الزام دستگاه‌های اجرایی به اختصاص یک درصد اعتبارات در حوزه پدافند غیرعاملایسنا/زنجان معاون امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: بر اساس قانون بودجه امسال، دستگاه‌های اجرایی ملزم هستند تا یک درصد میزان اعتبارات خود را در زمینه اقدامات مربوط به حوزه پدافند غیرعامل هزینه کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط‌عمومی استانداری زنجان، سردار رسول رحیمی شامگاه روز گذشته (۱۲ خردادماه) در جلسه شورای پدافند شامگاه عامل استان زنجان افزود: ظرفیتی که در قانون بودجه امسال ایجاد شده یک فرصت است تا دستگاه‌های اجرایی، مسائل و اقدامات مربوط به حوزه پدافند غیرعامل را مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان اینکه اگر اسناد و مصوبه‌های کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور در سطح کشور عملیاتی شود از بروز بسیاری از اتفاقات پیشگیری خواهد شد، تصریح‌ کرد: متاسفانه برخی از دستگاه‌ها مسائل پدافند غیرعامل را خیلی جدی نمی‌گیرند، ما اسناد متعددی در این حوزه داریم که باید برای عملی شدن آن‌ها تلاش و حرکت کنیم.

رحیمی خاطرنشان کرد: اگر پدافند غیرعامل جدی گرفته شود، اتفاقاتی نظیر آنچه در آبادان رخ داد را شاهد نخواهیم بود.

وی افزود: برای شناسایی ساختمان دارای مشکل کارگروه کالبدی ذیل شورای پدافند غیرعامل استان‌ها باید به صورت جدی کار خودش را شروع کند، ساختمان ناایمن در همه جا داریم که باید شناسایی شود.

این مسئول در ادامه به موضوع شیوع کرونا اشاره کرد و ادامه داد: اگر چه شیوع کرونا یک بحث جهانی بود ولی کشور ما در معرض تهدیدات بیوترویستی است، از این رو در این خصوص باید تدابیر لازم را داشته باشیم.

معاون امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه با بیان اینکه برنامه جدید اقتصادی وظیفه ما را در مقطع کنونی خیلی سنگین کرده است، گفت: مردم تشنه اقناع هستند و باید در این خصوص توجیه شوند.

وی همچنین با بیان اینکه زنجان از استان‌های خوب و پیشتاز در حوزه پدافند غیرعامل است، اظهار کرد: طرح جامع پدافند این استان تدوین شده است.

استاندار زنجان نیز در این جلسه گفت: اگر می‌خواهیم حمکرانی داده‌محور را مثل آنچه در حوزه نان دارد اتفاق می‌افتد، داشته باشیم باید حوزه سایبری کشور از آنچه که هست، قوی‌تر شود.

محسن افشارچی با بیان اینکه اسناد بالادستی تدوین شده در حوزه پدافند غیرعامل راهگشا است و مشخص است که دستورالعمل اجرایی آن در بخش‌های مختلف بر مبنای فکر نوشته شده است.

وی به اتفاقات اقتصادی اخیر در کشور اشاره کرد و ادامه داد: ما اکنون در حال خرید مرغ مازاد بازار هستیم که در راستای عملیات پدافند غیرعامل طبقه‌بندی می شود.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه یکی از مسائل مبتلابه ما مسئله تورم است، گفت: برای مقابله با تورم زیرساخت‌های مشخصی لازم است که بخشی از آن مربوط به حوزه پدافند غیرعامل است.

استاندار زنجان با بیان اینکه همه کارهایی که انجام می‌شود به دلیل تغییر استراتژی نظام است، تصریح کرد: یک زمانی دنبال رفع تحریم بودیم ولی الان علاوه بر پیگیری رفع تحریم‌ها، مقابله با تحریم را نیز در دستور کار داریم و به موضوع مردمی کردن یارانه‌ها نیز باید از همین منظر نگاه کرد.

افشارچی با بیان اینکه جنگ اقتصادی بدترین جنگ است و ما درگیر آن هستیم، افزود: در این راستا زیرساخت‌های پدافند غیرعامل را باید فراهم کنیم و همه دستگاه‌ها باید نسبت به این مسائل حساسیت داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان نیز در این جلسه در سخنانی به اهمیت حوزه پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: باید مجموعه آمادگی‌ها در این حوزه برای کاهش تهدیدات احتمالی دشمن در زمینه‌های مختلف و استمرار خدمات به مردم، همواره در دستگاه‌های اجرایی داشته باشیم.

ابوالفضل رفیعی به اجرای طرح شیوه جدید عرضه نان در استان اشاره کرد و افزود: این موضوع اقدامی در جهت تقویت امنیت غذایی و مقابله با فساد و انحرافی که در مصرف آرد وجود داشت، است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سامانه‌ای شدن فروش نان، مباحث زیرساختی و سایبری در این خصوص باید مورد توجه باشد و این موضوع به صورت جدی در استان در دستور کار است.

انتهای پیام