افزایش قیمت نفت معکوس شده استقیمت نفت در معاملات روز جمعه در بحبوحه نگرانی ها مبنی بر اینکه تقاضا تحت تاثیر افزایش نرخ های بهره آمریکا قرار دارد، کاهش یافت.

قیمت نفت برنت در بازار بورس نیویورک با ۴۷ سنت یا ۰.۴ درصد کاهش به ۱۱۹.۳۴ دلار در هر بشکه رسید. وست تگزاس اینترمدیت با ۰.۵ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش به ۱۱۷ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت دیروز ۱.۱ درصد و نفت آمریکا ۲ درصد افزایش یافت.

در صورت ادامه روند نزولی تا پایان روز، نفت برنت با اولین کاهش هفتگی طی پنج هفته آینده مواجه خواهد شد. قیمت نفت آمریکا نیز برای اولین بار در هشت هفته گذشته کاهش یافت.

به گفته تینا تنگ، تحلیلگر CMC Markets، علیرغم چالش های لجستیکی، افزایش نرخ بهره بانک مرکزی باعث کاهش قیمت نفت شده است.

بانک های اروپای مرکزی روز پنجشنبه نرخ بهره را افزایش دادند. برخی از این افزایش قیمت ها بازارها را شگفت زده کرده است، حتی به هزینه های استقراض بالاتر که برای مهار تورم فزاینده طراحی شده است اشاره می کند. بانک مرکزی آرژانتین روز پنجشنبه نرخ بهره را به بالاترین سطح خود در سه سال اخیر رساند. آمریکای جنوبی بیش از ۶۰ درصد تورم دارد. فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه نرخ بهره را ۷۵ درصد افزایش داد که بالاترین سطح از سال ۱۹۹۴ است.

با این حال، پس از اعلام تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، سرمایه گذاران بر چالش های لجستیکی تمرکز کرده اند. آمریکا پنج شرکت چینی و اماراتی و شبکه ای از شرکت های ایرانی را که در صادرات مواد شیمیایی نفتی فعال هستند، تحریم کرده است.

به گزارش رویترز، تحلیلگران گروه بانکی ANZ Research نوشتند: بازار منتظر مذاکرات غرب و ایران است. تحریم ها بار دیگر با چالش های لجستیکی توجه بازار را به خود جلب کرده است.

انتهای پیام/