. در حال حاضر جو حاکم بر فضای کنکور کسب و کار است.  

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد عنوان کرد: متاسفانه ما مساله تربیت را محمدود به دوره‌های کودکی و نوجوانی کرده‌ایم و از تربیت در بزرگسالی غافل شده‌ایم. براساس یک مدل تربیتی موفق خواسته مخاطب را نباید پس زد بلکه لازم است با او همراه شد و در طول زمان آن فرد را تغییر داد. بر همین اساس ما می‌توانیم در مسیر ذهنی دانش‌آموزان بذرهایی بکاریم که در آینده و بعد از کنکور کمک کننده آنان باشد.

انتهای پیام