از مگس های بی خطر گرفته تا پشه های تشنه به خون


۲۹ آگوست روز جهانی پشه است. موجودی کوچک اما آزاردهنده و گاهی خطرناک. حشراتی که در آب های راکد رشد می کنند، اما مزایا و معایب زیادی دارند. به گفته یک کارشناس ارشد تنوع زیستی در دفتر تاریخ طبیعی و منابع ژنتیکی موزه ملی، پشه دم دراز یا لارو پشه آبزیج یکی از مزایای پشه ها در زنجیره غذایی است، در حالی که آنها به اکوسیستم آفت تبدیل می شوند. یا ناقل بیماری اگر تکثیر شوند.

علیرضا نادری در گفت وگویی با ایسنا وی به تعداد انواع حشرات در منظومه دو سیاره ای اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۳۰ هزار گونه حشره در دو سیاره جهان از جمله مگس و پشه وجود دارد که تقریبا نیمی از این حشرات را پشه تشکیل می دهند. . در ایران حدود هزار گونه حشره وجود دارد. اخیراً پشه آئدس در جنوب ایران گزارش شده است، اما شایع ترین پشه ها در کشور پشه های «کولیکس خانگی»، «آنوفل» و «خاکی» هستند که می توانند خطرناک و گاهی آزاردهنده باشند.

وی به فواید پشه برای اکوسیستم اشاره کرد و گفت: از مزایای حشرات از جمله پشه می توان به شرکت در زنجیره غذایی یا تار اشاره کرد. بسیاری از پشه ها مانند خانواده Typulidae (پشه های پا دراز یا پشه های پا دراز)، بزرگ و پوسته پوسته هستند اما نیش نمی زنند. بدون پشه، بسیاری از پرندگان، به ویژه در مناطق کوهستانی، بدون غذا خواهند ماند. علاوه بر این، دسترسی فیزیکی آنها به خاک غنی از خاک است.

نادری در خصوص فراوانی پشه های آبی افزود: لارو پشه آبی (نوزاد حیواناتی که پس از تولد رشد می کنند و تغییر می کنند) نیز از ماهی، قورباغه، دوزیستان، انواع حشرات آبزی و پرندگان تغذیه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: پشه های بیماری دوست دارند با انتقال بیماری به موجودات دیگر جمعیت خود را کنترل کنند.

این روانشناس به خطر افزایش جمعیت پشه ها اشاره کرد و گفت: با افزایش جمعیت حشرات و هر موجودی فراتر از حد مجاز، ارگانیسم نقش یک حشره را در اکوسیستم دارد. از سوی دیگر، برخی از پشه ها که ناقل بیماری های خاصی در طبیعت هستند، حتی می توانند به حیوانات وحشی آسیب برسانند. آنها با گاز گرفتن و مکیدن خون آنها عوامل بیماری زا مانند ویروس ها، باکتری ها و انگل های تک سلولی را منتقل می کنند. به طور کلی، اگر تعادل در هر جایی به هم بخورد، امکان آسیب رساندن به گونه های دیگر وجود دارد.

وی درباره خطرات پشه برای انسان گفت: با از بین بردن زیستگاه های طبیعی مانند تالاب ها، پرندگان، خزندگان و … توسط انسان از بین می رود و همین امر باعث می شود پشه ها به انسان پناه ببرند. – مناطق و شهرهای توسعه یافته. آنها در هر جایی با آب تولید مثل می کنند، از کولر آبی گرفته تا ظرف کوچکی از آب، و احتمالا اگر بیماری زا باشند، می توانند برای انسان خطرناک باشند.

این روانشناس به محل بیرون آمدن و تجمع پشه ها اشاره کرد و توضیح داد: به طور معمول مردم پشه ها را در آب و رطوبت می شناسند در حالی که بیشتر پشه ها در خاک های شنی و بیابانی زندگی می کنند. به عنوان مثال، برخی از پشه های زمینی در داخل لانه موش ها یا شن های ساحل زندگی می کنند. برخی دیگر از پشه ها نیز روی گیاهان زندگی می کنند، اما بیشتر آنها به آب وابسته هستند. به همین دلیل است که تالاب ها، تالاب ها، مکان هایی که آب یا خاک در اطراف تالاب ها جمع می شود وجود دارد. زهکش های خیابان، آب های کثیف و راکد نیز زیستگاه های ایده آل برای پشه ها هستند.

وی درباره پشه های داخل خانه گفت: پشه های خانه معمولاً در آبسردکن ها، ظروف یا زهکشی های حمام و توالت هستند. به طور معمول، پشه های خانگی از خانواده Colicidae هستند که به آب وابسته هستند. زنانشان خونخوار و گزنده و مردانشان مردار هستند.

از مگس های بی خطر گرفته تا پشه های تشنه به خون

بار پشه

نادری درباره مکان های تجمع پشه ها در روز و شب توضیح داد: پشه ها در شب فعال هستند و در روز فعالیت کمتری دارند. ممکن است از گرما و روشنایی روز آسیب ببینند، به همین دلیل رطوبت خود را از دست می دهند و می میرند. در طول روز به مکان های مرطوب، تاریک و خنک مانند کولر یا بالای کمدها و مناطق کم نور نقل مکان می کنند. شب ها در محیطی آرام و خنک به خصوص پشه های ماده فعالیت خود را آغاز می کنند.

این کارشناس ارشد زیست شناسی دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی به خطرات پشه برای انسان اشاره کرد و گفت: بسیاری از بیماری ها از طریق نیش پشه و مگس به انسان سرایت می کنند. از میان بسیاری از بیماری‌ها، مالاریا، تب دنگی یا تب استخوان‌شکن می‌تواند توسط پشه‌های آئدس منتقل شود، همچنین می‌توان به بیماری‌های چیکونگونیا، زیکا و سالک اشاره کرد که در مناطق خشک و بیابانی توسط پشه‌ها منتقل می‌شوند.

وی تاکید کرد: بسیاری از بیماری ها در دنیا از طریق پشه به انسان منتقل می شود، شاید بیش از ۱۲ بیماری ناشی از پشه است. مردم.

نادری راهکاری برای کنترل و پیشگیری از بیماری های ناشی از نیش پشه ارائه کرد و گفت: با توجه به اینکه پشه ها در مناطق مرطوب و پرآب زندگی می کنند، بهتر است اقلام اضافی را در حیاط خانه ها، در باغچه در محل نگهداری کنید. آب غلیظ است. از پشت بام ها بخصوص مناطقی که باران می بارد خودداری کنید. پوشیدن لباس مناسب، استفاده از پماد و اسپری بفوربایت (قبل از گزش) و کمتر راه رفتن در مناطقی که پشه‌ها شایع هستند می‌تواند از آسیب‌های وارده به انسان بکاهد و با انجام این اقدامات می‌توان تا حدودی حضور پشه‌ها را کنترل کرد.

وی با اشاره به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین تصریح کرد: به دلیل تغییر اقلیم و گرم شدن عرض جغرافیایی زیاد، به طور طبیعی گونه های گرمسیری به عرض های جغرافیایی بالا مهاجرت می کنند و یا اگر به طور ناگهانی به منطقه ای بروند، می مانند. این موضوع می تواند برای جوامع به خصوص در کشورهایی مانند ایران خطرناک باشد، زیرا در بالای منطقه گرمسیری جهان و منطقه بیابانی نیمکره شمالی قرار دارد.

از مگس های بی خطر گرفته تا پشه های تشنه به خون

پشه آئدس

این در حالی است که پشه آئدس در جنوب ایران گزارش شده است که در صورت یافتن عامل بیماری در کشور نیز می تواند باعث انتقال بیماری های کشنده شود.

به گفته این کارشناس ارشد تنوع زیستی دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، در حال حاضر اطلاعات موثقی درباره علت این بیماری در کشور نداریم. تنها وجود پشه آئدس از هرمزگان به بلوچستان گزارش شده است که با گرم شدن هوا امکان انتشار پشه به سمت بالا وجود دارد. در این صورت مشکلات زیادی برای جوامع در شهرهای بزرگ ایجاد می کنند.

وی از احتمال ایجاد شرایط خطرناک ناشی از پشه آدس برای ساکنان جنوب کشور خبر داد و گفت: اگر عامل تب دنگی فرد بیمار را به کشور بیاورد وضعیت خطرناک می شود. اگر فرد ناقل نباشد برای مردم خطرناک نیست، در این صورت حتی اگر آئدس خون فرد سالم را بمکد برای سایر افراد خطرناک نیست، فقط باعث خارش و سوزش ناشی از گزش می شود.

نادری در پایان با اشاره به پشه آنوفل و مالاریا گفت: تا زمانی که پلاسمودیوم یا عامل بیماری و انگل تک سلولی موجود در خون پشه آنوفل مانند پشه نباشد این پشه نخواهد بود. بیماری را مانند آئدس منتقل می کند، اما اگر فرد مبتلا به مالاریا توسط یک فرد سالم گزیده شود، او نیز بیمار می شود. این بیماری خطرات زیادی را برای افراد به همراه دارد.

در انتهای پیام