اعون نشخوارکنندگان کوچک در تهران مشاهده نشده استدر حالی که در برخی از استان های همجوار تهران مانند البرز سومین بیماری طاعون ناشران آغاز می شود اما به گفته رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنی استان تهران این بیماری در این استان مشاهده نشده است.

به گزارش ایسنا در حالی که از سال ابتدایی برخی از استانهای کشور درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بوده اند، این بیماری در استان تهران در حالی است که استان تهران در مجاورت استان البرز که یکی از استانهای گزارش شده گزارش شده است، قرار دارد. اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی تهران با اشاره به شرایط این بیماری از اداره کل محیط زیست استان تهران برای کنترل این ویروس میگوید.

محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای کنترل این بیماری و جلوگیری از آن در استان تهران بررسیان کرد: ما تلاش کنیم تا برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، پایش و رصد ایستگاه های حیات وحش را بیشتر کنیم و این امر توسط محیط بانان، متخصصان انجام شود. و دامپزشکی که در اداره کل محیط زیست استان تهران حضور دارند، انجام شد.

وی با اشاره به بازه های زمانی این اتفاق و ابتلا به این بیماری گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان در فصول کوچ و مهاجرت عشایر و ورود دام های اهلی به ایستگاه های پایش محیط زیست اتفاق میافتد. به طور دقیق این بازه زمانی شامل روزهای ابتدایی سال و ماه های اردیبهشت و خرداد می شود همچنین در ماه های شهریور و که بازگشت عشایر صورت می گیرد، احتمال ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک مهر بالاست.

کرمی ضمن اشاره به همکاری سایر نهادهای استان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اظهارکرد: ما در اداره محیط زیست استان تهران مکاتباتی با مسئول استان بهویژه پزشک دامپزشکی انجام دادیم و خواستار سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون گونه های اهلی شدیم. اداره محیط زیست استان به طور کامل در جریان روند تکمیل و اکسیناسیون قرار گرفت و نتایج به ما اعلام شد همچنین محدوده و اکسیناسیون و آمار دقیق مشاهده این بیماری به طور منظم در اختیار ما قرار می گیرد.

اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی تهران در پایان با اشاره به روش دیگر اجرا شده برای مقابله با این بیماری گفت: آبشخورهایی که این گونه ها از آنها استفاده می کنند، با مواد ضدعفونی کننده توسط محیطبانان ما ضدعفونی شد و این. آبشخورها در مقابل عوامل بیماریزا ایمن شدند همچنین با دستور ارائه شده به محیطبانان از آنها خواسته شد تا آبشخورها را به صورت دوره ای در دستور کار قرار دهند و آن را از مصرف پاک کنند.

به گزارش ایسنا در آبانماه سال جاری با اعلام داریوش منتظمی – رئیس وقت گروه بیماریهای حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست – و بر اساس گزارشهای اداره کل حفاظت محیط زیست در هشت ماه نخست سال ۱۴۰۰ تلفات علفخواران وحشی مشکوک به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR ) در حیات وحش دام از استانهای کشور گزارش و به‌سرعت به استان‌های پزشکی اطلاع رسانی شده است. حیات وحش استانهایی نظیر فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری، یزد، خراسان رضوی، مازندران، البرز و خراسان شمالی استانهایی بودند که با این بیماری دست و پنجه نرم میکردند.

انتهای پیام