از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.


ایسنا / آذربایجان شرقی حبت از مهندسی که ‌شود، تصویر مدرک‌های خاک گرفته شده در گوشه کمد و یا بچه‌های فامیل بیکار، شاید اول. کسانی هستند که از مهندسی، صرف مدرک گرفتن و خانه نشینی را در پیش میگیرند اما هم هستند که در کنار اخذ مدرک، به علم اندوزی خود اکتفا نکرده اند و در پی فتح مهندس دیگری از دنیا هستند.

به مناسبت مهندس فرا رسیدن پنجم اسفندماه، روز و زادروز خواجه نصیرالدین طوسی که در زمان خود، مهندسی تمام عیار بود، پای صحبتهای دو مهندس توانمند تبریزی می نشیند که هر یک با تلاش و پشتکار فراوان در پی خواسته های خود پیشرفت کرده و بیشتر بر مهندسی، موسیقی، آواز، ورزش، آموزش و … را در اولویت زندگی خود قرار داده اند.

مهندس اتابک عطری، یکی از همین مهندسانی است که از شاگردان استاد حسام الدین سراج بوده و موسیقی را در بطن زندگی خود بگنجاند و در کنار کارهای ساختمانی و ساخت و سازهایی که روحی های خشن میطلبد، سه تار بنوازد و آواز بسراید دارند.

وی ۴۶ ساله بوده و از سال ۷۴ وارد رشته مهندسی عمران (گرایش سازه) شده است. ندین سال بعد هم (سال ۹۰)، مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معماری را کسب کرده و اکنون مهندس ارشد سازمان صاحب یک دفتر فنی مهندسی است و کلیه خدمات مربوط به مهندسی (طراح، اجرا، مدیریت پروژه و نظارت) را.

در ابتدا از حرفه جویا می‌شویم. مهندس عطری از علاقه خود نسبت به رشته عمرانی و معماری و دلیلش برای انتخاب این رشته در دهه ۷۰ میگوید: شاید گرایش و علاقه مندی ناخوداگاه برایم رشته فاخر مهندسی عمران را از سایر رشته های تحصیلی و حرفهای متمایز میکرد. در اوایل دهه هفتاد که راهیابی به دانشگاه ویژه در رشته مهندسی عمران واقعاً چالش رزرگی برای هر ی

وی وارد مسائل تخصصی تر و به تمایز رشته مهندسی عمران با سایر رشته های مهندسی میپردازد و میافزاید: به نظربنده، در میان رشته های مهندسی، نزدیکترین رشته به تفکرات و زمینه های هنری، رشته مهندسی عمران و معماری است که در پی اندیشه و ذوق و کار است. مهندس عمران و معماری، آثار فاخری به نمایش گذاشته می‌شود که محصول نهایی خلاقیت است. در واقع اندیشه و کار یک مهندس ساختمان، قابل لمس ترین اثر هنری کاربردی در زندگی بشر می شود.

با توجه به افزایش رشد مهندسان فارغ از التحصیل در جامعه امروز، عطری نیز به این موضوع ورود یافته و میگوید: در شرایط فعلی جامعه، صحبت و قضاوت در محل و بیکاری، مستلزم دانش و اطلاعات دقیق و تحقیقاتی است که بنده از آن محروم می شوید. من ولی به عنوان یک مهندس که به طور کامل درگیر و در ارتباط با بازار کار صنعت ساختمان هستم، می توانم بگویم که درهای همیشه باز دانشگاه های متعدد در هر شهر و بخش، تصمیم درستی نبوده و به رشته های خاص جذاب و پرطرفداری مثل مهندسی عمران و معماری را در همان ابتدا قربانی کرده است.

وی می کند: دو رشته فاخر مهندسی عمران و معماری، پس از قربانی شدن در واحدهای پرشمار و بدون کنکور دانشگاه های دیگر، توانی در جذب، تربیت و صدور نیروی مهندسی نخبه نخواهد داشت. ما در حال حاضر با نیروی عظیم فارغ التحصیلانی مظلوم هستیم که فرصت وسواس، سماجت و تجربه عش را داریم.

وی ادامه می دهد: مهندسان به محض فارغ التحصیل التحصیلی التحرستان با دروازه های باز دانگا های برای رشته های عمران و معماری بدون کنکور مهندسی می شوند. سایر مشکلات اقتصادی و مدیریتی جامعه نیز مزید بر علت شده و این جوانان عزیز، گاه ناآگاه به مشکلات و علایق، خود را در زمره گله افراد از کار و حرفه مهندسی قرار می دهند.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

این مهندس عمران که در حیطه‌ی موسیقی و آواز فعالیت می‌کند، نگاهی به تاریخچه زندگی هنری خود نیز می‌کند. وی با عشق و چشمانی مملو از احساس به خاطرات شیرین حرفه ای موسیقی، اینگونه روایت می کند: نمیدانم آیا کسانی هستند که میگویند چه زمانی به موسیقی علاقه مند شده اند؟ من که نمی‌توانم به یاد بیاورم باشم. از زمانی که یاد می‌آید، ذهن، مغز و روح من از نغمه‌ها و کلماتی که در کنجکاوانه و ناخو هستند. از «ایران ای سرای امید» استاد شجریان گرفته تا «نه نوای» استاد حسین علیزاده، «همپای جلودار» استاد حسام الدین سراج، «کاروان شهید» استاد شهرام ناظری، مارش نظامی بمباران با آن صدای مخملین خبرنگار که همیشه اینگونه آغاز می شود. میکرد «شنوندگان عزیز توجه کنید» و سپس این جمله را تکرار کنید تا «لاله خونین» آهنگران و همه و همه حافظه شنیداری من و هم نسلهای دهه شصتی من را شکل میدادند. آنچه از یادهای علاقه مندی من به موسیقی دارم تقلید تصنیف مجموعه چاوش، “باغ ارغوان” سراج، “گل صدبرگ” شهرام ناظری و کمی بعدتر عطش خرید سالانه یکی دو تا کاست از آن کاستهای سونی با قیمت ۳۵ تومان تا ۴۰ است.

وی ادامه می دهد: سحرآمیزی جادوی موسیقی ایرانی زمانی برایم ملموس تر شد که متوجه شدم، من هم می‌تو. با ساز سنتور آشنا شدم و شروع کردم. در یک دیدار دیداری با استاد بزرگ موسیقی ایران «دکتر داریوش صفوت» آشنا و هم صحبت شدم و این آشنای افسوس و حسرت دارم که همان یک دیدار اول و آخر بهره مندی از محضر آن استاد بزرگ بود.

وی می‌گوید: ساز سه‌تار را عاشقانه یاد می‌گرفتم. سال‌ها در اجراها و کنسرت‌ها به عنوان نوازنده سه تار در کنار دوستانم به استاد عزیز آقای رودکی. اما آواز خواندن شیفتگی نابی بود که همیشه در من جریان داشت. شاید من سالها قبل از حضور استاد سراج برسم، با صدا، هنر و فلسفه کارهایش در خلق آثار موسیقی مانند هنرجو ارتباط برقرار کند تا اینکه از سالهای پایانی دهه ۸۰ توفیق حضور در کلاس آواز ایشان برایم میسر شد و هنر، سلوک هنر. و هنرمندی و منش این استاد بزرگوار همیشه مشوقی در ادامه دادن به کارهای هنری بنده بوده و تاک.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

عطری میافزاید: در حال حاضر، علاوه بر برنامه ریزی برای استمرار و تداوم برنامه های گذشته از جمله برگزاری آلبوم کنسرت و انتشار و کمی فعالیت در زمینه آموزش آواز ایرانی، از علاقه مندی هایم تحقیق در مورد ارتقای کیفی روش های آموزش دیف آواز ایرانی است.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

وی در خاتمه اشاره به جایگاه موسیقی بر روح و روان آدمی کرده و متذکر می شود: به فرموده های بزرگی از بزرگان تبریز، «عنقریب است که از اثری باقی نیست» یادگاران مجسم همگی روزی از بین میروند ولی آثار روحی و روانی از کارها، فعالیت‌ها و کنش‌های انسان‌ها می‌توانند در روان‌ها زنده و در حال انتقال باشند.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

بانوی مهندس ورزشکار که کوه آرارات را فتح کرده است

مهندس آرزوی اسدنسب دیگر مهندس فعال و شاید یکی از فعالترین زنان شهر به شماره آید که علاوه بر فعالیت در حوزه تاسیسات برق ساختمان، در انواع رشته های ورزشی ورود کرده و در حال فعالیت در رشته های ورزشی است. همچنین مدرس دانشگاه‌ها و کلاس‌های زبان بوده و به عنوان غریق نجات نیز فعالیت می‌کند.

نی با روحیه بالا و پشتکار فراوان که برای دست دادن هر چیزی در زندگی، تلاش کرده و هنوز هم رو

وقتی صحبت از فعالیت‌هایی که انجام می‌شود، می‌شود، در فکر فرو می‌رود. نمی‌داند از کجا شروع کند. از روزی که با چشمان کودکانه خود به نور چراغ ها مینگریست و در پی کشف راز آنها بود یا روزی که فهمیدند، نباید تک بعدی زندگی کند و در کنار و علم اندوزی به ورزش علاقه مند شود.

سر صحبت را به‌کنیم، با لبخندی که برای آشنایی با مهمان‌ها نگاهش کرده‌ایم.

«آرزو اسدنسب هستم. فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق الکترونیک و مهندس پایه یک کشور تاسیسات برقی نظام مهندسی ساختمان با سش.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

با گذشت سال ، هنوز هم خواندن رشته مهندسی برق در میان دخترها رواج آنچنانی ندارد. وقتی از او درباره دلیل انتخاب این رشته را که کارش سروکله زدن با ساخت و سازهای ساختمانی است، میپرسیم، میگوید: وقتی کودک بودم، به نور و هر چیزی که از خود نور تشعشع میکرد، خیره میشدم. وی دنیای دیگری در پشت آن قرار دارد و من باید آن را کشف کنم. دوست داشتم که بدانم ای دی‌ها و نورهای چشمک زن چگونه کار می‌کنند و چگونه می‌توانم آن‌ها را انجام دهم.

وی ادامه می‌دهد: این علاقه باعث شد تا در ذهنم، رشته تحصیلی برق در اولویت زندگی‌ام قرار گیرد. دختر درس خوانی بودم و می‌دانستم که می‌توانم از پس سختی‌های این رشته بربیایم. وقتی بزرگتر شدم، بیشتر توجهم را به ادامه تحصیل در این رشته دادم و قبولم به چیزی که می‌خواستم.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

معلوم است که این خانم، از آن بچه درس خوانهای رشته ریاضی بود که با علاقه و آشتیاق درس میو.

وی ، اکنون مدرس رشته خود نیز است. ۱۰ی ۱۰ سال گذشته به تدریس در دانشگاه‌های سطح استان بوده و حدود ۱۵ سال است که به زبان انگلیسی در ره مدتی را نیز به عنوان مدیر آموزشگاه‌های فنی حرفه‌ای فعالیت کرده و هم‌چنین از جمله دگم انتخاب می‌کنند.

وی در طول سالهای فعالیت در زمینه تاسیسات برقی، به عنوان نخبه حوزه برق شناخته شده و جایزه و لوح تقدیر از دفتر ریاست جمهوری، استانداری، مدیران و …. دریافت کرده است.

در کنار این موفقیت‌های تحصیلی و شغلی در رشته مهندسی، نگاه به ورزش و فعالیت در آن نیز جزو جدانشدنی است

از وی درباره فعالیت در حوزه ورزش می‌پرسیم. می‌گوید: علاقه شدید من به ورزش باعث شد تا از همان زمان مدرسه و سپس دانشگاه در چند رشته ورزشی فعال مشغله های زندگی و تحصیلی نگذاشت که ورزش را به صورت حرف های ادامه دهم اما وقتی از برخی مشغله هایم فارغ شدم، بار دیگر به عرصه ورزشی بازگردم و این بار اقدام به دریافت مدرک مربی گری کردم.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

وقتی در رشته‌های ورزشی که در آن‌ها فعالیت می‌کند، می‌پرسیم، خنده‌اش بیشتر می‌شود. اندکی فکر می کند تا یادش بیاید مربی چند رشته ورزشی است و بعد از ادامه می دهد: سه سال است که مربی گری رشته های ایروبیک، آمادگی جسمانی، زومبا، اصلاح قامت جسمانی، آبدرمانی و … را در تبریز انجام می دهد و به عنوان غریق نجات نیز می دهد. فعالیت دارم. برای دریافت مجوز هم مربی گری دانشگاه رشته‌های ورزشی دیگر در حال گذراندن دوره‌ها هستم.

وی میگوید: مدرک بدنسازی ملی را دریافت کردم و اکنون در هیئت گلف و هیئت سه گانه آذربایجان شرقی به عک.

این بانوی مهندس، علاقه زیادی به کوهنوردی دارد. از فعالیت در این حوزه نیز میپرسیم و اظهار میدارد: از آنجایی که به کوه و طبیعت علاقه زیادی دارم، دوره کوهنوردی را به صورت حرفهای همراه با صخره نوردی و دره نوردی گذرانده و شروع به فعالیت در این حوزه کردم. علاوه بر فتح تمامی قلل مرتفع ایران به قله آرارات ترکیه در سال ۹۶ صعود کردم.

از نواختن سه‌تار تا فتح آرارات / مهندسانی که به رشته‌های علم محدود نمی‌شوند.

با توجه به دلایل فعالیت های خود در زمینه های تحصیلی، شغلی و ورزشی نیز می‌پرسیم. ویا برای فعالیت در این تعداد رشته ورزشی، سخت به نظر می‌رسد. اما وی میگوید: علاقه مندی، پشتکار و داشتن جسم و روح سالم، من را در ورزش نگاه داشت و آنقدر در زندگیام تأثیر مستقیم که در نهایت تلاش کردم تا ورزش را به صورت جدی ادامه دهم.

اسدنس متذکر می شود: فکر می کنم، داشتن انگیزه مهم فاکتور برای زندگی است. این که چه انگیزه‌ای به اندازه کافی محرک باشد، بسیار مهم است. ممکن است در بره های از زندگی، علاقه مند به انجام کاری باشد اما از کنارش رد می شود ولی در نهایت به نقطه ای از میرسیم که تمام فکر و ذکرمان، بازگشت به آن نقطه است. نباید به راحتی از کنار علایقمان بگذریم بلکه باید با پشتکار بتوانیم به خواسته‌های خود گام برسانیم.

به گزارش ایسنا، به خواسته‌ها، علایق و استعدادهای ما چه در رشته مهندسی و چه در سایر رشته‌ها رسیده است. این‌که انتخاب کنیم، فردی منزوی باشد و یا با سرعت بالا به اهداف آینده خود حرکت کند.

این چنین مهندسانی هم که به جای خانه نشینی می‌توانند برای رسیدن به خواسته‌های خود تلاش کنند، د. برای موفقیت و رسیدن به جایگاه مدنظر، تلاش و پشتکار می‌طلبد و با همین تلاش، مدرکی است که به آن تبدیل شود.

انتهای پیام

سریعترین رژیم لاغری