از سوت وزیر بهداشت پرو تا پشیمانی از یک پنالتی تاریخی


در ۵ فصلی که ایران در تاریخ جام جهانی حضور داشته ۱۵ داور مختلف تیم ملی را قضاوت کرده اند.

به گزارش ایسنا، تیم ملی ایران در حالی برای ششمین بار در جام جهانی حضور دارد که در گذشته همیشه اتفاقات داوری بخشی از حضور ایران در جام جهانی بود. از گل آفساید سعید عزت اللهی به اسپانیا تا فرار رونالدو از اخراج کارلوس کی روش، در جام جهانی قبلی مشکلاتی برای تیم ملی وجود داشت.

۲۰۱۸; VAR در برابر ایران

تیم ملی ایران حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اولین بازی خود را با یک داور باتجربه از ترکیه انجام داد. جونیت چاکار او مقابل مراکش بازی کرد و توانست با یک گل پیروز شود. این داور ترکیه ای در سال ۲۰۰۶ به لیست فیفا اضافه شد و در سال ۲۰۱۰ عنوان داور برتر را کسب کرد. تصمیم خوب داور ترکیه ای تفاوتی در این دیدار ایجاد نکرد. او امسال از داوری خداحافظی کرد. او در ۲ جام جهانی ۶ بازی را قضاوت کرد که مهمترین آنها بازی نیمه نهایی هلند و آرژانتین در سال ۲۰۱۴ و انگلیس و کرواسی در سال ۲۰۱۸ بود.

آندرس کونیایی اروگوئه داور بازی جنجالی ایران و اسپانیا بود. ماتادورها در این بازی با گل دیگو کاستا پیش افتادند اما ایران با گل سعید عزت اللهی توانست بازی را به هم بزند. چند ثانیه بعد VAR به داور آمریکای جنوبی اعلام کرد که گل ایران آفساید بوده و مردود اعلام شده است. قونیه ۴۶ ساله از سال ۲۰۱۳ در لیست فیفا قرار دارد و تاکنون تنها ۳ بازی جام جهانی را قضاوت کرده است، علاوه بر بازی ایران و اسپانیا، داوری دیدار مرحله گروهی فرانسه و اسپانیا و نیمه نهایی را نیز بر عهده داشته است. – فینال جام جهانی . . فینال جام جهانی ۲۰۱۸ بین فرانسه و بلژیک برگزار شد.

انریکه کاسرس پاراگوئه مقابل ایران و پرتغال به اندازه کافی مساوی کرد. داور در این بازی متوجه دو پنالتی نشد که هر دو تیم آن را از دست دادند و VAR به سمت او رفت. همچنین در تصمیمی جنجالی رونالدو را پس از مشت به صورت رامین رضاییان اخراج نکرد و در نتیجه در بالاترین سطوح جام جهانی ۲۰۱۸ قضاوت نشد و او را زودهنگام اخراج کرد. این داور ۴۸ ساله که از سال ۲۰۱۰ در لیست فیفا قرار داشت پس از جام جهانی از لیست فیفا حذف شد.

۲۰۱۴; پشیمانی یک مجازات تاریخی

اولین بازی ایران مقابل نیجریه به عنوان داور کارلوس ورا او اکوادوری بود. این دیدار بدون گل برگزار شد و دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسیدند. این داور ۴۶ ساله از سال ۲۰۰۶ داور فیفا بوده و در مسابقاتی از جمله لیبرتادورس، کوپا آمریکا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵، جام باشگاه های جهان در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ و همچنین جام جهانی ۲۰۱۴ قضاوت کرده است. وی علاوه بر این دیدار در مرحله گروهی به مصاف تیم های ساحل عاج و یونان نیز رفت.

جنجالی ترین بازی تاریخ جام جهانی ایران که او در آن قضاوت کرد میلوراد مازیچ صربستان همان آرژانتین بود. در حالی که داور صربستانی به گفته بسیاری از کارشناسان داوری، یک پنالتی واضح به نفع ایران برای دژاگه نگرفت تا شاگردان کی روش فعلا مقابل دسته دوم تاریخ ساز شوند. از سال ۲۰۰۹ در لیست فیفا قرار گرفت و در سال ۲۰۱۳ به یک رده برتر تبدیل شد. این داور در دیدار آلمان و پرتغال نیز قضاوت می کرد اما قضاوت بالایی برای او صورت نگرفت. حکم تاریخی سرمربی تیم ملی ایران نشست خبری آرژانتین را تاریخی کرد که کی روش خطاب به مازیچ گفت: این مرد امشب می خوابد؟ یا اینکه تا آخر عمر می تواند راحت بخوابد؟

از سوت وزیر بهداشت پرو تا پشیمانی از یک پنالتی تاریخی

این داور در یورو ۲۰۱۶ و جام جهانی ۲۰۱۸ نیز با قضاوت ۳ بازی در آن رقابت ها، یکی از نامزدهای اصلی اعلام بازی فینال بود، اما از آنجایی که کرواسی در فینال حضور داشت، اجازه قضاوت به وی داده نشد.

ایران در آخرین بازی در ۳ بریک مقابل بوسنی شکست خورد. کارلوس ولاسکو کاربایو او قاضی این مکان بود و قاضی منطقه وسیعی نبود. این داور ۳ بازی جام جهانی از جمله بازی برزیل و کلمبیا را قضاوت کرده و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ در لیست فیفا بوده و از سال ۲۰۱۸ در لالیگا داور VAR بوده است.

۲۰۰۶; شانس او ​​را با بی دقتی داور تکمیل کنید

تیم فوتبال ایران اولین دیدار خود را با این حکم برگزار کرد روبرتو روستی ایتالیا نامدار به مصاف مکزیک رفت و ۳-۱ شکست خورد. روزتی که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ در لیست فیفا قرار داشت، توانست جام جهانی ۲۰۱۰ را به باد دهد و سپس با داور خداحافظی کرد. او اکنون ۵۵ سال سن دارد.

دیدار مهیج ایران و پرتغال که با نتیجه دو بر صفر به پایان رسید و یاران کریستیانو رونالدو پیروز شدند. اریک پولات این بازیکن فرانسوی یک پنالتی برای تیم پرتغالی به ثمر رساند و اشتباه محکم روی فیگو مدافع تیم ملی نیز از قلم نیفتاد. در این ویدئو کعبی خطای جدی روی صورت لوئیز فیگو انجام داد و هافبک تیم ملی پرتغال را سرنگون کرد اما داور فرانسوی کعبی را از زمین مسابقه اخراج نکرد. او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در لیست فیفا قرار داشت، پس از جام جهانی و مسابقات داوری مانند مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲، یورو ۲۰۰۴ و المپیک ۲۰۰۴ از دنیای داوری خداحافظی کرد.

از سوت وزیر بهداشت پرو تا پشیمانی از یک پنالتی تاریخی

در دیدار مراسم ایران و آنگولا که حاکم شد سپر را علامت گذاری کنید استرالیا درگیر شد و دو تیم به تساوی ۱-۱ رضایت دادند. او از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ در لیست فیفا قرار داشت و در سال ۲۰۰۸ از داوری کنار رفت. او یک بازی در جام جهانی ۲۰۰۲ و ۲ بازی در جام جهانی ۲۰۰۶ را قضاوت کرد و همچنین چهارمین داور نیمه نهایی بین فرانسه و پرتغال در جام جهانی ۲۰۰۶ بود و فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۷ را نیز قضاوت کرد.

۱۹۹۸; جام جهانی بدون مشکل

تیم ملی ایران اولین بازی خود را قضاوت کرد آلبرتو تاکسا پرو با یوگسلاوی بازی کرد و با یک گل شکست خورد. وی در دوران داوری ۲ بازی جام جهانی ۱۹۹۴ و یک بازی جام جهانی ۱۹۹۸ را قضاوت کرد که بازی ایران و یوگسلاوی بود. پس از داوری وارد عرصه سیاست شد و به مدت ۳ دوره ۳ ساله شهردار سن بورخا پرو بود. وی همچنین در سال ۲۰۱۲ به عنوان وزیر بهداشت پرو انتخاب شد و کمتر از یک سال در این سمت بود.

از سوت وزیر بهداشت پرو تا پشیمانی از یک پنالتی تاریخی

دیدار تاریخی ایران و آمریکا با پیروزی ۲-۱. اورس میر سوئیس داور بازی بود. او در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ جام جهانی را قضاوت کرد و از همه مهمتر قضاوت نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۰۲ بین کره جنوبی و آلمان بود. این داور که در یورو ۲۰۰۴ هم داور بود، از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ در لیست فیفا قرار داشت.

اسپیفانو گونزالس قضاوت پاراگوئه بازی آلمان و ایران بود که این دیدار با نتیجه دو بر صفر با برتری تیم آلمان به پایان رسید. وی همچنین قضاوت دیدار رده بندی هلند و کرواسی را بر عهده داشت که با نتیجه ۲-۱ به سود کرواسی به پایان رسید.

۱۹۷۸; جام پنالتی

تیم ملی در اولین دیدار خود در این مسابقات به مصاف هلند رفت و با نتیجه ۳ بر صفر شکست خورد. در این جلسه، آلفونسو گونزالس مکزیک ۲ پنالتی مقابل ایران گرفت که هر دو ضربه پنالتی باعث شد ایران مقابل لاله های نارنجی شکست سنگینی را متحمل شود. او تنها بازی این دوره را قضاوت کرد، او بازی اسکاتلند و یوگسلاوی در جام جهانی ۱۹۷۴ را نیز قضاوت کرد.

بیا بریم، داور سنگال بازی ایران و اسکاتلند بود که با تساوی یک بر یک به پایان رسید. آندیا تنها داوری بود که در این زمان قضاوت کرد و او بازی آلمان غربی و غنا در جام جهانی ۱۹۷۴ را قضاوت کرد.

الوجی یارگوز داوری دیدار ایران و پرو را حضوری بر عهده داشت و این دیدار با برتری نماینده آمریکای جنوبی با نتیجه ۴ بر یک به پایان رسید. ملی پوشان در این دیدار ۲ پنالتی هم به تیم حریف دادند. این تنها داوری او در این بازی بود و در بازی فرانسه و ایرلند شمالی در جام جهانی ۱۹۸۲ سوت زد.

در انتهای پیام