افزایش هزینه اپراتورها، امکان سرمایه گذاری زیرساختی را کاهش می دهدرگولاتوری اعلام کرد پیشبینی درآمدی سه اپراتور دارنده شبکه تلفن همراه کشور برای سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان و افزایش هزینه های این اپراتورها از محل افزایش حق دولت باعث کاهش سرمایه گذاری این شرکت ها در به روز رسانی زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و در نتیجه کاهش کیفیت خدمات می شود. در مناطق با بازدهی کمتر اقتصادی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در جریان بررسی درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که در جلسه علنی نوبت عصر مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نکاتی توسط یکی از نمایندگان در سود اپراتورهای ارتباطات سیار مطرح شد. در این سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که در این زمینه می تواند به موضوع و تصمیم گیری دقیقتر روشن تر کمک کند.

در اطلاعیه‌ای آمده است، صورت‌های مالی حسابرسی شده سه اپراتور دارنده شبکه تلفن همراه کشور (همراه اول، ایرانسل و رایتل) درآمد این سه شرکت در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده و پیشبینی درآمدی برای سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است. است. همچنین سود خالص اپراتورها پس از کسر سهم، هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی و در نهایت به کمتر از ۲۰ درصد درآمد عملیاتی می رسد که از حاشیه سایر بخش ها کمتر است. دلیلی که در مجلس برای درآمد با افزایش دو درصد بر حق دریافت دولت، همین میزان سود خالص اپ است

در ادامه این اطلاعیه ذکر شده است که سود اپراتورهای سیار در طول چند سال گذشته تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و افزایش شدید هزینه های ارزی این شرکت ها و از سوی دیگر عدم افزایش تعرفه ها کاهش قابل توجه است. همچنین علاوه بر افزایش هزینه های این اپراتورها از محل افزایش حق دولت در شرایط فعلی منجر به افزایش سرمایه گذاری این شرکت ها در به روز رسانی زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری اقتصادی در مناطق بازدهی کمتر و در نتیجه کاهش کیفیت خدمات در این مناطق خواهد شد.

در پایان این اطلاعیه نیز عنوان شده است، ضمن تشکر از نوری از اطلاعات و توجه ویژه آنها به توسعه زیرساختهای ارتباط و توسعه شبکه پهنبانه ثابت ثابتبر فیبر، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بهعنوان نماینده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این آمادگی را دارد تا برنامه ریزی کند. توسعه این زیرساخت ها بدون تحمیل هزینه های مضاعف بر اقشار آسیب پذیر و توسعه متوازن خدمات پرسرعت ثابت در اقصینقاط کشور را جهت تصمیم گیری دقیق تر نمایندگان در اختیار مجلس قرار دهد.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری